המתחזים של חיים אתגר חשפה גלריה מרהיבה של מתחזים, שקרנים ונוכלים יוצאי דופן. המעוף היצירתי של ההתחזויות כמעט והשתווה לעיתים לחומרת העבירות, מהגנרל בריגדיר האמריקאי מבני ברק ועד למתחזה שהפילה את שרון גל ואריק סיני - קבלו מאיתנו את דירוג המתחזים הכי טובים שהופיעו בתכנית המתחזים.

10. אילן שוורץ, המתחזה של אודטה

קצין וג'נטלמן, ד"ר וטייס, סוכן מוסד וגיבור מלחמה - אילן שוורץ היה כל אלה ויותר, אבל רק בדמיון שלו. היינו חושבים שהייחוס המכובד, בכל זאת מדובר בבעלה שעבר של אודטה, יקפיץ אותו בדירוג, אבל חוסר התכלית של שקריו הותירה אותו מאחורי מתחזים מוצלחים יותר. שוורץ המציא לעצמו הרבה תארים ומקצועות, אבל בליבו היה רק תחביב אחד: לשקר. האיש שידע יותר מדי (לשקר) הונה את אודטה כל שנות נישואיהם, ובנה תילי תילים של אגדות וסיפורים על העבר והווה. ליבנו עם כוהנת הלייף סטייל הכנה והאצילית, שלא תדע עוד שקרנים ומתחזים.

9. ערן קראוס ,הרווק הנשוי מהנוקמות

טוב נו, הפעם באמת שלא מדובר בהתחזות מתוחכמת או מחויבת במיוחד. אין סיפור גדול, אין זיופים וביוגרפיות מופרכות, רק שקר אחד משמעותי. ערן קראוס שיקר שהוא רווק כשהיה נשוי. בינינו, בקושי היינו קוראים לזה התחזות, מקסימום דושיות, ובשביל התואר "מתחזה" אנחנו מצפים לקצת יותר דמיון וחדשנות. סיפורו של ערן הרווק הנשוי גם כל כך נפוץ עד שח"כ רויטל סויד פעלה לחוקק חוק נגד תופעת הנשואים שמתחזים לרווקים. ערן מקבל נקודות על שיתוף הפעולה, כשהבטיח לחיים שהוא ישמח להתראיין אצלו בכיף, ואז במקום לענות לשאלות המשיך להזמין אותו הביתה לקפה או לתה. "אני מוכן לספר לך הכל עם מכונות, מה שתרצה", הבטיח הרווק הנשוי ואז פלט "אמרתי גרוש", בהודאה הדרמטית ש"הפילה אותו".

8. רון רוטמנש, המיליונר שעבד על אילנה אביטל

אביו של רון רוטמנש מחזיק בדירה במלון דניאל בתל אביב, והבן לקח את הדירה הקטנה וניפח אותה למעשיית ענק על קבלן מיליונר שמחזיק עשרות דירות ונכסים. המיליונר ממלון דניאל הפיל ברשתו 28 נשים, בלי לרקוח הונאות ענק, רק כמה נוכלויות קטנות ובעיקר התמקד בעבודתו כאוכל חינם. הנשים שיכנו ומימנו אותו, והוא בתמורה, המשיך להמציא שקרים קלושים, שהיפה בהם הוא על השיר שעברי לידר כתב לכבודו. אילנה היקרה רק רצתה להזכיר לנו שכל אחת יכולה ליפול בפח. אנחנו רוצים לחזק את דבריה ולהזהיר:  אם גבר זר פונה אליכם בפייסבוק ומספר שהוא גר בבית מלון, זה הזמן הנכון להגיד "פה חשדתי".

7. אילן אברמוב, הנוכל מלישון עם נוכל

בניגוד לאחרים ברשימה, אילן היה מתחזה משכנע ביותר. פרט לשיניים התותבות הזולות ולהומלסיות הכללית, באמת שקל להבין מדוע אנשים נפלו בשקריו. הוא לא סתם אמר שעסק מסוים הוא בבעלותו, אלא הסתובב בחנות וחילק פקודות לעובדים. הוא לא רק לקח אנשים למגרש בנייה ואמר שהוא שלו, אלא ממש פתח את הדלת לנכסים הנטושים שלכאורה החזיק. הוא הונה את המורה רקפת לאט לאט, נכנס לביתה והשתלב במשפחתה, עזר ותמך והשתלט על חשבונותיה ועסקיה בצעדים מדודים, הפשיט את משפחתה מנכסיה ודרדר אותה לחובות. הוא גלגל חובות בין נעקץ לנעקץ ותחזק שקר אמין למדי, גנב זהות ופיזר צ'קים בלי כיסוי, וגנב, לכאורה, מיליונים. אילן כבר ישב בכלא כמה שנים וגם הנוכלות הנוכחית נגמרה בבית משפט, שם פגש כמובן את חיים. בסצנת הליכה שלא היתה מביישת את ארון סורקין שאל אותו אתגר את השאלה היחידה שכולנו רצינו לשאול: "למה אתה ממשיך להתחזות?". אנחנו לא יודעים את התשובה, אבל נראה לנו שאנחנו יכולים לנחש את התשובה (רמז: זה מתחיל ב-כ', נגמר ב-ף' ובאמצע יש ס').

6. החיים הכפולים של המחזיר בתשובה

סיפור כזה מוזר חיים טרם פגש. זה סיפור על שני אנשים, האחד חילוני וגרוש שאוהב לצאת לדייטים, השני חרדי ונשוי פלוס שישה שאפילו מכונה לעיתים רב. הדבר המדהים, כפי שחיים סיפר, הוא ששני האנשים הללו הם בן אדם אחד; בן אדם שמתחזה. צחוק בצד, מדובר במתחזה שבאמת הצליח לגעת בכל העולמות. הוא הונה את משפחתו, את תלמידיו החוזרים בתשובה, וכמובן שהונה את אינספור הנשים עמן יצא. ליאור, הרב חובב הדייטים היה כל כך פורה בשקריו, עד שחיים סידר לו מונטאז' מפואר שמפרט את כל שקריו - פעם אחר פעם רואים את ליאור מצהיר הצהרה, "אני סטודנט למשפטים", וחיים משלים "הוא לא סטודנט למשפטים", או "אמא שלו אינה ממוצא פולני" וכו' - במהלכו למדנו גם שלא, אייזק ניוטון לא היה יהודי.

ליאור הבטיח לחיים שהוא יחזור בו מדרכיו הרעות, אך חיים בדק ומצא שהוא ממשיך להתחזות באפליקציות, מה שהכריח אותו לבקר אותו פעם נוספת ("תגיד, ליאור, אתה זוכר שהבטחת לי משהו?"). ליאור ניסה להסביר ולהתחמק, אבל עדיין לא הבין מדוע חיים מתעקש לקרוא לו מתחזה, רק בגלל שהוא מתחזה לאדם אחר. בכל זאת, זה רק בגדים, וזהות וסיפור חיים, או איך שליאור ניסח: "מה, אני ערבי?".

5. מאיר עקריש, הטייס שלא היה

מאיר עקריש אהב הרבה דברים, הוא אהב להחליף שמות, לתקן מחשבים, ולגנוב מהחנות שעבד בה. הוא אהב לגרום לנשים להתאהב בו. הוא אהב לעקוץ. הוא אהב להתחזות לאיש מוסד, רופא או בעל חברת הייטק. אבל יותר מכל הוא אהב להתחזות לטייס. לא ברור מה גורם למתחזים להימשך למקצוע המאצ'ואיסטי, אם אנחנו היינו מפברקים זהות כנראה שהיינו מחפשים תרופה פיקטיבית לסרטן או ממציאים לנו תפקיד יוקרתי בתחום היהלומנות, אבל עקריש לא רצה את הכסף והתהילה המומצאים, והעדיף לדמיין שהוא מטיס חתיכת מתכת גדולה בשמיים. לזכותו ייאמר שהוא היה נוכל ומתחזה ראוי לחלוטין, הוא לא סתם המציא זהות פיקטיבית, אלא גנב את שמם וזהותם של טייסים שונים, וכך עקף את מכשול הגוגל המאיים על כל מתחזה.

עקריש נכלא פעמיים, לפני ואחרי התכנית, ובשהותו הראשונה בכלא היה אסיר כל כך מצטיין שזכה לפגוש את נשיא המדינה - מכובד מאוד, כל הכבוד. ובכל פעם ששוחרר, חזר מיד לסורו. בכלל, לא נראה לנו ששמענו את הביטוי חזר לסורו כל כך הרבה פעמים בתכנית אחת. אפילו את עורך דינו עקריש עקץ, וברח בלי לשלם לו את מלוא שכר הטרחה. להונות את עורך הדין שהגן עליך במשפט על הונאה, וזאת כבר סוג של אמנות, ואין לנו ברירה אלא להוריד בפניו את הכובע (ולקוות שהוא לא יעקוץ אותו כשלא נשים לב).

המתחזים – שני בקשת
רד מהשמיים אתה לא טייס | צילום: המתחזים

4. המתחזה של הדס שטייף

אשה בת 30 שהתחזתה לילדה בת 14 ושכנעה את כתבת הפלילים הדס שטייף לאמץ אותה כבתה. המתחזה "עדי" שיחקה תפקיד של ילדה אילמת שטוענת שהותקפה מינית, ובמקביל התחזתה לאמה של הילדה בשיחות טלפון. שטייף חשדה קצת, אבל הסכימה להכניס את הילדה-אשה תחת קורת ביתה. דרך אגב נזכרת שטייף בכך שישנה עם סכין מתחת לכרית בגלל החשש העמום מהילדה האילמת שלא היתה ילדה ולא היתה אילמת.

ההתחזות של "עדי" היתה מורכבת ומפותלת, היא לא הובילה לגניבה או לעושק, אבל רק על ריבוי המשתתפים (עדי התחזתה לחמישה אנשים שונים) על התעוזה לגור בביתה ועל המחויבות לתפקיד האילמת מגיע לה מקום מכובד ברשימה. צילומי האילוסטרציה הדרמטיים שהופיעו בפרק ראויים להופיע בקורס במבע קולנועי, אבל מי שבאמת מרוממת את סיפורה של המתחזה של הדס שטייף היא, נו, שטייף בעצמה. היא מספרת את הסיפור בחיוּת, תוך אמונה מתמדת בצדקת דרכה, מחקה את צורת הדיבור המודגשת של עדי ("לשחק, לשחק, לשחק!") ואיך היא בעצמה המשיכה לדבר איתה בליווי תנועות ידיים לא ברורות גם אחרי שהשקר נחשף: "היום אנחנו לא משחקות, משהו חמור קרה". חדי העין אולי הבחינו בהתחזות הנועזת ביותר שהסתתרה בפרק, לא האשה בת ה-30 שהתחפשה לילדה חירשת, אלא הכיסא של הדס שטייף, שהחליט להתחזות להדס שטייף, ולבש חולצה על גבי חולצה, בדיוק כמו אמא:

3. גנרל בריגדיר פטריק מקנטי

אולי המתחזה הכי רציני שהיה לנו בתכנית. בניגוד למתחזים הרגילים, גנרל בריגדיר פטריק מקנטי לא מקדיש את כל כישוריו להונאה פשוטה של נשים תמימות (למרות שגם בזה הוא חטא), ועסקי ההונאה שלו מורכבים, מתוחכמים ונפרשים על פני שלוש יבשות. הוא החל את חייו בבני ברק, כנער חרדי בשם מאיר זיידורף, ובתחילת דרכו התחזה לאיש ביטחון וניסה לייצר קשרים עם קצינים במערכת הביטחון. זה נגמר במעצר על החזקת נשק, אבל במקום ללכת לכלא, מקנטי התחזה בהצלחה לפגוע נפש, ונקבע שאינו כשיר לעמוד למשפט. הוא המשיך לאנגליה, שם התקדם בעסקי המכוניות, שהתבררו ככיסוי לעסקי סמים. הוא ברח לארץ - ומיד הפליל חבר ילדות בחיסול מתוקשר בעולם התחתון. העדות נפסלה מטעמי שקר, אבל גנרל בריגדיר וכו' נשאר במעמד עד מדינה. משם הוא עבר לארה"ב, התחזה, הונה, ונעצר כמה פעמים לפני שגורש בחזרה לישראל. בקדנציה החדשה הוא החליט לקחת את ההתחזות לשלב הבא, שינה את שמו לפטריק מקנטי ופתח חברה בשם המופלא "ארגון מדינות אירופה קונסול דאינטרפול בע"מ".

בשלב הזה, כשהוא יכול לחתום על מסמכים עם השם הייצוגי המטעה, הוא התפנה לרכוש מכוניות משוריינות וציוד אבטחה נדיר כדי לחזק את החזות הביטחונית, בעזרתה עקץ אינספור אנשים, ואם מישהו היה מפקפק בהישגיו הרבים והמפוברקים - הוא היה מציג להם עשרות מתנות ואותות תודה שקיבל מהרמטכ"ל, בכירים במערכת הביטחון ואפילו משפחתו של גלעד שליט. כמובן שאת כל אלה הוא הכין בעצמו ושלח לעצמו. אם כל הסיפור מבלבל אתכם, אתם לא לבד, גם אנחנו הסתבכנו בסבך ההונאות הסבוך של אמן ההתחזות הווירטואוזי. בריגדיר מקנטי הוא היוליסס של המתחזים - כל כך ארוך ומפותל שקשה לעקוב או להבין את הסיפור המלא, אבל גם מי שלא שרד עד הסוף חייב להסכים שמדובר ביצירת מופת.

2. מקימי אינדיג, המתחזה שהפילה את שרון גל (ואת אריק סיני, ועוד רבים)

מקימי אינדיג, שהשתמשה בשמות שנים אבל לנצח תיזכר בשם המושלם הזה, הגיעה לחיינו כמתחזה שהפילה את שרון גל. סיפור הפלתו של המנחה/ח"כ האומלל היה מספיק בעצמו לצמרת הרשימה: המתחזה הקימה פרופיל פיקטיבי של צעירה, השתמשה בתמונות של דוגמנית אינסטגרם עלומה וגרמה לגל להשליך את כל חייו הצידה מבלי שפגש אותה פעם אחת. גל סיפר לחיים שהשמועות על הסתבכותו בשוק האפור היו שקריות, ושהיעלמותו הזמנית נגרמה באופן בלעדי מפעולותיה של אינדיג. גל איבד את עבודתו, לדבריו כי לא הצליח להפסיק לצ'וטט איתה ("הזנחתי את הבית, בקושי תקשרתי עם הילדים"), ואפילו גרם לחבריו, ננסי ברנדס ודוד ד'אור, להתקשר אליה, לשיר ולברך אותה. השיא היה כשגל ישן בחניון של בית החולים איכילוב במשך ארבעה ימים, כי חשב שהיא אולי מאושפזת שם. אבל ככל שהיה כיף לצחוק על שרון גל, היה כיף שבעתיים לצחוק על כל שאר הגברים שנפלו בפח הפרופילים הפיקטיביים.

כולם היו יכולים ליפול בפח הזה, כלומר כל מי שיראה תמונה של בחורה יפה ויאבד את דעתו באופן מוחלט. אינדיג לא ממש משכנעת בהתחזותה. התמונות לא עושות רושם אותנטי, כפי שכבר כתבנו בעבר, היא מתבטאת בכתב כמו קשישה עם בעיות התפתחותיות ("אפילו בלשכב על הספה מחובקת עימך, זה יהיה מהנה בעבורי") ובטלפון נשמעת כמו בת חמישים שעושה חיקוי של גולום משר הטבעות. השקרים שלה מופרכים וקלושים והיא מקדישה מינימום מאמץ כדי לחזק את הסיפור הפיקטיבי ("אינני מבינה מדוע אתה בורח לנהוג בי ברעות לב שכזאת"). יותר מכל, זה סיפור על חבורה של גברים מפוקפקים ופתטיים, ולכן אנחנו כל כך אוהבים אותו.

1. שיפרי שפירא, המתחזה לעיוורת

חיים חשב שהוא ראה כבר הכל, אבל כשנחשף לסיפורה של שיפרי שפירא התברר לו שהוא לא ראה כלום. מי שכן ראתה למרות הכחשותיה הנמרצות ("אני לא אדם רואה!") היא כמובן שיפרי, גיבורת יצירת המופת של חיים אתגר ואורי הראל, "עבודה בעיניים". שיפרי היא מתחזה סדרתית שפגעה ברבים, הונתה, שיקרה ורוששה משפחות. היא התחזתה לנפגעת פעולות איבה, לעורכת דין, לעיתונאית בעיתון ידיעות אחרונות ולעוד אינספור זהויות ושקרים. אבל השקר הגדול והמבריק מכולם היה כמובן התחזותה לאשה עיוורת - העמדת פנים שפירקה את המגננות של קורבנותיה ושימשה אותה בהונאות הקשות לכאורה. מעבר לחומרת עבירותיה, שיפרי היא נוכלת יצירתית ונועזת ברמה ממש הוליוודית. כיאה למתחזה גדולה מהחיים, את שקר העיוורות שלה היא לקחה עד לפריים טיים הטלוויזיוני בתכנית מאסטר שף, שם כיכבה כסיפור מעורר השראה.

השתתפותה הקודמת בריאליטי אחר מובילה אותנו למה שהקפיץ אותה לראש הרשימה: לא רק השקר הייחודי, אלא הדרך בה התחזותה גרמה לתכנית לקרוס לתוך עצמה במחול פוסט-מודרני מרהיב. זה לא סתם סיפור התחזות, זה ממש סרט של קוונטין טרנטינו. דמות מתכנית מציאות מתגלה כהמצאה לא מציאותית, ומקבלת את 15 דקות התהילה שלה בתכנית שמתמחה בחשיפת המציאות מאחורי ההמצאות. ביחס ישיר לקיצוניות של שיפרי, גם הטקטיקות של חיים הקצינו. הוא הצליח לצלם אותה קוראת או מתנהלת כאדם רואה (היא הרי "לא אדם רואה"), ונקט בטקטיקה שהיתה גורמת גם לדמות מצוירת לחשוד, והניח מכשול בפני עיוורת. ובעצם לא מכשול, אלא שטר של 200 שקל. העיוורת שלנו כמובן נפלה בפח והוכיחה את החשדות שהוכחו כבר קודם.

במהלך העימות עם חיים באולפן, שיפרי עצמה את עיניה בחוזקה, בניסיון נואש לשכנע את עצמה שהיא לא רואה דבר (איך תראי? העיניים שלך עצומות). הקו המפריד בין הדמיון והמציאות מעולם לא היה דק יותר. העימות באולפן מרובה המסכים (יש שיאמרו "עולם של מראות") והדרמה שהתפרצה הגיעו אחרי שחיים הזמין את שיפרי להתארח בתכנית פיקטיבית בשם "אני אתגבר", במסגרתה חיים העמיד פנים ששמע את סיפורה מעורר ההשראה של שיפרי ורצה לפרגן לה בפרק מיוחד בתכנית חדשה (ופיקטיבית לחלוטין). והופ, במכה אחת הוא החליף את הכיתוב על המסך מאחוריו וחשף כי מדובר בתכנית המתחזים, ואנחנו קיבלנו מחזה מרהיב בו שיפרי עומדת מול סרטון שבו ניכר בבירור שהיא רואה, ומשחקת אותה כאילו היא לא רואה אפילו את הסרטון. אינספשן.

במילים אחרות, שיפרי שפירא הייתה מתחזה כל כך חד פעמית, שהיא גרמה לתכנית המתחזים להתחזות בעצמה לתכנית אחרת. כזה דבר באמת שלא ראינו בחיים. בארץ העיוורים בעל העין האחת הוא מלך, ובארץ המתחזים, העיוורת בעלת שתי העיניים הרואות היא בלי ספק המלכה.