כתות קיימות פחות או יותר מאז ומעולם, אבל עם העלייה של ז'אנר הדוקו-פשע, ובעיקר לנוכח ההצלחה האדירה של "ארץ פראית מאוד" - הן הפכו בשנים האחרונות לנושא חם יותר מאי פעם, ומושא לכמות בלתי נדלית של סדרות דוקו. כתות כמו שער גן עדן, נקסיום, הכנסייה הפונדמנטליסטית של ישו הצלוב, כת הדיווידים ועוד, כל אחת מהן יותר הזויה מהשנייה, כיכבו בסדרות שהתגבשו לתת-ז'אנר בפני עצמו בעולם הפשע האמיתי: דוקו-כתות. כעת מצטרפת לרשימה סדרה תיעודית חדשה בנטפליקס, "הבריחה מלהבות תאומות" ("Escaping Twin Flames"), שמוכיחה שוב שכשזה נוגע למנהיגי כתות שחומדים בשליטה וכסף, אין גבול לטרלול.

הסיפור שעומד מאחורי "הבריחה מלהבות תאומות" הוא כל כך מעניין, מטריד ולמרבה הצער גם אקטואלי - שזה למעשה לא הדוקו היחיד שנעשה עליו. אמזון הקדימו את נטפליקס בחודש בלבד והוציאו באוקטובר מיני-סדרת דוקו משלהם על הכת, "נואשים לזיווג: מתנתקים מקהילת הלהבות התאומות". דבר דומה קרה לפני שנים אחדות גם עם כת הנקסיום, שקיבלה סדרה ב-HBO ("כת הסקס של ניו יורק") וגם סדרה ברשת סטארז האמריקאית. מי שביימה את הסדרה היא ססיליה פק (הבת של השחקן הנודע גרגורי פק), שלאור הצלחתה המשיכה בז'אנר הכתות ויצרה כעת גם את "הבריחה מלהבות תאומות" לצד המפיקה הישראלית ענבל בן-דרור לסנר.

"להבות תאומות" נראית כמו קהילה וירטואלית תמימה, שבראשה ג'ף ושלייה: לכאורה זוג אוהב ומוצלח, שמבטיח לעזור לחברי הקהילה למצוא את הנפש התאומה, או הלהבה התאומה, שלהם. בתקציר של נטפליקס נכתב כי משנתם המטרידה של ג'ף ושלייה מובילה עד מהרה ל"שברון לב וטלטלה" - תיאור מינימליסטי ביותר, שרחוק מלרמוז על הנזק הרב שהם הסבו לחברי הקהילה, והטכניקות המעוותות שהזוג השתמש בהן כדי לנצל אנשים שרק רצו למצוא אהבה. מי שמכיר היטב את ז'אנר הדוקו-כתות יזהה אלמנטים "קלאסיים", כמו טקטיקות בידוד והרחקה מבני משפחה, שטיפת מוח ועבירות מרמה והונאה. אך ג'ף ושלייה, כמו מנהיגי כתות רבים ואחרים, מצאו דרכים חדשות משלהם לגרום לחברי הקהילה לעשות דברים בלתי נתפסים, לכאורה "בשם האהבה", ובפועל לשם השליטה והרווח האישי של עצמם.

"הבריחה מלהבות תאומות" ממחישה עד כמה רחוק הדמיון האנושי יכול להגיע - ומה קורה כשהמשאב הייחודי הזה מנוצל לרעה. נראה כי אין סוף ליצירתיות של מנהיגי כתות והיכולת שלהם להמציא טקטיקות הזויות לניצול של אנשים, עובדה שהיא חדשות רעות למין האנושי וחדשות טובות לחובבי הז'אנר. בהתחשב בכך שיש למעלה מ-10 אלף כתות פעילות בארה"ב בלבד, אין ספק שמדובר בבעיה הרבה יותר גדולה ורחבה ממה שאולי נדמה לצופה הממוצע, שפוער את פיו בתדהמה מול המסך ושואל את עצמו "איך זה קרה?!".

גם הדוקו הזה יגרום לכם להגיב כך, במיוחד כאשר נחשפים עוד ועוד פרטים מטרידים שחושפים גם את פרצופם האמיתי והמכוער של ג'ף ושלייה, שבין היתר גבו סכומים אסטרונומיים עבור "קורסים" למיניהם, שמימנו להם אחוזה ואורח חיים ראוותני, בזמן שהם רוששו את כיסיהם של חברי הקהילה. אבל נזקים כלכליים הם רק קצה הקרחון: במסווה של קהילה תומכת שמטרתה לסייע למצוא זוגיות, ג'ף ושלייה בנו מפעל של סטוקרים וסטוקריות, בכך שגרמו לאנשים לחשוב שרק אדם אחד הוא הלהבה התאומה שלהם, ועליהם לרדוף אחריו בכל מחיר, דבר שהוביל במקרה אחד לצו הרחקה ואף למעצר. הם גרמו לאנשים להישאר בקשרים לא בריאים, ואף גרמו לאנשים, בטקטיקות של שטיפת מוח, להטיל ספק בנטייתם המינית ובזהות המגדרית שלהם. לא נפרט מעבר, אך נציין שהפרט האחרון הוא אחד החלקים המטרידים, העצובים והמקוממים בסדרה. בחלקים הללו נטפליקס גם עשו צעד נבון, והביאו מרואיין מהקהילה הגאה שמבהיר היטב את המשמעויות הקשות שיש לשטיפת מוח וניצול מן הסוג הזה. 

החלקים העצובים ביותר בסדרה הם כמובן אלה שמציגים את ההשלכות הקשות של מעשיהם של ג'ף ושלייה. פירוק משפחות, נזק כלכלי ונזק נפשי רב לשורדי הכת. אימהות של חברי וחברות הקהילה שניתקו קשר עם משפחותיהם, שעושות הכל כדי להתאחד איתם מחדש ולהציל אותם מידיהם של ג'ף ושלייה, שאגב ממשיכים לטעון עד היום שהם כלל לא כת. הצפייה ב"הבריחה מלהבות תאומות", כמו בכל דוקו-כתות, היא מטרידה, מקוממת ושוברת לב, אך כמו תמיד גם מרתקת. היא מציגה עוד הוכחה לצדדים האפלים ביותר של המין האנושי, אך גם מצליחה להשאיר אור קטן באופק, בצורת המשפחות שנלחמות על יקיריהם, ובהצגת הצד החומל והאוהב של האנשים ששרדו את הכת ומשתקמים למרות הכל.