לפני משהו כמו שנה, בעוד ניסיון להתחרות ב"אופירה וברקוביץ'", ברשת 13 הביאו לאולפן את אורן חזן ודנה רון וצילמו איתם פיילוט לתוכנית אירוח בימי שישי. הפיילוט יורט עוד לפני שיצא לדרך, והודות להדלפה של העיתונאי ערן סויסה - אנחנו זכינו לקבל כמה קטעים מלאי כאוס מתוכו (שמאז כבר נעלמו מהרשת), והבנו שמדובר בשתי נפשות שאסור להן להיפגש שוב מול מצלמה. באותו זמן, אותה דנה רון גם ביצעה את עוקץ המאה, קיבלה הון על הצטרפות ל"הישרדות" ופרשה מהאי אחרי פחות מיממה. ומה עושים בהפקת "האח הגדול" לנוכח כל אלה? מזמינים שוב את דנה ואורן, ופותחים איתם העונה החדשה.

סליחה - פותחים איתם את העונה החדשה, *לכאורה*. כי בטוויסט מפתיע בהחלט שבוצע לא רע בכלל, בכורת העונה הרביעית של "האח הגדול VIP" (וה-15 בכלל) לא נראתה כמו פרק כניסה מסורתי. דנה ואורן הם למעשה הדיירים האחרונים של העונה, וכולם כבר נכנסו לבית מוקדם יותר השבוע, כשגם עבורם מדובר בהפתעה. ההחלטה הזו הולידה אירוע פתיחה מוצלח ממה שהתרגלנו אליו, בעיקר בזכות היעדרן של תעודות הזהות המעיקות, אבל צריך להיות כנים: מכאן ואילך, רמת העניין של העונה תלויה לא רק בהפקה, אלא גם בדיירים שנבחרו על ידה. ולמרות שרוב הבחירות הודלפו מראש (ולא היו מפתיעות מלכתחילה), יש עם מה לעבוד.

View this post on Instagram

A post shared by האח הגדול (@bigbrotherisrael)

אחרי אורן (שטוב לגלות שב-2021 כבר מותר לראות אותו בריאליטי ולהיות פחות מוטרדים מבעבר) ודנה (אישה שמחליפה תסרוקת בכל תוכנית שהיא הולכת אליה, ולכן בואו נלהק אותה ל-10 הפקות נוספות עוד השנה, כי אני מרותק) לבית נכנס ג'קי מנחם, זוכה העונה השלישית של "האח". בכלל, אחרי הגלאח של גיא זו-ארץ, ה"גלי עטרי" של דנה והקרחת של ג'קי, יש הרבה מאוד שיער לדבר עליו העונה. ובערב פתיחה שכולו בסימן מתמודדי ריאליטי בדימוס, ג'קי הוא כנראה זה שעבר את השינוי המשמעותי מכולם. הוא נראה אחרת, התבגר, הפך לאבא, ורק הקול המיתולוגי שלו נשאר. למזלו של ג'קי, ניכר שהקהל עדיין אוהב אותו, כי אם ההצבעות היו תלויות רק בדיירים - הם כנראה לא היו נותנים לו לקבל מיליון נוסף.

הלאה לאור שפיץ, יוצאת "בייק אוף" המפורסמת שאינה ליאור קוקה. אור היא רווקה צעירה בבית שאין בו הרבה כאלה, אז ייתכן שהעסק התל אביבי שלה לא יצטרך להסתדר בלעדיה לעוד הרבה זמן. אחרי אור נכנסת מאיה בצלאל-עסיס, ליהוק שהיה צריך לקרות מזמן - ושילוב קטלני בין אישה מזרחית שלא מתרגשת מדימוי גוף למצביעת מרצ שמסרבת ליפול לסטיגמה כלשהי. אחריהן מגיע עומר ברזני, הבוגר המתבקש של "המירוץ למיליון" בהתחשב בזה שמשפחת קשתי הם פרסונות נון גרטה בבית האח. עד עכשיו עומר היה אחראי בעיקר על בדיחות ורגעים מצחיקים, כאלה שלא הוציאו אותו כגאון הדור, ואפשר רק לקוות שהשהות האינטנסיבית בבית שמצולם 24/7 תוציא ממנו גם צדדים מורכבים יותר.

View this post on Instagram

A post shared by האח הגדול (@bigbrotherisrael)

וואו, שר הגיעה לארץ! אה, לא, זו מירי כהן - כוכבת רשת, אושיית חביטורטי ואמא של אלין כהן (או "ללין כהן", לפי עומר). מחזיקת התואר "אני אמא לילדים" של העונה מגיעה אחרי שבעלה, יורם, עשה לא מזמן את הריאליטי "אבאל'ה", ולפני שנלמד להכיר אותה לעומק דבר אחד כבר בטוח: כל האוכל העונה עומד להיות או ורוד או מגולגל בטורטיה. בין לבין, לבית נכנסים גם אייל ברקובר, רומי גיאור ורועי לולו, בוגרי "הישרדות", "2025" ו"הישרדות", בהתאמה.

יש גימיקים ויש גימיקים

אחרי עוד שני ליהוקים חשובים - תכף נגיע אליהם - הפרק מתקדם לשלוש דיירות שעלו לכותרות לאחרונה בעיקר בגלל אירוע אחד. ציפי רומנו עשתה רעש עם הצעת הנישואים שלה לבת זוגה, שרית פולק נישאה לסטטיק בחתונת השנה וטיטי איינאו הייתה מוכרת פעם כמלכת יופי, אבל היום איש לא שוכח לה את מסיבת יום ההולדת שהובילה למיני-גל קורונה בכוחות עצמה. במקרה של שרית, שהיא גם המתמודדת היחידה העונה שלא הופיעה פעם בריאליטי, ניכר שהיא מנסה להיפטר מתוויות "אשתו של" ו"היא התחתנה לפני דקה". אם לשפוט לפי המסגור שההפקה מעניקה לה לעת עתה, זה לא יהיה קל.

למקרה ששמות כמו דנה רון וג'קי מנחם לא הפכו את זה לברור גם ככה: עולם הריאליטי קפא לשמונה שנים, ועכשיו הוא חוזר בדיוק לאותה נקודה (שזו גם הסיבה שמדובר בעונת VIP בה המתמודדים בכלל לא מכירים אחד את השני). תמיר ורדי, בוגר העונה הרביעית, נכנס גם הוא לבית - בגרסה מרגשת עוד יותר מבעבר. תמיר יצא מהארון והביא לעולם בת, אבל ההתנהלות המיסטר בין-ית שלו במרחב נותרה. ובהתחשב בזה שהפרק כולו נבנה סביב הפתעות והפחדות, אפשר להבין את ההפקה של "האח", שם לא היו יכולים להתאפק ושחזרו עם תמיר את אחת ההבהלות הכי זכורות שלו, שהפכה לאבן דרך בתולדות הפורמט. 

אבל למרות הכניסה - המבורכת - של תמיר, ג'קו אייזנברג (כאמור, עונה של שיער. בחלומי הוא ומירי כהן חולקים מסרק) ללא ספק אחראי לרגע הכי זכור של ערב הפתיחה, ולאו דווקא לטובה. זוכה "כוכב נולד" לא הסתיר בעבר את מאבקיו הנפשיים ואת התמודדותו עם חרדות, ולכן אי אפשר שלא לתהות האם באמת נחוץ להכניס אותו בהפתעה לבית, לגלות לו שהעונה התחילה לפני הזמן ועוד לבקש ממנו לשיר לכל הדיירים את אחד משיריו. ניכר שההפתעה לא נפלה על ג'קו בטוב, וכל מה שקרה סביב אותו רגע היה מעורר אי נוחות במקרה הטוב, ומדאיג במקרה הרע. מעבר לסכנה שזה יפגע בפוטנציאל של אחד הדיירים הכי מסקרנים שם, לא צריך להיות מומחה בשביל להבין שבאותם רגעים הוא היה במצוקה. גימיקים (כמו ההחלטה לשגר ארבעה דיירים לבקתה מעופפת מעל החצר לתקופה הקרובה) הם אמצעי מקובל, אפילו כשזה מגיע לליהוק. רק שהמקרה של ג'קו חריג, וביותר מבאופן אחד.