מתוך "קווים לבנים" (צילום: Netflix)
למעריצי "בית הנייר" מגיע יותר מזה. מתוך "קווים לבנים" | צילום: Netflix

ל"קווים לבנים" (White Lines) יש טייטל סקסי במיוחד: תעלומת רצח מבית היוצר של "בית הנייר". סביר להניח שרק בזכות זה הסדרה כבר התמקמה במקום הראשון ברשימת התכנים הנצפים ביותר בנטפליקס ישראל. אבל למרבה הצער, כשמתחילים לצלול לתוכה - קשה למצוא כל קשר בין הסדרה החדשה ל"בית הנייר", בעיקר אם חושבים על שתי העונות הראשונות והממכרות של האחות הגדולה.

זואי היא אישה בריטית שאחיה נעלם לפני עשרים שנה, בזמן שהיא הייתה נערה מתבגרת והוא היה בתחילתה של קריירת תקלוט לוהטת באיביזה. עכשיו, הגופה של האח נמצאת קבורה בשטח ששייך למשפחה עשירה, וזואי נוטשת את המשפחה ויוצאת לחפש מי אחראי לרצח שלו, ומה הסיבה. היא חוזרת לאיביזה ומהר מאוד מוצאת את עצמה נשאבת לעולם של כסף, פשע, סמים והרבה מאוד שקרים, ומנסה לא ליפול שוב למצוקה הנפשית הקשה שנקלעה אליה לאחר ההיעלמות של אחיה, כאשר במשך שנים חשבה שהוא עזב אותה מאחור.

>> הסדרות המומלצות בנטפליקס למאי 2020

התיאור הזה אולי נשמע מעניין, אבל בפועל הוא הרבה יותר ממה שבאמת מתרחש בסדרה. הסגנון הגימיקי של אלכס פינה, היוצר, שמסתמך על עלילה יחסית דלה שקל לעקוב אחריה, לא מספיק כדי למנף את "קווים לבנים". "בית הנייר" הייתה מושלמת לסגנון הזה - היה לה את היתרון של קאסט גדול של דמויות מעולות ומלוהקות היטב שנמצאות לרוב בחלל אחד, וכמויות של אקשן שאמנם הרחיקו אותה מריאליזם, אבל הפכו אותה לסדרה שמאוד קשה להפסיק לצפות בה. "קווים לבנים", לעומת זאת, היא סדרה הרבה יותר איטית, מה שגורם לדלות העלילתית לבלוט לרעה. אין שום דבר רע בסדרות איטיות, אבל הן צריכות מספיק עומק כדי לחפות על היעדר התזזיתיות, וב"קווים לבנים" אין עומק, אין מתח וחסר בה עוד מרכיב משמעותי שהיה ב"בית הנייר" - הומור. 

מעל הכל, נמצאת זואי (לורה האדוק), הדמות הראשית, שלא מצליחה להגיע לקרסוליהן של טוקיו, ניירובי או ראקל. גם בלי ההשוואה לדמויות ב"בית הנייר" - היא מאכזבת. היא יפה, אבל חסרת כריזמה, ואמנם יש לה מניע ברור והגיוני - למצוא מי הרג את אחיה האהוב - אבל לפעולות שלה אין שום הסבר רציונלי. מצד שני, הן אפילו לא קפריזיות באופן מעניין במיוחד, ומה שנותר הוא דמות שפשוט כתובה רע, מוקפת בדמויות נוספות שכתובות רע.

"קווים לבנים" היא באמת ובתמים סתם עוד סדרה - אין בה שום דבר מיוחד וישנן עשרות סדרות פשע מוצלחות ממנה, גם בנטפליקס. אם יש לכם זמן להרוג, עדיף כבר לחזור ולצפות שוב בעונות הראשונות של "בית הנייר", כי "קווים לבנים" היא לא יותר מבזבוז זמן.