לפעמים - נאמר, כשאדם חולה יחד עם חצי מדינה - מגיעים זמנים שבהם כל מה שהגוף זקוק לו הוא סדרה פשוטה, ברורה, לא עמוקה מדי ולא מושקעת מדי. נטפליקס הייתה ונשארה מצטיינת בתחום (רק כמה חבל שכבר אי אפשר למצוא בה גם סדרות על רמה), ובסוף השבוע הזה היא משיקה את העונה השלישית והאחרונה של עוד אחת מסדרות הביניים הממכרות שלה: "טוני נולד מחדש" ("After Life").

הקומדיה השחורה של ריקי ג'רווייס היא ההפך הגמור ממה שהתרגלנו לקבל מאחד הקומיקאים הכי ציניים שפועלים כרגע: הדמות שהוא מגלם (בנוסף להיותו יוצר, מפיק, במאי ותסריטאי) היא עדיין של גבר בגיל העמידה שאדיש לכל מה שקורה סביבו, אבל כל היתר נראה כמו משהו שיצא מפס ייצור של סדרות חביבות ומאירות פנים על עיירות קטנות באנגליה. המשחק הזה, בין קהילה חיובית סך הכל לבין ניהיליזם מוחלט, בולט לא רק בסדרה עצמה אלא גם בדמותו של ג'רווייס, בתור אותו טוני ש"נולד מחדש".

בעונתה הראשונה - ולמעשה גם בשנייה ובשלישית - "טוני נולד מחדש" יצאה לדרך עם עלילה מאוד ברורה: טוני האלמן שונא כל רגע בחיים שלו, ואלמלא הכלבה שלו הוא כבר מזמן היה שם קץ לחייו. זהו, אין פאנץ'. כל פרק מלווה אותו במעט התחנות שהוא עוד טורח להגיע אליהן, עם מעט האנשים שמצליחים לראות מבעד למרמור שלו, ונגמר בערב של כוס יין על הספה עם הכלבה וסרטונים ביתיים שאשתו ליסה (קרי גודלימן) השאירה אחריה. הקו המנחה של העונה האחרונה, אם בכלל יש אחד כזה, הוא כנראה המשך מערכת היחסים בין טוני לבין אמה (אשלי ג'נסן), האחות שטיפלה באביו וללא ספק מעוניינת לקדם את הקשר ביניהם לשלב הבא. אבל השאלה היא לא סתם האם טוני ואמה יהיו ביחד, אלא האם טוני בכלל מסוגל להתאהב מחדש.

למרות שהפורמט הקבוע של הסדרה (ושל החיים עצמם) נשמע מדכא, זה ממש לא המצב: חילופי הדברים של טוני והקולגות שלו במערכת עיתון ה"טמבורי גאזט" מזכירות שג'רווייס הוא האיש שהביא לעולם את "המשרד", וכך גם עם קולקציית המרואיינים המשונים שהוא פוגש מתוקף תפקידו, כמו איש שסולק ממזנון "אכול כפי יכולתך" או בני הזוג שהביאו את מוסד חילופי הזוגות לעיירה. ולמרות שטוני הוא האיש החזק במשרד, האיש הבכיר באמת הוא גיסו טום (מאט בריידן), שעורך את העיתון - כשהעונה מערכת היחסים בין השניים בעיקר מתמקדת בניסיונותיו של טום להחזיר את טוני לגזרה. 

אחת מנקודות האור של דמויות המשנה ב"טוני נולד מחדש", אלה שלרוב מכנות אחת את השנייה "mental" במבטא בריטי מזוקק, הייתה רוקסי (רושין קונטי) - עובדת תעשיית המין שמתיידדת עם טוני, ולמרבה הצער נעדרת לחלוטין מהעונה החדשה. העזיבה שלה מתורצת באגביות ולא עושה חסד לאחת הדמויות הכי מרגשות של הסדרה, אבל אולי זו הדרך של ג'רווייס להראות לנו את הפתאומיות שבה היקרים לנו נעלמים מהתמונה. כך או כך, הסדרה בהחלט מפצה על ההיעדרות שלה, עם עוד שישה פרקים קצרים שעונים בדיוק על הצורך הנ"ל.

זהירות: ספוילר לפרק סיום העונה (והסדרה)

בניגוד לפתאומיות שבה רוקסי ממשיכה הלאה בחייה, טוני עצמו מסיים את הסדרה עם גורל שגזר על עצמו עוד בהתחלה: אף אחד לא אומר זאת במפורש, אך האופן שבו הוא הולך לבדו אל עבר האופק, עם ליסה לידו, מבהיר שבצורה כזו או אחרת הוא סיים את חייו. לאורך העונה פוזרו מספיק רמזים לכך שמישהו ימות (אפילו אם לא טוני עצמו), ובהנחה שזו ההחלטה שג'רווייס קיבל - קשה לומר שמדובר בהפתעה. אבל שאלה אחת עדיין מציקה: "טוני נולד מחדש" מעולם לא פחדה לדחוף את הדיכאון בפרצוף, והצליחה בדרכה להיות צפייה מהנה גם בימים מדכדכים יותר. אז איך זה שדווקא את הסיום הכבד מכולם היא בחרה לתת לנו עם סימן שאלה מסוים? הרי כבר גילינו שטוני "נולד מחדש". לא יקרה כלום אם נשמע שהוא בכל זאת בחר להמשיך הלאה.