"האולטימטום: חתונה או פרידה", שעלתה לנטפליקס בשנה שעברה, נקברה מהר מאוד תחת שלל תוצרי הריאליטי-דייטינג האחרים של ענקית הסטרימינג. עם קונספט מטורלל על גבול האכזרי וצמד המנחים שכולם אוהבים לשנוא מ"האהבה היא עיוורת" - ונסה וניק לאשיי - "האולטימטום" נראתה מבטיחה, לפחות כצפייה טראשית מענגת. משתתפי התוכנית הם זוגות שעומדים בפני החלטה חשובה בחייהם: האם לקחת את היחסים לשלב הבא ולהתארס, או להמשיך הלאה בחייהם.

כל זוג מורכב ממי שנתן את האולטימטום ומי שקיבל אותו, ובדומה ל"האהבה היא עיוורת", גם כאן הם מוכנים להיכנס לניסוי חברתי שיכריע את העתיד הרומנטי שלהם. הניסוי מתחיל בשורה של דייטים בין הזוגות לבין עצמם, ובסופם כל אחד מהמשתתפות והמשתתפים בוחר בן או בת זוג חדשה לבלות איתם שלושה שבועות של נישואים מדומים. לאחר שלושה שבועות, הם חוזרים על הסימולציה עם בני הזוג המקוריים איתם הגיעו. בסוף הניסוי, משתתפי "האולטימטום" צריכים להגיע למסקנה: האם הם מתארסים, נפרדים - או בכלל עוזבים עם האדם החדש שהכירו.

הניסוי הזה נשמע כמו התעללות בבני אדם, אבל גם כמו ריאליטי עם פוטנציאל להיות דרמטי במיוחד. המקור לא קיים את ההבטחה הזו, אבל אז הגיעה "האולטימטום: אהבה קווירית", ובואו נגיד את זה כך - מדובר במתנה הכי טובה לחודש הגאווה.

מתוך "האולטימטום: אהבה קווירית" (צילום: יח"צ באדיבות Netflix)
מתוך "האולטימטום: אהבה קווירית" | צילום: יח"צ באדיבות Netflix

העונה הראשונה של "האולטימטום" בגרסתה הקווירית מציגה 5 זוגות נשים, שעומדות בדיוק בפני אותו הניסוי וההחלטה כמו חבריהן הסטרייטים - עם תוספת של ניואנסים כמו דיון בתפקידי מגדר, זהות מינית ומגדרית, שאלות על מוסד הנישואים ועוד. אם בריאליטי דייטינג סטרייטי לרוב הנשים הן אלה שמספקות את מרבית האקשן והדרמה על המסך, רק דמיינו לעצמכן מה קורה כשמעלימים את הגברים הסטרייטים, ומכפילים את כמות הנשים.

"האולטימטום: אהבה קווירית" מתחילה לאט, אבל הופכת לרכבת הרים של אמוציות. חברות הקאסט הן כאמור נשים, ברובן פתוחות מאוד ורגישות מאוד, ומהר מאוד הן מתערבבות אחת בתוך מערכת היחסים של האחרת. משם, העונה מספקת את כל מה שהופך ריאליטי לממכר - יש נבלית נפלאה עם אישיות ענקית, אהבה חדשה ועוצמתית שפורחת באופן בלתי צפוי במהלך הצילומים, התמוטטויות עצבים, נטישות, וגם סצנות סקס שיחממו את כדור הארץ בעוד כמה מעלות. 

הצופים הלהטב"קים של נטפליקס מבקשים כבר הרבה זמן גרסה קווירית לאחת מלהיטי הדייטינג שלה, כמו "חם, לוהט, רותח!" או "האהבה היא עיוורת", אבל כל מה שקיבלנו עד כה היו כמה פרקים קווירים ב"דייטים" - תוכנית שידוכים מוצלחת שאיש לא צפה בה - וקו עלילה ביסי קצרצר ב"הזיווג המושלם", שהגיעה למסך מוקדם יותר השנה. למעשה, יוצרי "האהבה היא עיוורת" אפילו שללו עונה גאה, עם התירוץ הקלוש שהפקת עונה כזו היא מהלך "מסובך לוגיסטית". מזל ש"האולטימטום: אהבה קווירית" שווה את הסבלנות.