חוק לא כתוב בתוכניות הדוקו-ריאליטי המשפחתיות, מתבורי ובוזגלו עד רפאלי ופוליאקוב, הולך בערך ככה: אנחנו נסבול את כל הרגעים המאולצים והמיותרים, ואתם בתמורה תתנו לנו משהו שלא נקבל בראיונות. זו, על רגל אחת, העסקה. "משפחת שדה", הסדרה החדשה של HOT שעוסקת בכלל במשפחת לוי-שדה-גולן, הגיעה למעמד חתימת החוזה עם לא מעט נכסים מהצד שלה, אפילו בניכוי הגרוש שאת שמו אין צורך לומר אם הוא גם ככה לא באמת מופיע כאן. בניגוד ל"רפאליס", שסיפקה את הסחורה על ההתחלה, זו רחוקה מלהיות התוצאה.

הנה כמה דברים ש"משפחת שדה" הייתה יכולה לעסוק בהם: המורשת הבידורית של האמא אילנית לוי, מי שנבחרה למלכת היופי בגיל 19 ומאז עברה קריירה טלוויזיונית סוערת (תפנו לכם פעם איזו שעה ותקראו את הוויקיפדיה שלה) עד שרק לאחרונה מצאה נחלה; סיפור הנסיקה יוצא הדופן של האבא הטרי אלירז שדה, מהפריצה ב"האח הגדול", שגרמה למלהקים לשחזר טיפוסים כמוהו עונה אחרי עונה, ועד להתבייתות על משבצת פוליטית וקולנית הרבה יותר מהממוצע; ההיכרות הראשונה ביניהם, שאפילו תועדה בשידור בטלוויזיה; המחשבות של שניהם על הקריירה רגע לפני חגיגות ה-40 המשותפות; והאופן שבו אלירז הצליח ליצור קשר עמוק עם הילדים החורגים ליאם ואלין גולן.

והנה כמה דברים שיש בפרק הבכורה של "משפחת שדה", זה שבאופן מסורתי אמור להיות הרבה יותר מושך ומעניין מאלה שיבואו אחריו: תלאות השיפוצים בבית המשותף ברחובות, כולל קלישאת "אלירז לא יכול לקבל החלטה בלי אילנית"; מעבר זריז מאוד, זריז מדי, על הזוגיות הלא מובנת מאליה של שניהם, כולל קלישאת "ידעתי שהוא יהיה בעלי"; שיחה על בוטוקס עם מיקי בוגנים; הקעקוע הראשון שליאם רוצה לעשות, למורת רוחה של אילנית; הקעקוע הראשון שליאם עושה בכל זאת; מפתח שנתקע בסוויץ' ולא יוצא ממנו; וגם כמה הערות של אלירז על הנהיגה של אילנית.

זה המצב, והוא מתסכל מאוד. במקום להוות הצצה אמיתית לבית המשותף של משפחת לוי-שדה (ולא רק למבנה עצמו), "משפחת שדה" מרגישה כמו תוכנית מערכונים. שיפור קל ניכר כשאילנית ואלירז מדברים על נושא אישי ומעניין באמת - החששות לקראת לידתה של הבת אריאה, והטראומות שליוו את התהליך - אבל זו טיפה בים רדוד למדי. כמה רדוד? את שיר הנושא של הסדרה, שאינו פרודי כלל, מבצעים בני המשפחה עצמם. 

למזלה של "משפחת שדה", מובילים אותה ארבעה קודקודים כריזמטיים וכובשים. אילנית היא פרסונה טלוויזיוניות ששווה לסחוב בשבילה את הסצינות המשמימות ביותר, ליאם ואלין הם שני נערים מתוקים (וגם מצחיקים, למשל ברגע שבו הם מדברים על התור הארוך שיהיה להם לירושה עם כל האחים החדשים), ודווקא אלירז מתגלה כגיבור המסקרן באמת. לבכורה של "משפחת שדה", כמו לכל אירוע ציבורי אחר לאחרונה, הוא הגיע עם כיפה שחורה וציצית, והסדרה מבטיחה לצלול לתוך המסע האמוני שלו. זה, יחד עם האפשרות שבכל זאת נזכה לשמוע קצת על הפיכתו לאבא או על הצעדים המקצועיים האחרונים שלו, הופכים את "משפחת שדה" לדוקו-ריאליטי שיקבל עוד צ'אנס.