שוודיה כולה עקבה בזעזוע אחרי מקרה רצח אחד שהתרחש באוגוסט 1998 - קווין הלמרסון בן הארבע נמצא מת בסמוך לאגם גלאספיורדן שבקרבת העיר ארוויקה. מוות של ילד קטן הוא מחריד מטבעו, במיוחד כאשר מדובר ברצח, על אחת כמה וכמה כאשר שני החשודים ברצח הם שני אחים: בני חמש ושבע. כן, שני ילדים שעדיין לא התחילו את בית הספר היסודי הם שנמצאו כחשודים היחידים ברצח של קווין. כמעט עשרים שנה מאוחר יותר והבמאי, דן יוספסון, עיתונאי חוקר מוערך בשוודיה, יצר את מי רצח את קווין (The Kevin Case)? דוקו פשע בשלושה חלקים ששופך אור חדש על הפרשה שהצליחה לטלטל את אחד העמים השלווים בעולם.

במערכת המשפט השוודית, כמו בזו הישראלית, מתייחסים אחרת אל פושעים קטינים. גיל האחריות הפלילית בישראל עומד על 12 (בדומה לרוב המדינות המערביות) כך שבבואם של שוטרים להתמודד עם רוצחים שגילם המשותף לא מגיע לגיל בר מצווה, הם בעיקר תוהים 'מה לעזאזל אפשר לעשות איתם?'. רולף סנדברג, מי ששימש כראש צוות החקירה במקרה של קווין, הוא אחד מגיבורי הסדרה והוא גם מתראיין אליה באריכות למרות שהיא אינה עושה עימו חסד בשום צורה. היסודיות בה הוא ניהל החקירה, הפך כל אבן במטרה למצוא את החשודים ולא השתהה גם כאשר הם התבררו כילדים ולא כפדופיל המסוכן שחשב בתחילה, אמורה הייתה להפוך אותו לגיבור אך בסופו של דבר הוא מתברר כסוג של אידיוט שימושי.

הסדרה, כמו המוות המטריד שהיא מתארת, נשארת כאניגמה כמעט לכל אורכה. היא אמנם נפתחת בסצנת קרדיטים מושקעת שמזכירה סדרות מתח אהובות כמו הגשר, דה קילינג, מרסלה וכל הז'אנר המכונה נואר נורדי, מה שיוצר ציפייה לסיפור מתח סוחף שישאיר אותנו בפה פעור, אך מהר מאוד היא מורידה הילוך וחוזרת לסיפור על הילדות האבודה של שני הילדים שהואשמו ברצח - רובין וכריסטיאן. בגלל גילם הצעיר הרשויות לא העמידו אותם לדין אבל הם נלקחו מהוריהם וגדלו במוסדות של המדינה שאף שאפה למצוא להם משפחת אומנה לצמיתות. הזכות לחיים נורמטיביים נלקחה מהם מאז באופן מוחלט והן הפכו לעופות מוזרים, צעירים עם אות קין שמתלווה אליהם למרות ששניהם לא זוכרים את המעשה בו הם חשודים.

העובדה שמי רצח את קווין לא שמה במרכז את הקורבן ואת משפחתו אלא דווקא את הילדים שהואשמו ברצח, יוצרת ברגעים הראשונים תחושה של חשדנות כלפי היוצר יוספסון והאג'נדה איתה הוא הגיע. הרי עם כל הצער על האבל שאולי נגרם להם, האחים הם לא אלה שאיבדו את חייהם באותה חופשת קיץ אלא קווין הקטן ומשפחתו שלא זוכה ליחס מאוזן. מן הצד שני - ככל שהסדרה מתקדמת המקרה של קווין הולך ומתברר כרצח כפול, התנהלות השוטרים והשקט שניתן להם על ידי התקשורת איפשרו פגיעה לא בילד תמים אחד אלא בשלושה. במשך שנים ארוכות הציבור השוודי לא הכיר את רובין וכריסטיאן, הם הטלטלו בין מסגרות, מצאו עבודות שוליות וספגו הערות מסטוקרים שקיבלו על עברם אך כל העת הם חיו בתחושה קשה של חוסר אשמה. לא משנה כמה הם ניסו להיזכר הם לא הצליחו למצוא שום זיכרון שלהם רוצחים את קווין, למעשה הם אפילו די בטוחים שהם לא ביצעו את המעשה. אבל אתם יודעים - לכו תיזכרו במשהו שעשיתם בגיל חמש.

דן יוספסון הצליח לשים את ידיו על חלק צילומי החקירה של רובין וכריסטיאן, שניהם נראים כילדים מתוקים להפליא בלי שום סימן מטריד, והם מובלים בצורה שאין אלא לתאר כמניפולטיבית על ידי צוות של חוקרי ילדים. יותר מכך, המשטרה השוודית איבדה במפתיע את הקלטות שמציגות את ההודאה באשמה כך שנותר לנו רק לסמוך על סמוך. הנרטיב לפיו רובין וכריסטיאן רצחו את קווין כמעשה קונדס הולך ומתפורר בשניות וכל מה שנישאר ממנו זה שני ילדים ושני הורים שלא מבינים איך הם גידלו את הרוצחים הכי צעירים בתולדות המדינה.

הצפייה במי רצח את קווין סוחפת פחות מסדרות דומות כמו מי רצח את ג'ונבנה (על מותה של הילדה ג'ונבנה רמזי) אך זה קשור לא מעט גם בפערי תרבות. למרות שהעם השוודי מתקשר אצל רובינו בזכות תוצרים חיוביים כמו איקאה, להקת אבבא ואלכסנדר סקארסגארד (בין היתר), השוודי הפשוט ירגיש מנוכר עבור הצופה הישראלי. אולי אלה הנופים הכוללים עצים ירוקי עד, נהרות שוצפים והרבה מאוד שלג בוהק, אבל ל הדוברים בסרט מתנהלים בשלווה כמעט מתסכלת. כן, גם רובין וכריסטיאן שמהווים את מרכז הסיפור ולא יוצאים לרגע מגדרם.

מבלי להיכנס לספוילרים שייתרו עבורכם את הצפייה בפרקי הסדרה, אפשר לומר שהאמת מאחורי הרצח של קווין לא מרעישה כפי שהיה ניתן לחשוב - אין כאן קונספירציה גדולה, אלא משהו שיותר קרוב לאיוולת. ובכל זאת, מבלי שיחזיק קרוב לחזה טוויסטים מטורפים או דמויות קאלט דוגמת מא אנאנד שילה, מי רצח את קווין היא סדרה שתישאר אתכם גם לאחר הצפייה בה ותשאיר אתכם עם מחשבות על צירופי מקרים, תודה ואולי גם על איזה טיול קטנה לאירווקה, אומרים שהגלאספיורדן יפה במיוחד בתקופה הזאת של השנה.

כמה: הביקורת נכתבה אחרי צפיה בשלושת פרקי הסדרה
איפה: שני-רביעי, החל מ-21.01 בשעה 22:40 ב-HOT8 וב-HOTVOD. שידור נוסף בשישי, 25.01, החל משעה 20:50 - שלושה פרקים ברצף
החלטת tvbee: לראות