הסיפור של ענבל פרלמוטר, הסולנית המנוחה של להקת "המכשפות" שנהרגה בתאונת דרכים בגיל 26 בלבד, נחשב לאחד הסיפורים הטרגיים של המוזיקה הישראלית בפרט ושל התרבות המקומית בכלל. "ענבל פרלמוטר – אם זה נגמר", סרטן של אביגיל שפרבר ושרון לוזון, שזכה בפרס לסרט הישראלי הטוב ביותר בפסטיבל דוקאביב ומגיע כעת ל-yes דוקו, שם זרקור על החיים והקריירה של אגדת הרוק.

הסרט עוסק בקריירה של סולנית להקת "המכשפות", מהלהקות החשובות של שנות ה-90, שהפכה לאגדת רוק מקומית. לא פחות מכך, הוא עוסק בחיים האישיים של חיית החושך שמאחורי הפיה הטובה: מאובדן האב, דרך ההתמכרות לסמים ועד לתחושת האובדניות שליוותה אותה עד הסוף המר.

על הנייר, היה נדמה שקשה לחדש משהו בסיפור טרגי של זמרת שנהרגה לפני 25 שנה, אבל שפרבר ולוזון שמו את ידיהן על חומר שלא נחשף עד הסרט – היומנים האישיים של הזמרת המנוחה. הקטעים הכנים, הקשים והמרגשים מאותם יומנים, אותם מקריאה נטע פולוטרק שקולה דומה בצורה מצמררת לזה של פרלמוטר, שופכים אור על דמותה של הזמרת וחושפים עד כמה פצועה הייתה הנפש שלה. בקטעים, בין השאר, אפשר למצוא התייחסויות אישיות של פרלמוטר למותו הפתאומי של אביה בגיל צעיר, על הפעם הראשונה שהתנסתה בקטמין, הדרך שבה התמודדה עם הקשיים הנפשיים וגם קטעים מעט יותר רומנטיים, יחד עם השירים שכתבה והעדויות על העבודה איתה מזכירים למי ששכח איזו יוצרת אדירה איבדנו.

לאלו מצטרפים ראיונות עם קרוביה (כמו חברותיה ל"המכשפות" וקורין אלאל שעמה ניהלה פרלמוטר קשר רומנטי) שיחד עם קטעי ארכיון מעשירים את היצירה ועוזרים לשרטט דיוקן מרתק וחשוף מאוד של מוזיקאית שהגיעה למקומות הכי אפלים ועמוקים בנפש - והפכה לאגדה.

מתוך "ענבל פרלמוטר - אם זה נגמר" (צילום: רונן ללנה, yes)
מהלהקות החשובות של שנות ה-90. "המכשפות" | צילום: רונן ללנה, yes

העריכה הנהדרת של נילי פלר והבחירות האומנותיות המרשימות של שפרבר ולוזון, יחד עם הדיסוננס בין הגבהים אליהם הגיעה כיוצרת אל מול המקומות הנמוכים אליהם הגיעה כאדם, הופכים את "ענבל פרלמוטר- אם זה נגמר" לסרט שהוא בגדר חובה לחובבי "המכשפות" אבל לא רק. יותר מכל הסרט מבהיר למי ששכח או לא ממש הכיר - לסיפור הזה יכול היה להיות רק סוף טרגי אחד.