כמה: הביקורת נכתבה אחרי צפייה בשני פרקים
איפה: HOT בידור
המלצת tvbee: כן כן ועוד פעם כן

בואו נשים את זה על השולחן כבר על ההתחלה: אני לא מאמין למתקשרים. על אף שהקרחת שלי עשויה להטעות, אינני סקפטי מקצועי, ובכל זאת מתקשרים הם, לדעתי האישית, חרטטנים. זה בסדר, אני מוסמך לקבוע את זה בדיוק כמו שהם מוסמכים לגלות את העתיד או לדבר עם המתים. תיקשור הוא מקצוע שמנצל איזו חולשה, משבר, או סתם חוסר הרצון להודות שהעולם מחוץ לשליטתנו, אבל היי - הם לא היחידים שעושים זאת (סוכני ביטוח חיים הם הנוכלים הגדולים של המילניום). רוצים לשכנע אותי אחרת? דברו עם קרובי המשפחה המתים שלי, אולי הם יאמינו.

הסלידה מהמקצוע הבזוי בעיני הפך את הצפייה בדוקו-ריאלטי החדש של HOT בידור, המתקשרים, למהנה פי כמה. מדובר בדוקו-ריאלטי קלאסי, אפילו פשטני במהותו: סדרה העוקבת אחר חייהם המקצועיים והאישיים של ארבעה מתקשרים - אלין שלמה, יריב אפרת, ינון בן דוד ואופירה דהן, ואם השמות שלהם לא אומר לכם כלום, זה סימן שאתם לא צופים בתכניות בוקר. זו היא לא רק הצצה לעולם התקשור המסתורי במכוון, אלא גם לחייהם הפרטיים של המתקשרים, לטיפוסים שמגיעים לגלות על עתידם ולמקום שאליו הולכים נרות כדי למות.

כפי שניתן לצפות מסדרה שכזו, ההתרחשויות נעות בין הביזאר לתימהוני. עבור התכנית מדובר בשיחוק - הפן הבידורי שבה אפקטיבי לגמרי, בין אם אתם באים להתרגש מרוב אמונה ובין אם אתם באים ללעוג למאמינים ולמיני-סלבז שפוקדים אותם. את כל הנ"ל תוכלו לחוות במהלך הסצינה בה המתקשר ינון בן דוד מבצע ניתוח אישיותי לדודו כהן מעפולה (כן, הוא), ומגיע למסקנה שדודו כהן מעפולה מחובר יותר מדי לאמא שלו. נשמה, זה עמוד ראשון בגוגל.

יש משהו כיף במשחק הזה, לנסות לתפוס אותם במילה או לחפש איפה הם מבצעים פרקטיקות שרלטניות מפורסמות דוגמת 'קריאה קרה', אבל האמת שזה מעט מפספס את המטרה. זו היא תכנית בידור, וככזו, לפחות על פי פרק הפתיחה, היא עושה את עבודתה נאמנה ומספקת בידור מעולה. דוגמה טובה לכך הן שתי הסצינות הקצרות עם אופירה דהן, בדרנית מעולה. הדרמטיות בהן תיעלה את בני משפחתו המתים של המטופל שלה (שהגיב גם הוא בדרמטיות שלא תבייש אף סטודנט שנה א' למשחק) מעניינת לכשעצמה, בין אם מאמינים לה או לא.

הסיבה לכך לא נטועה בכוחו של התיקשור, אלא בכוח מיסטי חזק בהרבה: הדוקו-ריאלטי. חשבתם שהמתקשרים הם שרלטנים? חכו שתכירו בימאי־עורך עם תסריט ביד. זה לא אומר שהם רעים, להיפך - הם האנשים שעוזרים לנו לנתק לרגע ולוותר על הצורך להאמין או לפקפק, ומשאירים את כל הבמה לבידור. אל תצפו לקבל כאן הצצה אותנטית לשום דבר, כי גם האותנטיות הזו היא אחיזת עיניים. עם כל הרצינות הדרמטית בה משתמשים ארבעת המתקשרים, לא נראה שיוצרי המתקשרים לוקחים את העולם הזה יותר מדי ברצינות, וטוב שכך. אפשר פשוט להינות מטראש טהור. ומי יודע, אולי נזכה לראות שוב את דודו כהן מעפולה אצל מתקשר שיגיד לו שהוא משתתף ביותר מדי תכניות ריאליטי.