בעסקים משפחתיים, בוודאי כאלה שמתקיימים לאורך דורות, יש קסם רומנטי כמעט מובן מאליו. הידע הייחודי שעובר מאב לבן או מאם לבת, הנאמנות הכפולה למשפחה ולביזנס, השאלה (התמיד נוכחת, איכשהו) מי יישא הלאה את המקל במרוץ השליחים הזה - ההילה מציירת את עצמה. גם "יורש הקעקועים", הסרט התיעודי על המשפחה הקופטית שכבר חצי מילניום מקעקעת צליינים נוצרים בעיר העתיקה בירושלים, נראה בתחילתו כיצירה שמתמסרת לרומנטיקה. אבל אז מתברר שזה בעצם סיפור על סכסוך ארוך שנים, ואפילו תעלומת רצח. מה שתמיד קורה כשמערבבים דם וכסף, פשוט כפול 500 שנה.

סרטה של אורית אופיר רונאל מתחיל בחנות של ואסים רזוק, שמשתמש בגלופות העץ העתיקות של המשפחה כדי לקעקע כיום את העוברים והנוצרים, ואנחנו נחשפים למסורת המאוד ספציפית של קעקועים שמשמשים מין חולצת סוף מסלול לעולי הרגל. אבל מתברר שלאביו של ואסים היו בעבר יותר גלופות - חפצים היסטוריים ייחודיים בעלי ערך כספי לא מבוטל - ומתברר גם שהאבא ואחיו היו מסוכסכים ברמת ברצלונה וריאל. אז איפה הגלופות? ומה הקשר בין היעלמותן לסכסוך ההיסטורי?

בלי להיכנס לפרטים שיקלקלו לכם, "יורש הקעקועים" לא מתיימר לפצח את תעלומת הגלופות האבודות. הסרט גם לא מנסה לפענח את תעלומת הרצח המדוברת, או להחליט מי כאן הטובים ומי הרעים. במקום להיכנס לפינות האלו של עולמות הטרו קריים או לעשות איזה שיפוט היסטורי שבאורח בלתי נמנע יהיה שרלטני, היצירה המהודקת הזאת (68 דקות) לוקחת את הרעיון של עסק משפחתי ושמה את הדגש על המשפחה. 

מתוך "יורש הקעקועים" של אורית אופיר רונאל (צילום: מני אליאס)
מתוך "יורש הקעקועים" של אורית אופיר רונאל | צילום: מני אליאס

האמת, זה לא מפתיע. אורית אופיר רונאל היא נצר למשפחת אלקולומברי, הבעלים של רשת "סמי בורקס" המיתולוגית; מי שצפה בסרטה בעל השם הבלתי נמנע "סרט בורקס" יודע שהיא מכירה היטב את הממשק המשפחתי-כספי ומכירה מקרוב את מה שמסתתר מתחת להילה הרומנטית. "יורש הקעקועים" הוא כמעט יצירה-אחות ל"סרט בורקס", עם מחטים ודיו במקום בצק עלים. שני הסרטים לא מתכחשים לצד הנוסטלגי, אפילו הלירי, של העסק המשפחתי-מסורתי; שניהם פשוט מציגים את המציאות המורכבת שלו. 

נקודת המוצא של "יורש הקעקועים" היא אמנם סכסוך בין גברים, אבל בנות משפחת רזוק מאוד בולטות בו, מי בנוכחותה ומי בהיעדרה. עכשיו, זה לא דבר שיוצא להגיד הרבה על קולנוע תיעודי, אבל וידה רזוק - בת דודתו של ואסים - לגמרי גונבת את הסרט בסיפור הפרטי שלה ובקסם האישי הניכר שלה. האם זה מפני שהיא קצת אלטר אגו של היוצרת? וואלה קטונתי. אבל "יורש הקעקועים" הוא סרט מרתק, מצחיק לפרקים ומרגש לאחרים, וכבונוס יש לו כוכבת לא צפויה. נא תשומת לבכם.

אחרי שהוקרן בפסטיבל דוקאביב גליל מעלות תרשיחא, הסרט ישודר הערב (ב') בערוץ מכאן 33 ובדיגיטל