כמה: הביקורת נכתבה אחרי צפייה ב-6 מתוך 6 פרקים זמינים
איפה: נטפליקס
החלטת tvbee: למחוק את הטינדר ולצפות

את המשפט הבא קצת קשה להוציא מהמקלדת בפנים רציניות: ריאליטי הדייטינג דייטים הוא הדבר הכי מרגש שיש כרגע בטלוויזיה.

אמנם ישנם עוד כמה דינוזאורים מימי הפטריארכיה שמתלוננים שההתנגדות להטרדות מיניות הרסה את הרומנטיקה, אבל מי מאיתנו שחיים במציאות יודעים שלרומנטיקה יש אויב גדול אחר, וקוראים לו טינדר. גם המשתתפים בדייטים מדברים על תרבות הסווייפינג ואיך היא הורידה להם מחוויית הדייטינג, כי מה לעשות - בטינדר תמיד יש עוד אופציות, והאפליקציות ככלל מעוצבות כדי שנבלה בהן זמן, לא כדי שנמצא אהבה ונעזוב אותן.

דייטים (Dating Around) מתרחשת במקום המושלם עבור תוכנית מסוגה - ניו יורק. האנשים שם יפים, מעודכנים, בעלי עור עבה ועם מידה מספקת של ציניות כדי להגן על עצמם מהעולם החיצון. אבל הם גם רוצים למצוא קשר אנושי, להתעכב רגע על שיחה או על חיבור, וחלקם גם יותר משמחים למצוא חברים חדשים, איפה שלא נוצר חיבור רומנטי.

הפורמט פשוט - כל פרק מתמקד במשתתף או משתתפת שיוצאים לחמישה דייטים ראשונים, ואז לדייט שני עם אחד או אחת מאלה. הפרק הראשון של התוכנית, חשוב לציין, לא ממש מעיד על מה שמגיע בהמשך. קודם כל, הוא מתמקד במשתתף המשעמם מכולם. לוק הוא הגבר הסטרייט הלבן שישכיב אתכם לישון, ולא במובן הטוב. הוא כל כך משעמם שאם לא היו עומדות מולו נשים מבדרות כמו טיפאני מג'רזי, היה קשה לצלוח את הפרק שלו.

ובכל זאת, גם מהפרק הזה אפשר ללמוד משהו על מה הופך את דייטים לטובה בהרבה מכל ריאליטי דייטינג שהגיע לפניה - היא מכבדת את המתמודדים שלה. אין בדייטים ניסיונות לחבל לאנשים בחיי האהבה או להצמיד להם אנשים שלא מתאימים להם רק כדי להוציא מהם תגובה. הריאליטי הזה לא מעוניין ללעוג למשתתפים בו, אלא לתת תמונה די מציאותית של איך מתרחש חיבור בין שני אנשים במציאות - כימיה היא לחלוטין רנדומלית ולא ניתנת להסבר או לניתוח, אז למה לא פשוט לתת לה להתרחש? התוצאה, בהתאם, היא לפעמים מרגשת לחלוטין, לפעמים מפתיעה, ולא פעם גם מלמדת.

רוב המשתתפים והמשתתפות בדייטים הם הקלישאה של תוכניות מהסוג הזה - צעירים, יפים, לבנים, סטרייטים. אבל כיאה לרוח התקופה ובכלל למדיניות של נטפליקס להראות ייצוגים שונים על המסך, יש שם גם פרק בכיכובו של גבר גיי, אחד בכיכובה של לסבית, והמרגש מכולם - לאונרד, אלמן שהיה נשוי במשך 34 שנים עד שאשתו נפטרה מסרטן צוואר הרחם, ושלוש שנים לאחר מכן הוא מוכן לפתוח את הלב שוב.

מכיוון שאין בדייטים פרשנות של מנחים, הצופים צריכים להבין מה השתבש בכל דייט שלא שרד לדייט שני, ולא תמיד זה פשוט. ישנם כמובן המקרים הקלאסיים, כמו גברים שהופכים להיות אגרסיביים מינית ומקבלים בדיוק את מה שמגיע להם, או התנגשות בין ערכים שמובילה לרגעים מביכים עד מרגיזים. אבל גם ברגעים הפחות טובים שלה, דייטים עדיין מחזירה את האמון באנושות ובכך שישנם עדיין אנשים שמחפשים חיבור מרגש ולא רק לסמן עוד וי על המאץ' התורן. אפילו כשהמשתתפים מעצבנים (היי שרה מפרק 5), קשה שלא להיות בעדם, כי משהו בהתרגשות הכנה של דייט ראשון מצליח לחמם את הלב גם כלפי אנשים בלתי נסבלים.

דייטים, כנגד כל הסיכויים, מצליחה להיות הייצוג הכי שפוי, מעודד, מרגש ואופטימי של סצנת הדייטינג בעיר הגדולה. אם פעם השתתפות בריאליטי שידוכים היה נשמע כמו פתרון די פתטי לאנשים שרק רוצים להתפרסם, דייטים תגרום לכם לחשוב על זה פעמיים, כי אין ספק שהאנשים מאחוריה מאמינים באהבה הרבה יותר ממי שעומדים מאחורי אפליקציות הדייטינג.