מי שצפה בעונה הראשונה של "המעגל", צפה בעיקר בשל צירוף מקרים מצער של מגפה עולמית, קידום אינטנסיבי של נטפליקס ומחסור בתוכן חלופי לצפייה. אבל היה בסדרה הזו גם קסם: מתמודדים שלא יודעים בדיוק מה הם עושים שם, מהם חוקי הפורמט ומה לעזאזל מצופה מהם כדי לנצח. וזה היה חמוד, והעביר את הזמן לא רע בבידוד, אבל זו בטח לא הייתה סדרה שצריך לחכות בנשימה עצורה לעונתה השנייה.

ואז... וירוס נוסף תקף את היושבים בציון והדביק אותנו לספה פעם נוספת. הפעם, לפחות, זה היה וירוס שעבר אחרי כמה ימים של תה וכדורי מציצה, וגם הפעם זה קרה בדיוק כשהעונה החדשה של "המעגל" עלתה עם ארבעת הפרקים הראשונים שלה. האם נטפליקס הדליפו אותה ממעבדה במטרה לשמור על אוכלוסיית כדור הארץ חולה וצייתנית? זו תאוריית קונספירציה לא בלתי הגיונית, כי אחרת אין הרבה סיכוי שמישהו היה צופה בעונה החדשה הזו, אבל נטפליקס הצליחו להפתיע ולשכלל את הסדרה, מה שהפך אותה מפתרון לימים קשים של מצוקת תוכן לסדרה שבאמת שווה להתעכב עליה. היא ממש לא מופת, רחוק מזה; אבל היא הרבה פחות חלבית והרבה יותר כיפית.

אז קצת רקע על הפורמט על קצה המזלג: "המעגל" היא רשת חברתית של התכתבויות. המתמודדים גרים בבניין דירות, כל אחד מהם בדירה משל עצמו, והם בבידוד מוחלט - אין יוצא ואין בא. הקשר היחיד אל שאר המתמודדים הוא הרשת החברתית בה הם יכולים לשוחח בצ'טים אישים וקבוצתיים ולהשתתף במשחקים. הם יוצרים חברויות ובריתות ומנסים להבין מי מתמודד אמיתי ומי מתחזה לדמות אחרת (עושה להם "קאטפיש"). כל כמה ימים צריכים המתמודדים לדרג את חבריהם לפי מדד פופולריות, והמדורגים במקומות הראשונים הופכים ל"משפיענים" ובוחרים את מי לחסום ולהעיף מהמשחק. מי שבסוף התחרות מדורג במקום הראשון מנצח וזוכה בכסף.

אז לעומת עונה ראשונה שהייתה משופעת ב- סלחו לנו על הצרפתית - זיוני שכל על "אמון", "חברות אמת" ו"חיבור אמיתי" משל היינו בעונה של "חתונמי", העונה השנייה הביאה שחקנים שבאו לשחק, מבינים את כללי המשחק ויודעים מה צריך לעשות כדי לקחת את הכסף. ועם ליהוקים גאוניים כמו קלואי מ"חם, לוהט, רותח!", שהיא מתנה שלא מפסיקה לתת (האם ראיתם את הסצנה בה היא מטאטאת את הרצפה ולא מוצאת מה לעשות עם הלכלוך אז היא מחביאה אותו מתחת לשטיח? האישה הזאת היא קאלט בהתהוות), ועוד שחקנים חכמים שבאים עם אסטרטגיה ולא רק רוצים להיות "עצמם האותנטיים", אין ספק שבהפקה הפיקו לקחים מהעונה הקודמת שהתאפיינה באנשים חמודים ולא זכירים במיוחד.

View this post on Instagram

A post shared by The Circle Netflix (@thecirclenetflix)

למרות זאת, ב"המעגל" יש בעיה מהותית: האלמנט המעניין, המסקרן והכיפי ביותר בסדרה הוא עניין המתחזים. גבר שמתחזה לאישה ונכנס בטעות לשיחת בנות על מחזור ואין לן מושג מה להגיב (דבר שקרה באמת בעונה הראשונה) - זה זהב טלוויזיוני, ובהפקת "המעגל" מבינים שזה נושא מעניין ומושך ולכן העלו משמעותית את כמות המתחזים העונה. אבל משום מה, אין לעניין הזה שום אזכור בפורמט. השחקנים מנסים לצוד את המתחזים ולהדיח אותם - אבל אין באמת שום השפעה לזהות האדם שהועף, אמיתי או בדוי. שחקן יכול, לצורך העניין, לבנות לעצמו ברית של מתחזים וללכת איתה עד הסוף, וגם לנצח ככה במשחק. אם המטרה שלך כשחקן לא הייתה להפוך לאהוד ביותר, אלא ליצור רשת חברתית נקייה ממתחזים, אם היית נקנס מסכום הפרס על כל קאטפיש שהגיע לשלב הסופי או אם זה היה משחק קבוצתי של מתחזים מול שחקנים שמגלמים את עצמם, רק שאף אחד לא יודע מי אמיתי ומי לא - אין שום ספק שהמשחק היה הופך מתכנית ריאליטי משעשעת ותו לא למשחק אסטרטגיה מרתק. יש שם את כל הפוטנציאל, אבל צריך ללכת איתו עוד צעד אחד קדימה.

אם מסתכלים על התמונה הכללית, העונה הזו עושה בית ספר לעונה הקודמת. למרות הפורמט הבעייתי והמשעמם לעתים, ריבוי הקטעים הקומיים, ההומור העצמי, הקריינות המוצלחת והמשחקים המשעשעים מרימים אותה והופכים אותה, לרגעים, לממתק אמיתי שאפילו גורם לפרצי צחוק רמים. היא באמת באמת לא מופת, בשום צורה; מה שכן, הפוטנציאל שלה זוהר למרחקים. ואם יש פורמט שכדאי להביא לארץ, ומהר - זה זה. כי מה אנחנו אוהבים יותר מאנשים שתקועים בחדר ועושים מעצמם צחוק? כנראה שכלום.