כמה: הביקורת נכתבה אחרי צפייה ב-10 מתוך 10 פרקים
איפה: hulu
החלטת tvbee: שווה לנסות

ל-PEN15, הקומדיה החדשה של הולו, ניגשתי ברגשות מעורבים ולא אובייקטיביים בעליל, אז בואו נקרא לזה גילוי נאות. מצד אחד, היא נשמעת מבטיחה - השחקניות מאיה ארסקין ואנה קונקל יצרו יחד את הסדרה, והן מגלמות בה גרסאות בנות 13 של עצמן ומטפלות בנושאים כמו דימוי גוף, וסת, אוננות ונשיקות ראשונות. נשמע היסטרי. מצד שני, חברים למערכת, ולא חשוב שמות, צפו בפרק או שניים ולא התלהבו להמשיך.

בפועל, PEN15 פשוט עובדת פחות טוב בפרקים הראשונים שלה. כמו ילד מתוק שנורא תרצו לעודד שהוא יכול להיות טוב יותר, אבל המציאות היא שלא כולם גאונים. לארסקין וקונקל לקח שש שנים להביא את הרעיון הזה למסך, וגם - בעידן שלפני בנות וברוד סיטי, אף אחד לא היה נותן אור ירוק לסדרה הזאת. כלומר, נפלא שיש מקום לקולות חדשים ורעננים, אבל מצד שני - יש עכשיו סטנדרטים גבוהים לעמוד בהם. סינגל מילפית ו-לא בטוחה הן דוגמאות טובות לסדרות שהצליחו לעשות את זה. PEN15 - פחות.

למה פחות? כי למרות הרעיון המבריק, הבדיחות לא הולכות עד הסוף, התסריט לא מספיק מהודק ולארסקין וקונקל, עם כל הצער שבדבר, אין את אותה הכריזמה שיש לאילנה ואבי מברוד סיטי. בעיה נוספת היא שמדובר בשתי נשים בנות שחצו את גיל שלושים, ומשחקות לצדם של שחקנים ושחקניות בני 13, כמו הדמויות שהן מגלמות בסדרה. נכון, זה מצחיק מאוד ויוצר מצבים אירוניים, וגם משרת את המחשבה המקורית של היוצרות - להראות שהרבה מחוסר הביטחון שלנו מתקופת ההתבגרות מלווה אותנו בחיים הבוגרים. אבל כל זה בתיאוריה, בפועל - לצפות בנשים בנות שלושים מפלרטטות עם ילדים בני 13 זו חוויה די משונה. רק דמיינו לעצמכם סדרה דומה בה גברים מבוגרים משחקים בני 13 ומפלרטטים עם שחקניות ילדות. קריפי, לא?

יכול להיות שתתאהבו ב-PEN15 מהרגע הראשון, זה בהחלט אפשרי מכיוון שהיא בדיוק מסוג הסדרות הנישתיות האלה שפוגעות בול - כל עוד קהל היעד מצומצם. אם זה לא קורה, ואתם עדיין מרגישים שקומדיה פמיניסטית ומוזרה על התבגרות מינית היא בשבילכם (נגיד, עפתם על פה גדול ועל חינוך מיני), אז תנו ל-PEN15 קצת זמן. היא באמת חמודה והפן הנוסטלגי שלה, עם כל התופעות התרבותיות שהיו לשנת 2000 להציע - היסטרי.

אגב, למקרה שתהיתם - שם הסדרה מגיע ממתיחה של ילדים אמריקאים, שמשכנעים אחרים בכל מיני דרכים יצירתיות לכתוב את המילה PEN והמספר 15 בגלל שיחד הם נראים כמו המילה Penis. תודו שאתם קצת מתגעגעים לתקופה שבה זה כל מה שנדרש בשביל לגרום לכם לצחקק.