בין הפרשנויות שמוצעות באתר Urban Dictionary למונח "סנופלייק" (פתית שלג), כינוי גנאי שצבר תאוצה בעשור האחרון, נמצאת ההגדרה הבאה: "זבל רגיש שלא מבין אף פאקינג בדיחה. הם גורמים לדור שלנו להיראות כמו חבורה של נמושות, והם גם אוהבים להרוס לאחרים את החיים באמצעות ביטול או דיווח עליהם בגלל בדיחה אחת קטנה. הם נפגעים מהכל, לא משנה מה".

הפירוש הזה, שיכול להגדיר סקאלה רחבה של אנשים עם מעט מדי יכולת לשאת דעות מנוגדות לשלהם - הנשיא לשעבר טראמפ, למשל - אומץ עם השנים על ידי אותו טראמפ ובני דורו והופנה בעיקר לפתיתי השלג הצעירים, הלבנים והמפונקים ביותר שבסביבה. "סנופלייק", שעוד ב"פייט קלאב" של הניינטיז שימש אמצעי להבהרה שהשמש לא זורחת מישבנו של אדם מסוים, מזקק לתוכו את כל השנאה שמבעבעת כיום כלפי בני הדור הצעיר. מבחינת אותם אנשים, מדובר באוסף של לוזרים שבטוחים שהעולם שייך להם בטאבו. נטפליקס ראתה את כל הדיון הזה, והקימה סביבו פורמט ריאליטי חדש.

"סנופלייק מאונטיין" ("Snowflake Mountain", או "מתחשלים", כפי שמשום מה בחרו לקרוא לה בישראל) מזכירה במידה מסוימת את "מפונקים" - פרויקט דוקו קצר ונשכח של עינת ארליך ששודר בערוץ 2 בעשור הקודם. צפו בו שלושה אנשים בלחץ, פשוט יצא שאני אחד מהם. שם מדובר היה בחבורת בני 30 פלוס שעדיין גרים עם ההורים ונשלחים למחנה חינוך מחדש, וכאן מדובר בעשרה צעירים מפונקים להחריד שנשלחים ל… מחנה חינוך מחדש אחר, רק בטבע ובלי תנאים נורמליים. למה שהם יירשמו לדבר כזה? הם לא, וכמו ב"חם, לוהט, רותח!" למשל, המהות האמיתית של התוכנית מתבררת רק אחרי ההגעה לשטח. הם בוכים, הם רוצים לפרוש, הם לא יודעים איך נכנסים לשק שינה, אבל אז מציעים להם 50 אלף דולר ורובם נרגעים בבת אחת. 

מתוך "סנואופלייק מאונטיין" (צילום: Pete Dadds/Netflix, יחסי ציבור)
כזה עוד לא היה. "סנופלייק מאונטיין" | צילום: Pete Dadds/Netflix, יחסי ציבור

הדמיון ל"חם, לוהט, רותח!", כמו גם ליתר מותגי הריאליטי המצליחים יותר ופחות של נטפליקס, ניכר כמעט בכל רגע: השפה הגרפית זהה, הטאלנטים באו בשביל לפרסם את עצמם ולא בשביל שום "תהליך", כל פרק נגמר באיזשהו טוויסט שיחליק אותנו בקלות לשלבים הבאים - וכן, יש איזה ארבעים אחוז של שומן מיותר שרצוי היה לקצץ בעריכה. במקום לתת לנו את מה שאנחנו באמת רוצים, שזה לראות חבורה של צעירים בלתי נסבלים מפנים בכוחות עצמם שירותים כימיים, "סנופלייק מאונטיין" מפמפמת שלא לצורך שלל "שיעורים", "משימות", "סדנאות" ושני מנחים-מדריכים שלא עוברים מסך בעליל. 

אם לשפוט אותה במדד הפאן בלבד, "סנופלייק מאונטיין" חייבת עוד מיליון ליטושים. רק שיש בה משהו שמקשה על הפסקת הצפייה באמצע, ולמשהו הזה קוראים הפורמט (והליהוק, כולל כמה פרסונות שבטוח ימשיכו מכאן לריאליטי נוסף). היו לנו תחרויות כישרונות, היו לנו אתגרי הישרדות, אפילו היו לנו חידונים משוכללים - אבל אתגר שכל מהותו היא לעג לצעירים והמפונקים, עם אפס ערך מוסף, זה עוד לא היה לנו. אם בנטפליקס ישכילו לפתור את הבעיות, יש כאן פוטנציאל ללהיט. ואם בישראל יבינו על איזה סנטימנט הכי כיף לנגן כרגע, מישהו יהיה חייב להביא את הפורמט הזה גם לפה.