אתמול, עם השקת העונה ה-12 של "הישרדות" ברשת 13, גיא זו-ארץ הצהיר שתוכנית הריאליטי "הפכה לחלק מהחלום הישראלי". הוא צודק - אבל רק אם מדובר בחלום בלהות: מעטים הפורמטים שעברו הזניה מקומית כמו "הישרדות", משחק טלוויזיה מתוחכם ומפתיע שהפך לאוסף אנשים בלתי נסבלים שעוסקים בנושאים בלתי נסבלים לאורך כמות בלתי נסבלת של פרקים, ולכן משמח לראות שהעונה החדשה יוצאת לדרך עם אווירת אולד סקול. ההחלטה לחזור למקורות עם עונת אנונימיים, בדיוק כמו שעבד לאחרונה ב"האח הגדול", לפחות יוצרת חשק מסוים להמשיך מעבר לפרק הראשון.

אחרי חמש שנים של ניוון, "הישרדות" הישראלית ויתרה על המפורסמים - ועל האלימות. חובבי הגבריות הרעילה (מי אתם?) ימצאו די בקלות אנשים להזדהות איתם, אבל ניכרת התפכחות. בעונה החדשה יש יותר רווקים, יותר אנדרדוגים ומשום מה יותר קעקועים (מדובר במגפה), ולכולם ברור שהשורדים לא רק באו להתפרסם, אלא גם מגיעים עם הבנה מסוימת בתחום. כי אי אפשר להיות אולד סקול אמיתי, הזה של ימי "משה, מלצר, חולון", אם כל מתמודד שני שובר את הקיר הרביעי ומתייחס לקרדיט שיופיע לצד השם שלו. כל אלה מציבים את העונה ה-12 במעין נקודת ביניים, בין עייפות החומר לרצון לשחזר את ההצלחה המקורית ההיא, והדרך לשם עוברת אצל החשודה המיידית: נעמה קסרי.

לא, קסרי לא משתתפת בעונה החדשה - וחבל, אתם הרי יודעים שהיא תבוא - אבל נראה שהליהוק של דורין דותן-פרקש די יושב על אותה נישה. דותן-פרקש היא מהמשתתפות היותר מפורסמות בעונה שאמורה להיות נטולת מפורסמים, רק אל תשאלו מאיפה היא אמורה להיות מוכרת כי לא נראה שלמישהו יש מושג, והיא מצטרפת לעוד כמה פרצופים שתזהו ממקומות שונים: קייסי זפטה פרצה ב"בואו לאכול אותי", טניה לאורן הייתה חברה בלהקת הבנות "פורמולה" שאולי בטעות שמעתם עליה בעבר, גיא שיקר הוא הבחור מפרשת יוסי כהן והדיילת שגנב את ההצגה בסרט של "המקור", למאיה קיי יש המון עוקבים באינסטגרם וספיר קשתי היא נצר למשפחת הריאליטי שכולם אוהבים לשנוא. אליהם אפשר להוסיף עוד שמות רבע-מזוהים שצצו בתקשורת לפני ואחרי הצילומים, הם פשוט מעניינים הרבה פחות.

מאור שושן, "הישרדות" (צילום: רשת 13 )
מנת הרעל התורנית. מאור שושן ב"הישרדות" | צילום: רשת 13

בחזרה לדותן-פרקש, יזמית ואשת עסקים שהיזמות העיקרית שלה מתבטאת ברצון להשתלט על כל שיחה שמתקיימת באי. היא עשויה מכל החומרים שאמורים להרגיז את הקהל והשורדים האחרים, ודווקא בגלל זה מעניין להמשיך לעקוב אחריה - אי אפשר לערער על האינטליגנציה שלה, היא בזוגיות ותיקה מספיק בשביל שאף אחד לא יפיל אותה לקווי עלילה רומנטיים, ובמקום כמו "הישרדות" תמיד אפשר להיעזר בנשים בלי עצם בלשון שיודעות לענות למי שמצפצף עליהן. זה כמובן לא אומר שדורין חפה מבעיות, ותעיד על כך האינטראקציה הפטרונית בינה לבין חברתה מהבית מאיה קיי (הן הכירו במספרה) שבה היא קוראת לה גם "כבשה תמימה" וגם "תינוקי". ובכלל, יש מצב שהמשחק שלה חזק מדי בשביל היום הראשון.

מי שמבחין באסרטיביות של דורין הוא מאור שושן - עוד תכשיט שראוי להתעכב עליו, ולא רק בגלל שמדובר ביהלומן, שזה כידוע מקצוע העשור בריאליטי. גם מאור צץ בדיווחים בתקשורת מאז שחזר מהאי: שמו נקשר בשמותיהן של טהוניה רובל והשורדת האחרונה אלה אייבינדר, ולפי דיווחים הוא הוחזר ארצה מוקדם מהצפוי בגלל התנהגות פסולה על האי. פרק הבכורה של "הישרדות" אמנם היה עמוס באירועים, וטוב שכך, אבל לא היה צריך יותר משתי דקות במחיצתו של מאור בשביל להבין למה ההתנהגות שלו תהיה בעייתית. מותר לו להתעצבן מזה שמישהו ממהר לכרות בריתות לפניו, פשוט מרגיש שמה שמפריע לו הוא דווקא העובדה שמדובר במישהי. יחד עם חברו לשבט הצהוב (שחררו מהשמות הרשמיים, לאף אחד לא אכפת) גיא שיקר, שבמקום לתמוך בחבריו בזמן משימת החסינות מתעסק בשאלה אם נשרפה לו הבטן, לא מדובר בשירות טוב למין הגברי.

כן עושים שירות טוב למין הגברי: גיא רוזן ("מעריץ מושבע" של התוכנית, טייטל מאוד אמריקאי שמעניין לראות לאן יתפתח), נבו שמיר (מהנדס בניין) ובעיקר סהר כהן. "הישרדות" היא מסוג התוכניות שאין טעם להמר על ההתחלה על הזוכים בהן, בטח כשלרוב המיליון הולך לאדם הלא נכון, אבל בעולם מתוקן סהר הוא בדיוק מסוג האנשים שצריכים לזכות. יש לו סיפור חיים שמתחיל מהתמכרויות ונמשך עם שירות כקצין מצטיין ותרומה לקהילה, ובעיקר יש לו אופי טוב וישר, כזה ש"הישרדות" כבר כמעט ולא מראה. אפשר רק לקוות שהוא לא אדם טוב מדי, כי ככה יהיה לו קשה להתקדם הלאה. 

סהר כהן, "הישרדות" (צילום: רשת 13 )
בחור טוב, אולי טוב מדי. סהר כהן ב"הישרדות" | צילום: רשת 13

עוד כמה שמות שראוי להתעכב עליהם: נטשה חליל, בעלת מכון יופי בת 40, מפתיעה לטובה; ניר רגב, יועץ פוליטי ומנכ"ל הפועל לוד, מתחיל חזק אבל נשמע שעומד לאכזב ממש בקרוב; אבירן שמואל, עובד בזבל וחשפן בערב, נראה טיפוס מתוק וחצי; טל מורד, מי שיהפוך בהמשך לבן זוגה של מאיה קיי עד עצם היום הזה, מתוק עוד יותר; ומגיש הרדיו דניאל ציוני, זה עם הכיפה הקטנה והג'ויסטיק על הראש, הוא בדיוק מסוג הטיפוסים שהיו צריכים להישאר בעונות קודמות. הוא מעייף, מתיש, משתדל מדי להצחיק עם אפס אחוזי הצלחה, ובגדול עושה את מה שאודליה סויסה עשתה רק הרבה פחות טוב. 

פה ושם, בין כל העניינים האישיים, נשאר בטעות קצת זמן ל"הישרדות" האמיתית. משימת הפרס - שבה שורדים נאבקו אחד בשני על מוצרים חיוניים, כולל רגעים שבהם שני שורדים מאותו שבט נאבקו כי הם עוד לא מכירים אחד את השני - הייתה מוצלחת, וכמוה משימת החסינות שנראתה מאתגרת יחסית. יש גם משהו שנקרא "צמיד החיים", אקססורי בעל משמעות שנחת על זרועו של גיא שיקר. מה הוא עומד לעשות? כבר ימציאו לנו משהו, וכנראה נתאכזב לגלות שהוא לא שינה כלום. האלמנטים המשחקיים של "הישרדות" בוצעו לעילא בפרק הבכורה, והבעיה העיקרית היא ההבנה שככל שנתקדם לא נראה עוד הרבה מהם. אבל עם כמה הדחות הכרחיות, ואם דורין דותן תנוח קצת ותשאיר מרחב לשאר הבנות שסביבה, אולי העונה הזאת תצליח להפוך לחלום קצת פחות מייאש.