שטן נהנתן שעוזר לבלשית במשטרת לוס אנג'לס לפתור תעלומות רצח. זה, אם להיות תמציתיים מאוד, מה שקורה ב"לוציפר", שעונתה השישית והאחרונה עלתה כולה לנטפליקס בסוף השבוע האחרון. אלא שבדומה לסדרות משטרה אחרות (כמו גם לסדרות בית חולים,  מכבי אש וכו') המקרים הנחקרים מדי פרק הם בדרך כלל שוליים מאוד, ובמקרה של לוציפר, הם בעיקר כלי שעוזר לו להבין את עצמו ואת יחסיו עם העולם ועם משפחתו השמימית.

הסדרה הפופולרית, המבוססת על דמות מהקומיקס "סנדמן" של DC, כבשה את הקהל הישראלי קצת באיחור, לאחר שרשת פוקס ביטלה אותה בתום עונתה השלישית וזכויות השידור שלה נרכשו על ידי נטפליקס שהחליטה לחדש אותה לשלוש עונות נוספות, שמגיעות כעת לסיומן. ולמרות התקציר בן שמונה המילים שבתחילת הטור הזה, כדי להתייחס אליה, צריך לצלול לרגע (ארוך) לכל מה שקרה עד עכשיו. 

בעונה הקודמת, אחרי ארבע עונות של חקירות משותפות, מתח מיני מוגזם, הסתרות והתכחשות לעובדה שלוציפר מורנינגסטאר הוא בעצם השטן והבלשית קלואי דקר מאוהבת בו, לוציפר וקלואי סוף סוף התוודו על אהבתם. אבל אז הוא עזב כדי לעשות סדר בגיהנום. העונה החמישית נפתחה כשלוציפר חזר משם, אבל מהר מאוד התברר שזה בכלל אחיו התאום, המלאך מיכאל (טום אליס בתפקיד כפול מוצלח למדי, חוץ מהמבטא) אחרי מאבקים, שיגועים והטרלות בחלקה הראשון של העונה, החלק השני נפתח עם הגעתו של האבא האחד והיחיד - אלוהים בכבודו ובעצמו, שמגיע לכדור הארץ במטרה לפייס בין בניו המלאכים. אלא שהופ, עוד טוויסט, ורגע אחרי שקיבלנו פרק מחזמר הזוי למדי, אלוהים הודיע לבניו שהוא מיצה והחליט לפרוש מהתפקיד.

בין לבין גם מתרחשת דרמה פנימית (נוספת) אצל לוציפר שמסיק באופן שגוי שאביו אינו מסוגל לאהוב, ושכך גם הוא, ולכן עוזב את קלואי. מיכאל, שמתמודד מול לוציפר על התפקיד של אביהם, ממשיך לעשות צרות, ובסיומה של העונה התרחש קרב ענקים שבו כל המלאכים, האחים של לוציפר ומיכאל, מגיעים אל כדור הארץ ומשתתפים במלחמה בין התאומים. כשבמהלך הקרב מיכאל הורג את הבלשית דקר (שהספיקה בינתיים לפרוש מהמשטרה) לוציפר חוזר לגן עדן כדי להציל אותה, מקריב את עצמו למענה ובכך מוכיח לעצמו ולה שהוא דווקא כן מסוגל לאהוב. באורח פלא גם הוא חוזר לחיים אחרי שהציל אותה, חותך את כנפי המלאך של אחיו מיכאל ומכריז על עצמו כאלוהים.

מה לעשות, אי אפשר לא לחבב את השטן הזה

מה כבר יכול לקרות אחרי שהשטן שלנו מכריז על עצמו כאלוהים? ובכן, בסצנת הפתיחה של העונה האחרונה, השטן הנהנתן נתקל בשוטר תנועה שכבר פגש בעבר, השוטר מודה לו על העצה והכסף שנתן לו אז, ומספר לו על ההשלכות של הפגישה ההיא. ככל שהוא מספר מתחוור שלא הכול כל כך חיובי - הכסף שימש אותו לסמים, אשתו עזבה אותו וגם בעבודה במשטרה הוא הסתבך. לרגע נדמה שהסצנה הזו באה לשקף ללוציפר את ההשלכות של חיי הנהנתנות שלו, אלא שבסופה השוטר מבקש עוד כסף והשטן נענה לבקשתו כאילו לא למד כלום. וזו בעצם תמצית עונת הסיום: אין חדש תחת השמש.

לוציפר נזרק אל מול עינינו לאותם קונפליקטים פנימיים שכבר ראינו בעונות הקודמות, שגרמו לו לשאול אם הוא בכלל ראוי להיות אל והאם הוא מסוגל לכך. כשלוציפר מבין, דרך מילותיה של המאמינה האדוקה החוקרת אלה לופז, שתפקידו של אלוהים הוא לאהוב את כל הבריות, הוא מבין שיש לו בעיה, בעיקר כי הוא לא סובל את רוב בני האדם. במקום לחזור לעיר הכסופה (גן העדן) ולהיות מוכתר לאלוהים הוא מורח את הזמן על כדור הארץ, ומבלה אותו עם אהובתו קלואי שבעצמה לא ממהרת לעזוב אל העיר הכסופה.

ענבר לביא (צילום: יח"צ באדיבות Netflix)
ענבר לביא ב"לוציפר" | צילום: יח"צ באדיבות Netflix

בזמן שגן העדן נשאר ללא שליט, גם הגיהנום - שם נמצאים גם הבלש אספינוזה והמלאך מיכאל קצוץ הכנפיים - נשאר ללא מלך לאחר שלוציפר עזב לתמיד ומזיקין וחווה (ענבר לביא הישראלית) החליטו להישאר על כדור הארץ ולא לשוב לנהל אותו. עד שדמות חדשה ואלמונית, שמתברר שגם היא מלאכית, נוחתת שם בחיפוש אחר משתפי פעולה שיעזרו לה לדבריה להפיל את לוציפר.

בינתיים, כדי להוכיח לעצמו שהוא מוכן לתפקיד, לוציפר מחליט לעזור לאדם שלא אכפת לו ממנו, מה שמוביל לשרשרת אירועים, בסופה הוא וקלואי מוציאים את עצמם תקועים בלופ הגיהנום של הרוצח הראשון שעצרו יחד - כדמויות מצוירות. כן קראתם נכון, אם פרק המחזמר של עונה 5 לא הצליח להבריח אתכם ושרדתם עד כאן, רק חכו לפרק 3 של עונה 6, וקבלו את הגרסה המצויירת של לוציפר וקלואי, כולל סאונד אפקטים מרגיזים שנשלפו הישר מסדרות האנימציה של הניינטיז.

הפרקים הראשונים של עונה 6 באמת מרגישים כמו עוד מאותו הדבר ולא ממש מצליחים לרגש או להפתיע. חוץ מקלואי, שחזרה מן המתים וקיבלה כוח על-אנושי (ומתקדמת אל עבר שגעון), שאר דמויות המשנה לא ממש משתנות או מתפתחות, ופשוט עושות עוד ממה שראינו אותם עושים במשך חמש העונות הקודמות. הדבר היחיד שבאמת מחזיק את הסדרה ממשיך להיות הצ'ארם של טום אליס, שבעצמו עושה עוד מאותו הדבר, אבל זה בהחלט עובד לו. אין מה לעשות, אי אפשר שלא לחבב את השטן הזה.