כבר 15 עונות ש"האח הגדול" קמה ונופלת על ליהוק הדיירים שלה, וכמובן שהעונה ה-16 שנפתחה אמש לא מסמנת שינוי כלשהו. פרק פתיחה של "האח" הוא ריטואל קבוע, דתי-כמעט, שפועל לפי אותה נוסחה מדעית מוכחת, ודאית כמעט כמו השיזוף של גיא זו-ארץ שבדיוק חזר מ"הישרדות". זה הפרק עם הבאז הכי גדול, נייר הלקמוס לעונה כולה - כי לרוב העניינים רק מדרדרים מכאן. פרק פתיחה טוב עם ליהוק מוצלח הוא סימן לנחמה, פרק פתיחה משעמם עם טיפוסים מאוסים הוא סימן לעונה שנברח ממנה מוקדם מהממוצע. עד אתמול סביב 23:15, נראה היה שאנחנו מתקדמים לקראת האופציה השנייה.

שעתיים קודם, ברגע פתיחת העונה, לירון ויצמן וגיא-זו הבטיחו בית שונה לחלוטין - שם קוד ל"החלפנו רהיטים וטפטים והזזנו טיפה את הבריכה". כן נרשמה סקרנות מסוימת סביב הדיבור על חצי-קומה חדשה ומיניאטורית, כמו גם עוד חדרים שטרם נראו בפורמט (חדר אסיפת הדיירים נשמע מקום טוב לריב בו על כוסברה), אבל יהיה צורך בקצת יותר מזה בשביל שנשתכנע שלא מדובר בחדר משימות משודרג. ובסוף, כאמור, הליהוק הוא המבחן: לרוב אלה המלהקים של רשת 13 שניגשים אליו, אתמול ספציפית נראה שמלהקי כאן 11 וערוץ הטיולים עשו את רוב העבודה החשובה.

הדייר הראשון שנכנס לבית הוא קאזם חליליה, סימון וי מהיר גם על משבצת "הערבי", גם על משבצת "ההומו" וגם על משבצת "הילד שיכול להרשות לעצמו מגורים במידטאון". קאזם הוא ציוני נלהב, בוגר גלי צה"ל וחובב הסברה, נראה כמו מישהו שבא לריב ולא ימצא עם מי. הבאה בתור היא דינה ערמי שמחי, קופאית ברכבת ישראל שנצפתה לאחרונה בתוכנית "משפחה בהסעה". דינה לא אוכלת שחור, נגעלת מאנשים שמשתכשכים, אלרגית לגלוטן למרות שהיא תימנייה ולא יודעת להכין חביתה. דעותיה: אתיופים לא מתחצפים, אריתראים מתלבשים כאילו הם הולכים לחתונה, רוסים לא אוהבים להיות פראיירים וערבים מתים עליה. היו גם דיבורים על היותה אמא באומנה לחמישה ילדים ודתייה לפי דעתה, אבל היא בעיקר התישה. או שהיא תעוף בהדחה הראשונה או שאני אתקשה להחזיק מעמד העונה. 

דינה ערמי שמחי, "האח הגדול" (צילום: רשת 13 )
דעה על כל עדה. דינה ערמי שמחי ב"האח הגדול" | צילום: רשת 13

הלאה לדיאן שוורץ. היא… דוגמנית מתחילה? מנוסה? סתם כפילה של קארין עליה? היא מחפשת זוגיות? גרושה? אוהבת סושי מטוגן? באמת ניסיתי להקשיב לתעודת הזהות שלה אבל היה משעמם מדי. גיגול קצר מגלה שהיא התראיינה בעבר ל-mako והתנגדה לפמיניזם, שזה נחמד. מכאן התחיל רצף רווקים שאין לי שום יכולת או כוונה להבדיל ביניהם בשלב זה של העונה: נתנאל רודניצקי הוא מוזיקאי מאומץ שעבד בעבר עם סטטיק ואם יהיה פה עוד סכסוך סטייל רון נשר אני אצרח; מרינה קוזנצובה היא עולה חדשה מאוד ופלואידית לשעבר; אליאב טעטי היה חרדי, ביטל את החתונה, חזר בשאלה ונהיה בליין; ושחף רז הוא פרסומאי מלוקק. יחד עם ה"משימה" ה"סודית" לדיאן שהתבקשה לבחור שלושה בנים שמצאו חן בעיניה, העונה הזאת מרגישה כמו "אהבה חדשה". ואני לא מעוניין לצפות ב"אהבה חדשה".

בלטה לטובה: ריוואה רסלאן, במקור מלבנון ובת לאבא ששירת בצד"ל ונפצע קשה מאוד. היא אחות של פרח מ"מאסטר שף", אגב. ריוואה התגלתה כאדם מעניין שמייצג פלח אוכלוסייה שכמעט ולא זוכה לייצוג על המסך, שזו כנראה הסיבה שבגללה אבא שלה מרשה לה לבחור חתן מתוך קבוצה של עשרה גברים לבנונים-שיעים בלבד. היא גם אינטליגנטית לחלוטין, מה שעוזר לה להרגיש הרבה מעבר לקוריוז. לא סיימתי להגיד את ה"יוז" של ה"קוריוז" ולבית נכנסה שרין אברהם, בוגרת "בואו לאכול איתי" שהיגרה לתל אביב מקריית שמונה. שרין מעולם לא הייתה בחו"ל, שונאת את התל אביבים ולא בטוח שהיא באה לחפש פה זוגיות כי אהבת האמת שלה היא אקונומיקה. אין לי מה להגיד לגבי הלוק שלה בערב הפתיחה. 

זמן ההטרלות יצא לדרך עם אופק לוי, מחזאי בן 21, זוכה פרס נשיא המדינה, הבעלים של משרד דיגיטל (עם 60 עובדים! בוא תגיד את זה עוד פעם!!!) ומישהו שכנראה ראה את נח אנגלהרד ב"שנות הירח" ואמר "תחזיקו לי את הבירה". אופק הוא 1.90 מטר של תעופה עצמית ושנאה ל"חינמת", "רודפי ריאליטי" ו"אוהבי בורקסים בסיום השקות", אבל מצופה מאיתנו להאמין שהסיבה שבגללה נכנס לבית היא נקמת החנון בבריונים ולא העובדה שהוא קצת, ממש קצת, נהנה בעצמו ממצלמות. הדיירת הבאה היא מעצבת הגבות בר כהן, אמא חד-זוגית לליאו בן השלוש וחצי שלא מוכנה להתנצל על זה שהיא משאירה אותו מאחור. פייר, צודקת. מה גם שנראה שיהיה כיף איתה בריבים. אחריה נכנס דניאל מלכה, הדייר ה-300 של "האח הגדול" אי פעם, וכיאה למעמד החגיגי בהפקה בחרו מישהו שהמאפיין היחיד שלו זה אהבה לחוף הים. 

אופק לוי, "האח הגדול" (צילום: רשת 13 )
נתראה בהשקה, כי אתה בהחלט תגיע לאחת. אופק לוי ב"האח הגדול" | צילום: רשת 13

הכינו את הממים

צדיקים מלאכתם נעשית בידי מלהקים אחרים, ולבית נכנסת רחל בורטה - אחת מכוכבות ריאליטי הקאלט קצר הימים והלא-מספיק-מדובר "טיול לחמישה". רחל, סא"ל לשעבר ואימתם של חיילי גלי צה"ל, נראית בסדר ביחס להיכרות הראשונה איתה. היא מעידה על עצמה כסוציומטית, לא מתביישת בהיותה בת 70 ומציגה את המשקפיים הכי יפים בפריים טיים מאז דוד דביר. הסיבוב הטלוויזיוני הקודם שלה מלמד על נטייה לפה ג'ורה, אז בואו נראה עד כמה היא תתאפק מול כל הרווקים המשעממים. בהפקה גם מבטיחים כניסות נוספות בהמשך השבוע, כולל מישהו שמוכר למישהו מהדיירים, ואפשר רק לקוות שמדובר בחנית המהממת מאותה תוכנית של ערוץ הטיולים.

ואז הגיעו שתי הדיירות האחרונות לבינתיים, האחיות שנחושות לשבור את האינטרנט ואת תעשיית הממים הישראלית: קוראים להן אילנה ודיאנה טרננקו, ואם אכנה אותן "אביבית" ו"בר זוהר" זה לא יגרד את רמות הפאן שמסתמנות כאן. אילנה ודיאנה הן גרסת הבראץ של האחיות מלול, הכוכבות האבודות של סרטי אבי ביטר ואיכשהו נמנות בין האמהות היחידות שנכנסו העונה לבית (אין אבות, אגב). אילנה ודיאנה בדיוק "רושמות שיר" יחד עם כמה בחורים מנתניה שנקרא "ביץ' וואנה סלייד" - כבר נשמע יותר טוב מרוב שירי הגאווה שיצאו החודש - ולכל אחת יש סיפור רומנטי שיקסים את הקהל בבית: אחת התאהבה בגנב שפרץ לה הביתה והייתה איתו במשך ארבע שנים, השנייה התאהבה במישהו שבכלל נרצח. האם הן אמיתיות? נתפלל שכן.

הליהוק הפרודי של אילנה ודיאנה, מגוחך ככל שיהיה, מסתמן כאחת הבחירות הנבונות ביותר של הפקת "האח" העונה - בניכוי ריוואה המתוקה ואנשים שכבר ראינו במקומות אחרים. הן בחיים לא יגיעו לגמר (הימור ראשוני וזהיר על חמישייה: דיאן תהיה שם, אולי גם שרין, ואו נתנאל או אליאב), אבל הן לפחות יקרקסו מספיק את הבית עד ההדחה הבלתי נמנעת. על סמך ההיכרות הראשונית, לא נראה שמחכים לנו יותר מדי דברים טובים אחריה. 

רחל בורטה, "האח הגדול" (צילום: רשת 13 )
צדיקים מלאכתם. רחל בורטה ב"האח הגדול" | צילום: רשת 13