תהום של חמישה חודשים פעורה בין הסיבוב הקודם לנוכחי של "המטבח המנצח VIP" (קשת 12) - זאת למרות שהם צולמו בבת אחת ויועדו לשידור ברצף. ובמקרה של פורמט קולינריית הסלבס, שזוהי עונתו החמישית, לא מדובר רק בעובדה שזו אחת משתי תוכניות הריאליטי הגדולות הראשונות שעמדו מוכנות ב-6 באוקטובר ועולות כעת. כל כך מעט זמן עבר מאז פעימת הסלבס הקודמת, וכל כך הרבה השתנה לא רק בנו אלא גם בהם: מעיין אדם איבדה אחות, חזי דין איבד אחיין, חיים לוינסון עבר מהבוקר ללייט-נייט, פאולה וליאון פינו את מקומם יחד עם יתר רצועות הלייפסטייל וליאור נרקיס חשב שהדבר הנכון לעשות זה להציע לאמץ את אביגיל עידן.

בסיבוב החדש, שההתאמה היחידה שנעשתה בו להווה היא שקופית בפתיחת ערב הבכורה, השפעת המלחמה על המשתתפים זניחה יחסית. יש את האייקון השדרותי קובי אוז עם אשתו בת שבע, את איציק כהן עם בתו דניאל, את אנה ארונוב עם בעלה אייל, את אבי כאכון עם אחותו נינה - וגם את המנחה הלא רשמי של הפורמט: אלון אבוטבול, יחד עם "פרושתו" שיר. מילא העובדה שאבוטבול הרגיש כמו המארח בפרק שבו הבשלנים בכלל היו אנה ואייל, הוא היה כל כך דומיננטי בשולחן שאפשר היה לשכוח שדווקא חיים כהן ורותי ברודו הם אלה שמובילים את האירוע.

כמו בפעמים הקודמות, גם בסבב הזה של "המטבח המנצח VIP" התמחות בבישול היא בגדר בונוס. הרבה יותר חשוב לדעת לאכול, ספציפית את הראש, ולבוא עם דעות מחוממות היטב על כל נושא שהיה מרכזי עד לא מזמן במציאות הישראלית. זה יכול לנוע בין משקעים אישיים - או סתם גילוי שאוז סירב להתארח אצל כאכון - לבין עניינים ברומו של עולם, ויורד עד לרזולוציות הכי קטנות כמו טיב היחסים בין אלון לשיר. ההגדרה שלהם ל"פרושים" מסבירה שמדובר במצב ביניים בין פרודים לגרושים, אבל למעט העובדה שהם מתגוררים (בנפרד) תחת אותה קורת גג, נשמע שזה פשוט "פרודים" עם יחסי ציבור. 

נינה ונסובסקי, "המטבח המנצח VIP" (צילום: קשת 12)
תגלית העונה. נינה ונסובסקי ב"המטבח המנצח VIP" | צילום: קשת 12

ומאחר שהאוכל עצמו הוא תמיד רק המתאבן של הפורמט, האבחנות החשובות באמת של ברודו מסביב לשולחן הן לא ה"פוף" או ה"באבאם" - אלא זה שאבוטבול כל הזמן צריך שיסתכלו עליו. והיא אכן מסתכלת: מהרגע הראשון ברור שמפגש הדיוות בין אבוטבול לברודו מתנהל כמה קומות מעל הדיונים הממוצעים באולפן, וזה אפילו לא מצריך איזושהי רמיזה על משהו יותר מידידותי כפי שאבוטבול חותר אליו (בנוכחות "פרושתו", בל נשכח). זו פשוט התנגשות בין שני הרי געש של כריזמה, שמושכים אליהם את תשומת הלב שהייתה שייכת להם מלכתחילה. והשלב שבו אבוטבול יצטרך לקבל ביקורת מברודו עוד יכול להתגלות בתור הנקודה שבה כל הלבה הזאת תצוף למעלה. 

כמובן שאם "המטבח המנצח VIP" הייתה מצטלמת בשבועות האחרונים, היא הייתה נראית אחרת לגמרי. לאף אחד לא היה אכפת מה זה "פרושים", כל ידוען היה מקבל הזדמנות לספר איך ירד לשטח בימים הראשונים - וסביר להניח שאוז היה מביא איזו קינה מלאת אופטימיות אופיינית על העיר שהוא אחד מסמליה. העובדה שכל אלה אינם כאן לא מעידה בהכרח על ניתוק או פספוס, כי הדבר האחרון שחסר כרגע זה עוד נאומי מלחמה של מפורסמים, אלא על מערכת הפעלה פנים-ישראלית שהייתה עד לא מזמן ואפשר רק לקוות שאיננה. והפרקים החדשים אף מעידים על דבר מה נוסף: נינה ונסובסקי, האחות של כאכון שמאוהבת גם באוז וגם באבוטבול, יורשת מאמא של חזי דין את תואר "דמות הריאליטי שנרצה לקבל עוד ממנה".