כמה: הביקורת נכתבה אחרי צפייה בארבעת הפרקים הראשונים
איפה: כאן 11 ובערוץ היוטיוב של כאן
המלצת tvbee: יש שאלה בכלל?

נתקלתי הבוקר בסרטון של ויכוח בין מורה לאסטרונומיה לבין אדם שמאמין שכדור הארץ הוא שטוח. הדיון היה כמובן חסר כיוון ותוחלת, כי מה כבר אפשר להגיד למי שחושב שכדור הארץ הוא שטוח? הוויכוח הסוער הזכיר לי את מלאכת כתיבת הביקורת על העונה החדשה של "בואו לאכול איתי", לא בגלל שהתכנית מלאה בויכוחים עקרים, אלא כי התשובה לשאלה היא כל כך ברורה. אם אתם ניצבים מול הררי העדויות ואינספור הפרקים הנהדרים ועדיין לא מבינים ש"בואו לאכול איתי" היא תכנית מושלמת, אני באמת לא יודע מה להגיד לכם.

הפורמט מוכר: שלושה זוגות די הזויים מלוהקים בהתאמה ליצירת חיכוכים מרביים ונפגשים לשלושה ערבים בהם הם יארחו אלה את אלה, יצקצקו על האוכל והניקיון, ישתו, יריבו תוך שימוש מקסימאלי בסטראוטיפים, ישתו עוד קצת ולבסוף ידרגו את עמיתיהם עד הכרזה על המנצח. צרות עין, תחרותיות, קטנוניות ושתיינות בסיר לחץ קטן ומספק, או במילים אחרות - טלוויזיה מושלמת.

אם הגעתם לפה אפשר להניח שאתם מסכימים עם הטענה המובנת מאליה וחושבים לעצמכם מי האידיוט שיגיד אחרת. ובכן, צר לי לומר שאני האידיוט, כי בביקורת על עונת הזוגות הקודמת כתבתי שהיא פחות טובה מהעונות הקודמות. להגנתי ייאמר שהתבססתי על צמד הפרקים הראשונים שהיו מנומנמים למדי, ושאני עדיין קצת מתגעגע לפורמט היחידני של העונות הראשונות, אבל הטעות הבסיסית היתה בניסיון ליצור מדרג. אין מושלם יותר ומושלם פחות, אם זה מושלם זה מושלם, כפי שכבר ציינתי קודם, בואו לאכול איתי היא פשוט תכנית מושלמת - פורמט מעולה שמתאים כמו כפפה ליד הישראלית ונעשה בצורה הטובה ביותר, מהליהוק דרך העריכה ועד הקריינות.

בדומה לתקרית הביקורת השגויה מהעונה שעברה, הפעם עמדו לרשותי רק ארבעה פרקים, אבל אומרים שרק חמור חוזר על אותה טעות פעמיים. גם בלי לראות שנייה אחת מהעונה החדשה אני יכול לחתום על כך שהיא תהיה מעולה, וארבעת הפרקים הראשונים אכן עמדו בציפיות. בכל מקרה, גם אם פה ושם יהיו פרקים פחות טובים, אפשר לסמוך על כך שבהמשך העונה יהיו עוד מספיק פרקים נהדרים. המתכון טוב, המרכיבים משובחים והשפים יודעים לבשל (יוצרי התכנית, לא הבשלנים שמשתתפים בה) - אין שום סיבה שזה לא ימשיך לעבוד.

גם הפעם אנחנו מקבלים את אותם הליהוקים המוכרים - המזרחים הגזענים, האשכנזים המתרפסים, ההומואים התוקפניים, הזוגות המבוגרים שמדברים על סקס יותר מדי ואפילו ההורים של כוכב העונה הראשונה אורן חזן, שמתגלים כזוג חמוד במיוחד - אבל המחזור לא יוצר שעמום או לאות אלא תחושה חמה של חזרה הביתה. אנחנו שוב באותם ויכוחים ישנים, וכל פעם מחדש הם מצליחים לעצבן, לרגש ולהצחיק כמו בפעם הראשונה. "בואו לאכול איתי" זאת ארוחת החג הנוראית שתמיד מסתיימת בצרחות, רק שבמקום לברוח לחדר בבכי ולהאשים את אמא בכל התסביכים שלנו, אנחנו יכולים פשוט להביט מהצד ולצחוק.

למרות הפורמט המיובא, "בואו לאכול איתי" בגרסתה המקומית היא התכנית הכי ישראלית שיש. היא  רוויית קונפליקטים, נוגעת בכל הפצעים הכואבים של החברה שלנו, דורסת, רומסת אבל בסוף משלימה עם הרמת כוסית וחיבוק חם. הליהוקים מטורללים כנדרש אבל גם מוכרים מאוד, העימותים סוערים אבל לא נלקחים ברצינות. אנחנו מכירים אנשים כאלה, היינו בוויכוחים כאלה, ופה הם מוגשים לנו כקרקס מוגזם ונטול משקל אמיתי. אנחנו נהנים בדיוק בנקודות שאיתן קשה לנו לחיות במדינה הזאת, כי כור ההיתוך של התכנית כל כך לוהט ומטופש שאפשר ליהנות מהטירוף.

תחושת החמימות המקומית לא מסתמכת רק על הליהוקים, וצריך לתת קרדיט ליוצרים המקומיים שהצליחו ליצור קו ושפה ספציפיים ונכונים למקום. כל אלמנט בתכנית עשוי במקצועיות ודיוק, העריכה קצבית ומצחיקה, הקריינות של שי אביבי מצוינת וכל התכנית טבולה במידה בריאה של אירוניה קלילה. התכנית לא לוקחת את עצמה ברצינות מוגזמת וכך גם המשתתפים, והקלילות הזאת מאפשרת לנו לצפות בקטסטרופה השבועית ולצחוק. לצחוק עליהם ולצחוק גם על עלינו שמרגישים שאנחנו חיים בין כל המטורללים, אבל חייבים להודות שאנחנו בעצמנו קצת מטורללים. אלה הם חיינו, זה העם המשוגע שלנו וככה בדיוק אנחנו אוהבים אותו. כיף שחזרת לחיינו "בואו לאכול איתי", התגעגענו.

"בואו לאכול איתי" משודרת בימים ראשון ושני בכאן 11, בשעה 21:00