ישראל בוחרת את הנציג לאירוויזיון: ארבעת הפיינליסטים יעלו הערב (ג') בפעם האחרונה על בימת "הכוכב הבא לאירוויזיון" ויעשו הכל על מנת להיות אלו שייצגו את ישראל על הבמה הגדולה באירופה. זו הייתה עונה יוצאת דופן, מלאה באנשים מוכשרים שחלמו לייצג את מדינתו בפני העולם - דווקא בימים אלו.

זה לא סוד שהמציאות בישראל מורכבת מאז אירועי שבעה באוקטובר, שהובילו לפרוץ מלחמת "חרבות ברזל" – והמתמודדים נלחמו על הזכות להראות לעולם כי עם ישראל חי מתמיד. "התקיימה עונה מורכבת במציאות לא שפויה, אבל אנחנו חושבים שבסוף הצלחנו שהעונה תהיה מנחמת, טובה וחשובה", אומרת רותם סלע במהלך ראיון משותף עם הפרטנר להנחיה אסי עזר.

כמה זה היה מאתגר? בתחילת הדרך מדינה שלמה עוד ניסתה לעכל את מה שקרה ולכם היה תפקיד מאוד חשוב לייצר נורמאליות ראשונית בתוך הכאוס הזה.
אסי: "תחילת הדרך הייתה בשבילנו חוויה מאוד לא פשוטה, גם אנחנו והשופטים לא ידענו אם מה שאנחנו עושים הוא נכון - אם אנחנו צריכים לעלות עם העונה הזאת, אם זה מתקשר עם מה שקורה. ימי הצילום היו מאוד קשים, גם אנחנו היינו בסערת רגשות. אבל אני חושב שגם אם בהתחלה לא הבנו כל כך מה אנחנו עושים ואפילו אם נעשו טעויות בתחילת הדרך - בסופו של דבר כולנו תפסנו איזשהו כיוון שלי לפחות הרגיש מאוד נכון. אני יכול להגיד שאני גאה בעונה הזאת יותר מעונות רגילות, כי זו באמת לא הייתה רק תוכנית בידור ולא רק בחרנו נציג לאירוויזיון אלא גם השמענו קול של מי שהיה צריך להשמיע את הקול שלו - וגם נתנו רגע לנשום בתוך המלחמה והתקופה המורכבת".

כמה הבחירה של מי שינצח אמורה לדעתכם להתכתב עם התקופה הזו? האירוויזיון זה גם אירוע פוליטי.
אסי: "השיר חייב להתכתב עם מה שקרה בישראל, אני לא רואה אופציה אחרת. אני גם לא חושב שמישהו מרגיש משהו אחר, אני משוכנע שכל מי שהולך לכתוב שיר יכתוב על המצב - על מה שאנחנו מרגישים וחווים. הבמה הזאת, השיר הזה, הוא אופציה מצוינת להשמיע לעולם את מה שאנחנו מרגישים. אני חושב שכולנו וכל מי שייכנס לעבוד על השיר - מגויסים לזה".

עשרות מתמודדים עלו על בימת "הכוכב הבא לאירוויזיון" לאורך העונה, והערב כאמור עדן גולן, אור כהן, דור שמעון ומיקה משה ייתנו את הכל בפעם האחרונה בפני הקהל והשופטים. "אנחנו קצת אומרים את זה בכל העונה ולפעמים משקרים - אבל אני אומרת בפה מלא שהיו כישרונות מדהימים, היה קשה נורא לבחור את רביעיית הגמר, זו הייתה דרך לא פשוטה, כולם היו מוכשרים", אומרת רותם ואסי מוסיף: "זו גם הייתה נבחרת מאוד קטנה, אז כל הכישרונות הכי טובים התנקזו וכל הדחה הייתה משמעותית וקשה".

"אני באמת אוהבת את רביעיית הגמר הזו, חושבת שזו רביעייה שמורכבת קודם כל משלוש נשים עוצמתיות, מוכשרות, חזקות ומדהימות - אותי זה משמח, יש כמובן גם את דור שהוא מדהים", ממשיכה רותם ומניחה על השולחן רמיזה מסקרנת במיוחד, "יש לי פייבוריטית - אבל אני אגלה?".

רביעיית הגמר (צילום: מתוך "הכוכב הבא", קשת 12)
רביעיית הגמר של "הכוכב הבא לאירוויזיון" - מי ייצג את ישראל בבמה הגדולה באירופה? | צילום: מתוך "הכוכב הבא", קשת 12

ומה אצלך אסי - מי הפייבוריט או הפייבוריטית שלך?
אסי: "חולק את אותם תחושות של רותם לגבי הרביעייה הזאת, אבל אני בעיקר חושב שהם ווקליסטים – ארבעה קולות כאלה לא היו לנו חד משמעית, מתנצל בפני בוגרי העונות הקודמות. הסולמות שדור מגיע אליהם, הקול הרך של מיקה, עדן זה AI זה לא בן אדם - ואור האותנטית, זו ממש נשמה ששרה, כל ביצוע שלהם אתה מקבל חוויה אחרת - מי שלא ייקח אני אהיה גאה".

בואו נדבר על היחסים עם השופטים, איך היה השנה? עדיין שירי הקורבן הראשי שלכם או שהעליתם את עדן חסון על המוקד? ראיתי הרבה ירידות על איתי.
רותם (צוחקת): "נכון, היה הרבה עיסוק באיתי לוי, בגדול מי שמתחנף אלינו הכי הרבה - אנחנו מתעסקים בו הכי הרבה, דואגים לשים עליו את הספוט ולתת לו זמן מסך. האמת שכיף לנו הפינג-פונג עם השופטים, נראה לי שזה חלק מאוד מהותי וחשוב בתוכנית, חלק מהעניין - קצת להוריד מהחשיבות העצמית של כולם. וכן, שירי תמיד הקורבן המיידי, רק בגלל שהיא כזו חכמה, חדה ומבריקה שהיא יכולה לענות ככה, מה שלא כולם תמיד יכולים, אז אנחנו סומכים עליה".

אסי: "שירי היא צלע שלישית שלנו, רק שהיא לא מבינה את זה. אתה יכול להסביר לה את זה רסקין - כי אתה הייתה השירי שלנו בנינג'ה (נינג'ה ישראל)".

בטח, הפכתם אותי לקורבן שלכם גם בכוכב ראיתי.
אסי: "נכון, דיברנו עלייך הרבה בעונה הזאת - פעם אחת לא סימסת לנו, לא יפה".

אסי עזר ורותם סלע (צילום: מתוך "הכוכב הבא לאירוויזיון", קשת 12)
צילום: מתוך "הכוכב הבא לאירוויזיון", קשת 12

מגיע לכם ברכות על הסדרה החדשה, "מתוקים", ראיתי שהיא נצפית ביותר בקרב בני הנוער.
אסי: "את האמת נשמתי לרווחה, כי זו סדרה שהיא לא סדרת נוער קלאסית, היא מתעסקת בכאן ועכשיו - ואין שם שום אלמנט של מדע בדיוני. היא על משפחה, לא רק חבר'ה וצעירים ונורא פחדתי מזה, פחדתי על רותם. שכנעתי אותה לעשות תפקיד של הרעה המוגזמת, נורא פחדתי איך יגיבו לזה. על הסט אמרתי לה שזה מדהים, אבל בתוך תוכי אמרתי: 'מה יהיה אם הם לא יאהבו?', אני כל כך שמח שהסדרה מקבלת כזה חיבוק וששרופים על הדמות של שונית, אני רגוע, נרגעתי".

רותם, גם לך מגיע ברכות על "בלאדי מורי" שנקנתה מחוץ לארץ.
רותם: "זה באמת משמח".

אסי: "היא נקנתה על ידי אחד הזכיינים הגדולים של תוכן איכותי באירופה".

אומנם הבייבי של אסי, סדרת הנוער "מתוקים" כבר יצאה לאוויר העולם - אבל זה לא נגמר כאן. בחודש שעבר, אסי ובן זוגו אלברט אסקולה, הודיעו כי הם מצפים לילד שני, אח או אחות לבתם הבכורה אלכס. "התחושות מורכבות, קצת כמו לפני אלכס - אנחנו לא יודעים למה אנחנו נכנסים. כן רואה שרותם ובעלה מאוד מרוצים מזה שאנחנו מרחיבים את המשפחה, כי הם מרגישים שלא סבלנו מספיק עם אלכס", אומר אסי בהומור ורותם מצטרפת: "ככל שהם מכניסים את עצמם עמוק יותר לבוץ - ככה אני שמחה יותר".