מרגישים שאין מה לראות בנטפליקס? סטטיסטית, אתם לא לגמרי טועים. כך לפחות על פי פרסום חדש של האתר Streaming Observer - גוף עצמאי למדי מייסודו של כתב הטכנולוגיה כריס ברנטנר, שעוקב אחרי כמויות הסרטים והסדרות שמוצעים לצופים בפלטפורמות הסטרימינג השונות. באתר פורסם אתמול דו"ח על כמות סרטי הספרייה - כלומר, הסרטים שנטפליקס לא הפיקה בעצמה אלא קנתה את זכויות השידור שלהם מהאולפנים ההוליוודיים השונים - ועל פי אותו דו"ח, בחמש השנים האחרונות נרשמה ירידה של 40% בכמות סרטי הספריה של נטפליקס, והפיחות הגדול ביותר נרשם דווקא במולדתה - ארצות הברית.

ב-2014, נטפליקס הציעה למשתמשיה בארצות הברית 6,494 ספרי ספרייה. לעומת זאת, בנובמבר 2019 היא הציעה להם 3,849 סרטים. מדובר עדיין בכמות מכובדת מאוד של סרטים, ובגרמניה, למשל, מנויי נטפליקס יכולים לצפות ב-2,704 סרטי ספריה בלבד. הפיחות הזה לא קרה סתם, כמובן. ב-2014 החלה נטפליקס להשקיע יותר ולקדם באופן יסודי יותר את סדרות המקור שלה ("בית הקלפים", סדרת המקור הראשונה שלה, עלתה בפברואר 2013, ו"כתום זה השחור החדש" שודרה לראשונה בקיץ של אותה שנה) - ואלה תפסו יותר ויותר נפח בכל שנה שחלפה מאז, לעתים על חשבון סרטי הספרייה, שהיוו נקודת משיכה מרכזית למנויים בשנותיה הראשונות של נטפליקס.

נוסף על כך, נטפליקס החלה להפיק ולהפיץ סרטי מקור. כיוון שסרטיה הראשונים היו ברובם דרמות עצמאיות או קומדיות זולות יחסית להפקה, סרטי המקור הפכו גם הם להשקעה משתלמת תוך זמן קצר, וייתרו במובן מסוים את הצורך ברכישת סרטים של אולפנים גדולים יותר, שהפכו גם למעין מתחרים של נטפליקס. לזאת תוסיפו את העובדה שבשנים האחרונות קמו שירותי סטרימינג מתחרים לנטפליקס, מה שהגדיל את התחרות על סרטי ספרייה שונים: ספקי תוכן היו מוכנים לשלם יותר על הזכות להזרים באופן בלעדי סרטים מסוימים, והמכרזים הפכו לפחות ופחות משתלמים.

נוסף על כך, שירותי הסטרימינג המתחרים - בראשם דיסני פלוס שהושק בנובמבר ושירות הסטרימינג של וורנר שיושק בשנה הבאה - שייכים ברובם לאולפנים שגם מפיקים ומפיצים תוכן קולנועי וטלוויזיוני. דיסני כבר הודיעה שתפסיק למכור את סרטי מארוול ואת ארכיון הסרטים המצויר שלה לגופי שידור מתחרים כדי להפוך את הסטרימינג שלה לאטרקטיבי יותר. צעד דומה עשו באולפני וורנר, שאחראים על הפצת "חברים" (שהיתה ונותרה אחת הסדרות הנצפות ביותר בנטפליקס במדינות רבות) ו"המשרד" מסביב לעולם, ו"ימשכו" את הסדרות המצליחות בהדרגה משירותי סטרימינג מתחרים, וכן ב-HBO שצפויים להזרים את כל העונות של "משחקי הכס" בשירות הסטרימינג החדש שלהם במקום למכור את הסדרה לספקי סטרימינג אחרים.