"זה סופי, הסיפור פשוט נגמר": ביום שבת האחרון, אחרי שלוש שנים ושלוש עונות, הגיעה לסיומה "מנאייכ" - דרמת המתח שיצר רועי עידן, ושהפכה לאחת ההצלחות הגדולות ביותר מבית כאן 11. עכשיו, בשיחה עם mako, מספר עידן על ההחלטה להניח את העט דווקא אחרי שהסדרה שברה שיא רייטינג, וגם על הפרויקט הבא שעליו הוא עובד עם התאגיד: ספין-אוף שיוקדש כל כולו לטל בן הרוש, השוטרת בגילומה של לירז חממי. זהירות, ספוילרים לפרק הסיום.

"תמיד עדיף לגמור בשיא מאשר לתת לזה להימתח כמו גומי", מסביר עידן, שאף שיחק בעצמו בתפקיד קטן לאורך הסדרה. "הרבה פעמים הרמה מתחילה לרדת מתישהו ועדיף לסיים לפני זה, לסיים במוקם גבוה. וזה סופי כי הסיפור פשוט נגמר, ואין לי איך להמשיך אותו לעוד עונה. ברק מת, לייבו וכולם בכלא ואין לי איך להמשיך את זה. מה אני יכול לעשות, להגיד שברק לא מת? אני מעדיף לירות לעצמי באקדח סיכות בביצים".

איך אתה מסכם את התהליך?
"זה היה מדהים. החוויה הייתה מאוד אינטנסיבית כי זה קרה מהר, כל שלוש העונות האלה. זו חוויה קשה, מהנה, וגם עבדתי עם אנשים ממש מדהימים. השחקנים, אלון (זינגמן, הבמאי – ג"מ) ויואב גרוס (המפיק). השחקנים היו מדהימים ואין לי מילה רעה להגיד". 

רועי עידן, "מנאייכ" (צילום: כאן 11)
"להגיד שברק לא מת? מעדיף לירות לעצמי באקדח סיכות בביצים. רועי עידן ב"מנאייכ" | צילום: כאן 11

"מנאייכ", עונה 3: המעקב השבועי
פרק 1 | פרקים 3-2 | פרקים 5-4 | פרקים 7-6 | פרקים 9-8 | פרק 10 ואחרון


על אף שביעות הרצון של עידן מחברי הקאסט, לאורך תולדותיה הקצרות הייתה "מנאייכ" רווית סערות מאחורי הקלעים. לאחר העונה הראשונה פורסם ב-mako על עזיבתן של השחקניות מיה דגן ("עקב חילוקי דעות") ואורנה פיטוסי (בגלל סירובה לעבור בדיקות קורונה על הסט). בסדרה נפרדו גם מהשחקן שמיל בן ארי, בעקבות עדויות על הטרדות מילוליות ובעלות אופן מיני מצדו. לפני כחודש פורסם ב-mako כי בהפקת "מנאייכ" החליטו שלא להזמין להשקת העונה החדשה את השחקנית מונא חוא - שבשבועות הראשונים למלחמה הכחישה חלק ממעשי הטבח והאונס שביצע חמאס ב-7 באוקטובר.

"עם אורנה פיטוסי לא הייתה דרמה, לא הייתה לנו ברירה כי לפי החוק היא הייתה חייבת להיבדק", אומר כעת עידן. "אף אחד לא אמר לה 'לכי להתחסן', אבל היא לא הסכימה להיבדק ולא השאירה לנו ברירה. מיה דגן נכתבה החוצה מהתסריט ואני מאוד מתחרט על זה, בדיעבד זו הייתה טעות, אבל זו לגמרי הייתה החלטה תסריטאית הכי שגרתית שיש. אלון אמר לי שעשינו טעות והוא צדק".

מה לגבי חוא?
"עם מונא כן הייתה קצת דרמה, אבל עשו מזה הרבה ממה שזה. קצת הגזימו, אבל אפשר להבין. מלחמה, הרגשות מתלהטים". 

לאחר שהפכה לירז חממי לאחת הכוכבות הבולטות של "מנאייכ", עידן נשמע שלם עם ההחלטה לייחד לה סדרה משלה. "זה סביב טל בן הרוש בחיים החדשים, כמה שנים אחרי אירועי 'מנאייכ' ובמיקום גיאוגרפי אחר. העלילה תתרחש בדרום ותתמקד ברצח על כבוד המשפחה. זה לא הולך להיות המשך אלא משהו שונה. הסיפור יהיה אחר. חלק מהדמויות אולי יצוצו פה ושם, אולי איזה איזי בקטנה".

אולי גם תקראו לדגן בחזרה?
"אולי, לא שולל".