הסרט הצרפתי "חמודות" (Cuties, או "Mignonnes" בשפת המקור) טרם יצא להפצה עולמית, אבל עדיין הספיק לעשות לא מעט רעש. הסערה שהתחוללה בימים האחרונים בכלל לא קשורה לתוכן של הסרט, או אפילו למישהו בצוות שלו, אלא דווקא לנטפליקס - שם הוא צפוי לעלות בחודש הבא, לאחר שהוקרן לראשונה בפסטיבל סאנדנס בינואר והופץ בבתי הקולנוע בצרפת במהלך סוף השבוע האחרון. הסיבה: פוסטר המציג ילדות בנות 11 באופן מיני למדי.

"חמודות", שזכה להערכה גדולה מצד המבקרים מאז שעלה לראשונה, מציג את סיפורה של איימי, נערה בת 11 שהיגרה מסנגל וחיה באחד הרובעים העניים ביותר של פריז. איימי מצטרפת לקבוצת רקדניות בבית הספר שלה הנקראת "The Cuties", והיא לומדת דרכה עוד ועוד אודות הנשיות המתפתחת שלה - מה שבא בניגוד לרצונה של אמה ולמסורת ממנה היא מגיעה.

בימים האחרונים, לקראת העלייה של "חמודות" ב-9 בספטמבר, נטפליקס החלה לקדם את הסרט החדש - ועשתה זאת באמצעות פוסטר שנוי במחלוקת, המציג את איימי והחבורה בלבוש חצי-חשוף ובתנוחות שונות. הפוסטר זכה לביקורת נוקבת תוך זמן קצר מצד הגולשים, כשרבים ציינו כי הוא מציג ילדות קטנות באופן מיני. הקידום של נטפליקס, יש לציין, שונה באופן משמעותי מהפוסטר המקורי של הסרט, בו נעשה שימוש בימים האחרונים בבתי הקולנוע בצרפת.

צילום: Netflixמימין: הפוסטר של נטפליקס; משמאל: הפוסטר המקורי של הסרט | צילום: BAC Films; Netflix

בנוסף לפוסטר עצמו, חלק מהביקורת של הגולשים עסקה גם בתיאור העלילה שהוענק לסרט על ידי נטפליקס. כך, בין היתר, איימי תוארה כ"בת 11 שנכנסת אל תוך קבוצת ריקודי טוורקינג". בעוד גולשים רבים הסתפקו בתגובות זועמות בטוויטר, כאלה שטענו כי מדובר במהלך "דוחה" וכי "נטפליקס ממש פישלו כאן", כמה גולשים אף תפסו יוזמה והקימו עצומה שדרשה מהחברה שלא להפיץ את הסרט.

בעמוד האינטרנטי של העצומה, שצברה יותר מ-230 אלף חתימות, נכתב כי הסרט "מציג ילדה בת *אחת עשרה* באופן מיני, לשמחתם של הצופים הפדופילים" וכי הוא "משפיע על ילדינו באופן שלילי". המחאה, חשוב להדגיש, התבססה בעיקר על התיאור שנטפליקס העניקה לסרט ועל הפוסטר שלו - שכן אנשים שכבר צפו ב"חמודות" הבהירו כי הסרט נוהג ברגישות בנושא הנפיץ של נשיות ומיניות בקרב ילדות צעירות. 

אחת מאותם אנשים שיצאו להגנת הסרט היא השחקנית טסה תומפסון ("ורוניקה מארס", "תור: ראגנארוק"), שכתבה: 'חמודות' הוא סרט יפהפה. הוא נגע בי במהלך פסטיבל סאנדנס. הסרט מציג קול רענן, של נערה צרפתית שחורה ממוצא סנגלי, המתמודדת עם החוויות שלה. הסרט עוסק בייצוג המיני הקיצוני של ילדות צעירות. (אני) מאוכזבת לראות את מה שקורה עכשיו".

נטפליקס, מצדה, הבינה תוך זמן קצר את הבעייתיות בפוסטר המדובר, והחליטה להחליף אותו - מבלי להסביר האם אותה בחירה בעייתית נעשתה על ידי החברה עצמה או על ידי גורם חיצוני. "אנו מתנצלים עמוקות על הפוסטר הלא-ראוי בו השתמשנו עבור 'חמודות'", נכתב בהצהרה מטעם נטפליקס, "זה לא היה בסדר, וזה לא ייצג כראוי את הסרט הצרפתי שעלה בסאנדנס. עדכנו כעת את התמונות ואת התיאור".