בפנטזיה שלנו, "המכולת של קים" היא בכלל תוכנית ריאליטי בה קים קרדשיאן מחליטה לקנות מכולת שכונתית ולעבוד בה ביומיום, אבל במציאות מדובר בקומדיה קנדית, שמשודרת בין היתר גם בנטפליקס. היא עלתה לאוויר ב-2016, ומגוללת את סיפורה של משפחה קנדית ממוצא קוריאני שמתחזקת מכולת קטנה בטורונטו. הסדרה הסתיימה בקנדה באפריל האחרון, כשבישראל העונה החמישית עלתה לשידור בנטפליקס רק בשבוע שעבר, לאחר שנודע בשנה שעברה שהיא תהיה העונה האחרונה. כבר אז, צצו רמזים על כך שמשהו קורה מאחורי הקלעים, עם עזיבתם של היוצרים המקוריים את ההפקה.

עכשיו, כוכבי הסדרה עצמם מדברים ומספרים שלמרות הכוונה לייצג את סיפורה של משפחת מהגרים ולהגדיל את מגוון ייצוגי המיעוטים בטלוויזיה, התנאים על הסט לא בדיוק היו לטובת השחקנים הקנדים-קוריאנים. בנוסף, נודע שלאחר סיום הסדרה מי שתזכה לספין-אוף היא דווקא דמותה של שאנון (אותה מגלמת ניקול פאוור), הדמות הלבנה היחידה בקאסט הראשי. סימו ליו, אחד השחקנים שכיכב בסדרה כבן המשפחה ג'ונג, פירסם בשבוע שעבר פוסט פייסבוק ארוך מאוד, והעלה בו כמה טענות. ליו, אגב, הוא השחקן האסייתי הראשון שלוהק להוביל סרט של מארוול, ומגלם את התפקיד הראשי בסרט "שאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעות" של הפרנצ'ייז המצליח, שצפוי לצאת בספטמבר 2021.

"אני מרגיש הרבה רגשות כרגע", כתב ליו בתחילת הפוסט. "זו העונה האחרונה שלנו, הודות להחלטה של המפיקים לא להמשיך את הסדרה עם עזיבתם של שני היוצרים. יש הרבה ספקולציות לגבי מה קרה ואני רוצה לתת מידע כמה שיותר מדויק".

בנוגע לספין אוף, ליו כתב: "זה קשה לי. אני אוהב את ניקול וגאה בה, ואני רוצה שהיא תצליח, אבל אני נוטר טינה לנסיבות שהביאו לכך שהדמות היחידה שהיא לא אסייתית תקבל סדרה משלה. ולא שהם אי פעם יבקשו ממני, אבל אני מסרב לחזור לגלם את התפקיד שלי". הוא מתייחס בפוסט גם לליהוק שלו לסרט של מארוול, ומכחיש את הטענות שהוא היה מונע ממנו לחזור לעונה שישית: "רציתי להיות חלק מהעונה השישית. שמעתי טענות שאני פתאום יותר מדי 'הוליוודי' בשביל הטלוויזיה הקנדית, אבל זה רחוק מאוד מהאמת. אני אוהב את הסדרה ואת כל מה שהיא ייצגה".

יחד עם זאת, ליו מספר שהוא הפך להיות יותר ויותר מתוסכל מהאופן בו הדמות שלו הוצגה בסדרה, ובאופן מקביל מהאופן בו התייחסו אליו כשחקן, ומכך שלא שיתפו אותו בהחלטות יצירתיות. "זה היה מבלבל, כי המפיקים שלנו היו לבנים וחברי הקאסט היו קנדים-אסייתים עם המון חוויות אישיות לשאוב מהן והרבה מה להציע לכותבים", הוא הסביר. "וחשוב מכך, נראה שהדמויות לא התפתחו. אני מעריך את זה שהסדרה עדיין אהובה על ידי הצופים, אבל אני עדיין חושב שהיו בה הזדמנויות מפוספסות להציג דמויות אסייתיות עם עומק אמיתי והיכולת לגדול ולהתפתח". 

מתוך "המכולת של קים" (צילום: CBC Television)
"מסרב לחזור לגלם את התפקיד שלי". סימו ליו (מימין) ב"המכולת של קים" | צילום: CBC Television

טענה נוספת שליו מציג נוגעת לשכר שהרוויחו השחקנים. "יחסית לכמה שהסדרה הצליחה, שילמו לנו חרא", כתב. "התהליך כולו ממש פקח את עיניי ליחסים בין אנשים שיש להם כוח לאלה שאין להם. כשהתחלנו, היינו שחקנים אנונימיים, אז ברור שלקחנו כל מה שיכולנו. אחרי העונה הראשונה קיבלנו העלאה קטנה, אבל באופן יחסי הרווחנו כלום, והיינו תקועים בחוזה עם שכר סופר נמוך, ומעולם לא חברנו יחד לבקש עוד, בעיקר כי אמרו לנו שאנחנו צריכים להיות אסירי תודה שאנחנו בכלל שם, ולא רצינו לסכן את העבודה. אבל גם בגלל שהיינו עסוקים במריבות בינינו ולא שמנו לב שמסיתים אותנו אחד נגד השני באופן מכוון". 

אחרי הפוסט של ליו, הצטרפה לטענות גם ג'אן יון, שמגלמת בסדרה את אם המשפחה. כמו ליו, גם היא הדגישה את העובדה שבחדר הכותבים לא הייתה אף אישה ממוצא קוריאני, ושלמרות שיוצר הסדרה אינס צ'וי הוא קוריאני בעצמו, מי שבפועל ניהל אותה היה השותף שלו, שבאופן אירוני נקרא קווין ווייט. "העובדה הזאת הוסתרה מאיתנו כחברי קאסט", היא כתבה בטוויטר. "אבל זה היה ברור לנו מכיוון שצ'וי נעדר מהסט, ומהאופן בו ענו לנו על שאלות על התסריט. זה הפך להיות ממש משבר ובעונה החמישית אמרו לנו שצ'וי יחזור לקחת את השליטה. אבל כשקיבלנו את התסריטים של עונה חמש מוקדם מהרגיל בגלל הקורונה, גילינו קווי עלילה שהיו גזעניים באופן מובהק וכל כך לא מדויקים מבחינה תרבותית, שחברנו יחד והבענו את הדאגות שלנו". 

ליו, אגב, דווקא כן מאשים חלקית את צ'וי, ואומר שאפילו היוצר הקוריאני לא עשה מספיק כדי לקדם קולות של קוריאנים אחרים על הסט, ויון הוסיפה לכך שאישה קוריאנית סוף סוף הצטרפה לצוות כעורכת תסריט בעונה החמישית, אבל לא התקדמה אפילו למעמד של קרדיט על המסך. "הרבה מחברי הקאסט עצמם היו תסריטאים בהכשרתם עם מחשבות ורעיונות שרק גדלו והשתפרו עם הזמן", ליו כתב. "אבל הדלתות האלה מעולם לא נפתחו בפנינו".