מפיקי הריאליטי הבריטי "אי האהבה" (או כפי שרבים נוהגים לכנותו גם בישראל, "לאב איילנד") כנראה לא חשבו שמישהו אי פעם יכעס על כך שהם ליהקו לתוכנית הרבה נשים בלונדיניות. אבל עכשיו, אותה בחירה הצליחה לעורר סערה של ממש – כאשר צופים רבים בטוחים כי ההחלטה של רשת ITV נעשתה ממניעים גזעניים. לדבריהם, "לאב איילנד" נראית כמו "מחנה נוער של היטלר".

כבר עם השקת העונה, ב-28 ביוני, היה ברור שעומדת להיות עונה בלונדינית במיוחד: פיי וינטר, לוסינדה בטראפורד, מילי קורט, ליברטי פול ולורה וויטמור, כולן לוהקו לעונה המדוברת וכולן צהובות שיער. אבל הקהל התחיל להבחין בבעייתיות רק עם הצטרפותן של משתתפות בלונדיניות חדשות: בשבוע האחרון נכנסו לווילה שבמיורקה נכנסו שתי בחורות חדשות, שתיהן בלונדיניות ובעלות עיניים כחולות; אביגיל רולינגס וג'ורג'יה טאונדנד. בחורה בהירת שיער נוספת, אנדראה ג'יין באנקר, הצטרפה לקאסט שבוע אחד קודם לכן.

הגולשים הבחינו בכך שהרוב המוחץ של מתמודדות הריאליטי הן בלונדיניות, ובהתאם – הגיוון האתני בה לוקה בחסר. ואם המחדל לא היה מספיק מובהק עד עכשיו, אז הנה הנתונים המספריים: לא פחות משמונה נשים בלונדיניות משתתפות בעונה הנוכחית; משתתפת בה ברונטית אחת בלבד, ורק שלוש נשים שאינן לבנות. רבים, כמובן, לא יכולים היו להישאר אדישים. גולשת אחת כתבה, "עוד בלונדינית?? להיטלר יש מניות ב'לאב איילנד'?" גולשת אחרת הגיבה, "'לאב איילנד', תמשיכו להביא בנות בלונדיניות כאילו זה מחנה נוער של היטלר". גולשת אחרת גם היא זעמה: "זה 'אי הארים' או מה???", ואחרת הסבירה כי "האידאלים של היטלר באמת פורחים בתוכנית הזו. כל מה שאני שומעת זה עיניים כחולות ושיער בלונדיני, מה לעזאזל קורה פה?"

על פי מחקר של חברת מינטל, כשלושה מתוך עשרה בריטים הם בלונדינים באופן טבעי. כמעט מחציתם הם ברונטים באופן טבעי, ולעשרה אחוזים יש שיער שחור. עם זאת, צבע שיער בלונדיני הוא הפופולרי ביותר במדינה עבור אלה שבוחרים לצבוע את שיערם; אותו מחקר מבית מנטל מצא כי 39 אחוזים מהבריטים צובעי השיער בחרו בבלונד, 36 אחוז בחרו בצבע החום, 17 אחוז מעדיפים את הצבע האדמוני ושמונה אחוזים דווקא מתחברים לצבע השחור.

זו איננה הפעם הראשונה בה רשת ITV מסתבכת בשערורייה גזענית. ב-2019, מגזין The Mail on Sunday הביא לידיעת הציבור עובדה מטרידה: במשך יום שידורים שלם, הרשת הציגה רק מגיש אחד שמשתייך למיעוט אתני. התוכנית הושקה ב-2015 אבל רק לפני כשנתיים הופיעה בה לראשונה מתמודדת שחורה: אותה מתמודדת, סמירה מייטי שמה, התלוננה בעבר כי המפיקים הביאו אותה לתוכנית רק כדי לצאת ידי חובה. 

מרשת ITV נמסר כי נעשה מאמץ גדול על מנת להבטיח גיוון אתני בקרב משתתפי הריאליטי. דובר התוכנית אמר כי "כשאנחנו מלהקים ל'לאב איילנד', אנחנו תמיד שואפים לשקף את הגיל, החוויות והמגוון של הקהל שלנו. השנה אינה יוצאת דופן, ובווילה נמצאים אנשים עם אישיויות שונות שמגיעים מרקעים שונים".