אחרי שנתיים של המתנה מורטת עצבים, "סיפורה של שפחה" חזרה לעונה רביעית שבינתיים מתגלה כמורטת עצבים עוד יותר מההמתנה לה. העונה החלה מאותה נקודה בה הסתיימה העונה השלישית - מבצע הברחת הילדים והמרתות מגלעד אל קנדה עבר בהצלחה, אבל גם גבה מחיר - וג'ון נורתה בבטנה. בפרק הראשון לעונה, השפחות עדיין במנוסה ושואפות להגיע למקום מבטחים. הן משתכנות בביתם של מר וגברת קיז, אבל מהר מאוד דברים משתבשים והן נאלצות לעשות את דרכן אל בית מחסה אחר. ג'ון, כידוע, נלכדה על ידי אנשי גלעד ועונתה בלי הפסקה עד שלבסוף גילתה ללידיה ולסגן את מיקומן העדכני של השפחות.

בתחילת הפרק השלישי לעונה, ג'ון קיבלה החלטה: שום דבר, אבל ממש שום דבר, לא יגרום לה לחשוף את מקום המחסה החדש של חברותיה. אבל אז היא מקבלת בשורה מרה - אם לא תגלי איפה הן, נפגע בבתך האנה. היא מתקשה להאמין: "אנשי גלעד לעולם לא יפגעו בילדה, ילדים זה הדבר היחיד שמעניין אותם", היא אומרת בקול שבור. אבל זה לא עוזר לה, והיא נכנעת תחת הלחץ ומשתפת את הסגן בסוד הגדול.

זה היה ללא כל ספק פרק אכזרי במיוחד שהצליח לטלטל גם את הצופים המורגלים ביותר של "סיפורה". אבל לצד הזוועות החוזרות ונשנות, אלמנט נוסף בפרק תפס את תשומת ליבו של הקהל: חורים בעלילה. נזכיר שבהמשך אותו פרק, השפחות אכן נלכדות ומוכנסות לרכב שיוביל אותן למקום אותו ג'ון מכנה "מחנה הרבעה", מקום בו יעבדו קשה בשדות ואף יאלצו לבצע את "הטקס" מדי חודש. בדרך למחנה, הנהג מודיע לשפחות ולדודה לידיה שהוא הולך רגע להתפנות ומיד חוזר. העזיבה הרגעית שלו מספקת לבנות הזדמנות לברוח: ג'ון מכופפת את לידיה לרצפה בעזרת המוט המחשמל שזו מחזיקה בידה, והשפחות מגייסות את כל הכוח שנותר בהן לריצה של חייהן.

מתוך "סיפורה של שפחה" (צילום: hulu, יחסי ציבור)
מתוך "סיפורה של שפחה" | צילום: hulu, יחסי ציבור

כאן, הצופים הבחינו בכמה פרטים שאין בהם היגיון של ממש. ראשית, צריך לזכור שהשפחות נלכדו כרגע לאחר שביצעו יחד פשע בסדר גודל חסר תקדים - הן הבריחו יחד 86 ילדים אל מחוץ למדינה. איך יכול להיות שהן יושבות בואן ולא, נניח, נכלאות בתא המטען של משאית (או כל מקום שיהיה מסוגר יותר, ושיאפשר כמה שפחות אפשרויות בריחה)? שנית, מדוע לידיה ישבה יחד עם השפחות ולא, כיאה למעמדה, לצד הנהג? והשאלה הגדולה ביותר שהעסיקה את הצופים: איך יכול להיות שנהג שמסיע פושעות מבוקשות לא טרח לנעול את הרכב כשעזב אותו, גם אם זה לרגעים ספורים? גולש רדיט אחד כתב, "ניסיון הבריחה הזה אמור היה להציג את הכישורים של השפחות כמרדניות מגניבות, ובמקום זה - הן הצליחו לברוח רק כי גלעד טיפשה שוב. הן מבוקשות על פשע המאה אבל בקושי שומרים עליהן, מקצים להם שומר אחד חסר יכולת שיסיע אותן והוא אפילו לא נועל את הדלת".

בהמשך, לידיה והנהג מנסים להשתלט על המצב ולמנוע מהן לחמוק, ושתיים מהשפחות נורות למוות. הארבע הנותרות ממשיכות לרוץ מהר ככל האפשר, ומשתדלות להספיק לעבור אל הצד השני של המסילה לפני שהרכבת תעבור - אבל בעוד ג'ון וג'אנין צולחות את המשימה, אלמה ובריאנה לא עומדות בקצב ונדרסות.

הסוף העגום הזה חושף שתי בעיות נוספות בעלילה שהשאירו את הצופים בתהייה. אחת היא האופן בו בחרה ג'ון לנטרל את דודה לידיה על מנת לאפשר לחברותיה לנוס על נפשן. כאמור, לידיה הרי החזיקה בידה מוט מחשמל: במקום להשתמש בו באופן המתבקש ביותר - לחשמל את לידיה - בוחרת ג'ון להצמיד אותה לרצפה ולא יותר. גולשים רבים טענו כי ההיסוס של ג'ון היה דרך לא מוצלחת להשיג סוף מר לפרק. גולשת רדיט ציינה כי "אם לג'ון לא היה לוקח כל כך הרבה זמן להחליט מה לעשות עם דודה לידיה, השתיים האלה (השפחות שנורו, שג"מ) עדיין היו בחיים". 

הבעיה הנוספת הגלומה בסצנה הזו קשורה גם לסצנה אחרת שהופיעה מוקדם יותר בפרק: "תהרגי אותי", מתחננת ג'ון בפני דודה לידיה אחרי שחשפה את סוד מיקומן של חברותיה. לידיה ממהרת להבהיר: לא נתלה אף אחת מכן על החומה. היא מסבירה שהמחסור בילדים שנוצר עקב המבצע של ג'ון יצר צורך גדול אף יותר בשפחות, שיביאו לעולם ילדים נוספים. במילים אחרות, לידיה מבהירה שאף שפחה לא עומדת להיהרג. אם כך, מדוע השפחות הבורחות נורות למוות? אם יש ביקוש גדול לשפחות, מן הראוי שהנהג ישתדל לירות בהן על מנת לנטרל (נניח, לכוון את האקדח אל רגליהן) ולא על מנת להרוג.