ב-9 בנובמבר תגיע לנטפליקס העונה החמישית של "הכתר", הדרמה המצליחה על קורותיה של משפחת המלוכה הבריטית. כעת, פחות מחודש לפני עלייתה של העונה למסך, נטפליקס שחררה את הטריילר המצופה, שמציג הצצה מסקרנת למדי למה שעומד לקרות בפרקים החדשים. לקראת עלייתה של העונה החמישית, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת עליה - החל מקאסט השחקנים החדש, דרך העלילה המצופה ועד למתקפות שהיא ספגה עוד לפני שהגיעה לנטפליקס. 

השחקנים של העונה החמישית

בכל עונה מספרת "הכתר", שמתקדמת לאורך העונות באופן כרונולוגי, את סיפורו של עשור בחיי משפחת המלוכה. לכן, היא נוהגת להחליף את שחקניה מדי כמה זמן, וזאת על מנת שגילם של השחקנים יתאם את גילן של הדמויות אותן הם מגלמים. בעונה הנוכחית, רעננה "הכתר" פעם נוספת את קאסט השחקנים שלה - והיא מציגה כמה פרצופים שאתם בוודאי מכירים.

אמה קורין, שגילמה את הנסיכה דיאנה בעונה הרביעית של הסדרה, תוחלף כעת באליזבת' דביקי ("טנט"); את הנסיך צ'ארלס יגלם דומיניק וסט ("הסמויה", "הרומן"), במקומו של ג'וש אוקונור מהעונה הקודמת; את המלכה אליזבת' השנייה, שגולמה על ידי אוליביה קולמן, תגלם עכשיו אימלדה סטונטון ("אחוזת דאונטון"); לתפקיד הנסיך פיליפ ייכנס השחקן ג'ונתן פרייס ("ברזיל"), ואת הנסיכה מרגרט תגלם לזלי מנוויל ("משחקי הכס").

כמו כן, בעונה החמישית יככב גם השחקן הפלסטיני סלים דאו, שכיכב בעבר ב"אוונטי פופולו", "חטופים" ו"עבודה ערבית". דאו יגלם את דמותו של מוחמד אל-פאייד, אביו של דודי אל פאייד - שכידוע היה בן זוגה של הנסיכה דיאנה. "זה חלום. אני מודה לאל שזה קרה", אמר דאו בשיחה עם tvbee עם הידיעה על ליהוקו. "זו סדרה ענקית, וזה תפקיד גדול". את דודי אל פאייד יגלם בעונה החדשה השחקן הבריטי-מצרי חאליד עבדאללה ("רודף העפיפונים").

אימלדה סטונטון, מתוך "הכתר" עונה 5 (צילום: Alex Bailey, Netflix,  יח"צ)
אימלדה סטונטון בתור המלכה אליזבת' השנייה בעונה 5 של "הכתר" | צילום: Alex Bailey, Netflix, יח"צ

העלילה של העונה החמישית

העונה החמישית תעקוב אחר קורותיה של משפחת המלוכה בשנות התשעים. הטריילר הראשון לעונה, שפורסם כאמור היום, מכיל התייחסויות לכמה מהאירועים המרכזיים שהתוו את חיי משפחת המלוכה בשנות התשעים המוקדמות, כשברקע קריינות של שדרן חדשות שמתאר את המשבר הקשה אליו נקלעה הממלכה עקב אותם אירועים. השדרן מעלה את השאלה - "האם השערוריות המלכותיות פגעו במוניטין של האומה?". ואכן, באותה תקופה ידעה הממלכה לא מעט קשיים: שנת 1992, למעשה, נחשבה לשנה שחורה בחייה של המלכה אליזבת' השנייה, והיא עצמה אף כינתה אותה בזמנו "annus horribilis" – שנה איומה. 

האירוע שפותח את הטריילר לעונה החדשה הוא השריפה בטירת וינדזור: בשנת 1992 טירת וינדזור עלתה באש, ורוב חלקה העליון נשרף. השריפה, שנדלקה כנראה בשל נורת תאורה שפגעה בווילון והתחממה, חירבה 115 מחדרי הטירה. באותה שנה הנסיכה דיאנה והנסיך צ'ארלס פירקו את היחסים (אם כי התגרשו רשמית רק ב-1996), על רקע הרומן של צ'ארלס עם קמילה פרקר בולס. גם המשבר הזה, איך לא, מקבל התייחסות בטריילר. עוד מופיע בטריילר גם תסכולו של צ'ארלס עקב כך שהוא נאלץ להמתין למלוכה. בשלב מסוים דמותו של צ'ארלס אומרת למלכה אליזבת' השנייה "במשך שנים תמכתי במלוכה מודרנית יותר".

וכמובן, מה שהעסיק את הממלכה במיוחד באותן שנים הייתה מצוקתה הנפשית של הנסיכה דיאנה, עקב הרומן של הנסיך וגם עקב החיים בעין הציבור (אותה מצוקה קיבלה התייחסות גם בעונה הרביעית של "הכתר"). לקראת סיום הטריילר של העונה החמישית נראית דמותה של דיאנה כשהיא לבושה בחולצה לבנה שמעליה בלייזר שחור - אותם הבגדים שלבשה הנסיכה בראיון הנפיץ שלה לעיתונאי ה-BBC מרטין באשיר, מה שמאשש את ההנחה לפיה הסדרה תעסוק באותו ראיון, שהתקיים ב-1995. 

בראיון, כידוע, דיאנה חשפה פרטים על התפרקות נישואיה וגם על מציאות חייה המורכבת כנסיכה. הוא נחשב עד היום לשנוי במחלוקת, וניכר היה שהנסיכה הייתה במצב רגיש כשהעניקה אותו. הראיון עלה לכותרות פעם נוספת לפני כשנתיים, כשנטען כי באשיר התנהל בצורה לא מוסרית על מנת לגרום לנסיכה להסכים להתראיין. בזמנו, מ-BBC נמסרה התנצלות - ומאוחר יותר אף הובטח כי הרשת לא תשדר שוב את הראיון לעולם. אירועים מרכזיים נוספים שעשויים לקבל טיפול בעונה הנוכחית של "הכתר" הם גירושי הנסיך אנדרו והנסיכה אן, כמו גם הפעם בה תבעה המלכה את צהובון הסאן הבריטי.

מתוך "הכתר" עונה 5 (צילום: Keith Bernstein, יח"צ באדיבות Netflix)
סלים דאו וחאליד עבדאללה בתור מוחמד אל-פאייד ודודי אל-פאייד בעונה 5 של "הכתר" | צילום: Keith Bernstein, יח"צ באדיבות Netflix

הסקנדלים של העונה החמישית

השבוע ספגה העונה החמישית של "הכתר" ביקורת חריפה מג'ון מייג'ור, ראש ממשלת בריטניה לשעבר. מייג'ור צפה בפרק הראשון של העונה, שטרם שודר, וטען כי אחד מקווי העלילה שמופיע בו מנותק מהמציאות. אותו קו עלילה מציג שיחה בין הנסיך צ'ארלס – כיום המלך צ'ארלס השלישי - לבין מייג'ור, כשבשיחה צ'ארלס מביע בפניו את תסכולו מכך שעליו להמתין זמן רב עד שישב בעצמו בכס המלכות. לדברי מייג'ור, מדובר ב"שטויות זדוניות". לפי הדיווחים, המתקפה נגד העונה החמישית של "הכתר" אף גרמה דאגה גדולה בנטפליקס וגרמה לדחיית מועד העלייה של הסדרה התיעודית של הנסיך הארי ומייגן מרקל: היא אמורה הייתה, באופן לא רשמי, להגיע למסך בדצמבר - וכעת נטען כי היא תישמר לשנה הבאה. 

מייג'ור אינו היחיד שתקף את "הכתר" לקראת עונתה החמישית, ולמעשה גם השחקנית ג'ודי דנץ' יצאה נגדה השבוע. במכתב גלוי למגזין הטיימס, האשימה דנץ' את הסדרה ב"סנסציוניות גסה" וכינתה אותה "אכזרית". "ג'ון מייג'ור אינו היחיד שחושש שהעונה החדשה של הכתר תציג תיאור לא מדויק ופוגעני של ההיסטוריה", כתבה דנץ'. "כמה מקווי העלילה שכנראה כלולים בעונה החדשה – למשל, שהמלך צ'ארלס זמם את התפטרותה של אמו, או שאמר כי ההורות שלה לקויה ושאולי מגיע לה עונש מאסר – שניהם אכזריים כלפי האינדיבידואלים, ופוגעים במוסד שאותו הם מייצגים".

ג'ודי דנץ' (צילום: Anthony Harvey, GettyImages IL)
ג'ודי דנץ'. האשימה את "הכתר" באכזריות | צילום: Anthony Harvey, GettyImages IL

ומה צפוי בעונה השישית?

העונה החמישית של "הכתר" לא תהיה האחרונה, ולמעשה – עונתה השישית של הסדרה הפופולרית כבר נמצאת בשלבי הפקה. העונה השישית היא גם זו שתכיל התייחסות למותה של הנסיכה דיאנה בתאונת דרכים, נושא רגיש במיוחד, ללא ספק - ולאחרונה נודע כי "הכתר" לא תציג את רגעי התאונה עצמה. "הרגע המדויק של ההתנגשות לא יוצג (בסדרה)", כך אישרה נטפליקס לצהובון הסאן הבריטי, בהתייחס להתנגשות המכונית בה נסעה דיאנה בקיר של מנהרה, אותה התנגשות שגרמה למותה שעות לאחר מכן. גם מי שהיה בן זוגה, דודי אל-פאייד, מצא את מותו באותה תאונה. 

פרטים על עלילת העונה השישית טרם נחשפו, אבל כן נודע לאחרונה על כמה מהשחקנים שיככבו בה: רופוס קמפה בן ה-16 יגלם את הנסיך הארי, אד מק'ווי בן ה-21 יגלם את הנסיך וויליאם ומג בלמי בת ה-19 תגלם את קייט מידלטון. לפי גילי השחקנים שיגלמו את הארי, וויליאם וקייט, אפשר להניח שהעונה השישית תתמקד גם בשנות האלפיים - ועל סמך כך, לנסות ולשער מה צפוי לנו מבחינת העלילה. 

2001 היא השנה בה הנסיך וויליאם בן ה-19 התחיל את התואר הראשון שלו באוניברסיטת סנט אנדרו בסקוטלנד, שם הכיר לראשונה את מידלטון. על פי הדיווחים, הנסיך הבין שמידלטון היא האישה בשבילו לאחר שזו צעדה על המסלול כשהיא לבושה בשמלה שחורה שקופה, שחשפה את בגדיה התחתונים, במהלך תצוגת אופנה שארגנו סטודנטים למטרות צדקה. זו גם השנה שבה דווח בעיתונים שהנסיך הארי "מעשן קנאביס באופן קבוע ושותה אלכוהול", מה שגרם לנסיך צ'ארלס לקחת את הארי למרכז גמילה. וויליאם והארי, כמו מידלטון, היו פרצופים מוכרים בסצנת המועדונים הלונדונית באותן שנים.