הצמיחה של הרשתות חברתיות, ושל טוויטר בפרט, הביאה איתה גל של אנשים שהסתבכו בגלל סרטונים, תמונות ואמירות שלא זכו למספיק תפוצה כשיצאו לראשונה לאור. סרטון כזה, של יוצר "ריק ומורטי" ו"קומיוניטי" דן הרמון, זוכה בימים האחרונים לגל שני של ויראליות, לאחר שלפני שנתיים הרמון עצמו כבר התנצל על הקטע, שהופץ מחדש באותו זמן ויצא לראשונה בכלל ב-2009. הפעם, לביקורת על הסרטון מצטרפת קריאה נוספת, כשכמה מהגולשים אף דורשים להביא לביטולה של סדרת האנימציה המצליחה.

הסיפור, כאמור, חוזר אחורה 11 שנה, לפסטיבל הסרטים הקצרים "צ'אנל 101", אותו הרמון יזם לראשונה בשנת 2002. במהלך הפסטיבל, הרמון הציג סרטון קומי קצר משל עצמו - פארודיה על הסדרה "דקסטר" בשם "דריל", בה הרמון מגלם פדופיל טוב לב, כשבשיאו של המערכון הוא אף מצולם "אונס" בובת תינוק. 

דן הרמון, 2016 (צילום: Emma McIntyre/Getty Images for Seeso)
התנצל כבר לפני שנתיים. דן הרמון | צילום: Emma McIntyre/Getty Images for Seeso

לפני כשנתיים, הסרטון זכה לתהודה מחודשת על ידי אנשי תקשורת תומכי טראמפ (לו הרמון מתנגד בתוקף) - ובעקבות המתקפה כלפי הרמון על מעשיו המחרידים בו הוא אף סגר את חשבון הטוויטר שלו"ב-2009, צילמתי פרק פיילוט לפארודיה על דקסטר. מהר מאוד הבנתי שזה ממש בטעם רע, והורדתי את הסרטון מיד", כתב בזמנו, "אף אחד לא היה צריך לראות את מה שראיתם, ועל זה אני מתנצל עמוקות". רשת אדולט סווים, המשדרת את "ריק ומורטי", תמכה בהרמון כבר באותו זמן.

עכשיו, כאילו לא היינו באותו מקום בדיוק לפני רגע, הסרטון שוב מופץ מחדש והרמון שוב מותקף. הציוצים שהציפו מחדש את הסרטון הבוטה של הרמון לוו בתיוג SaveTheChildren# (שמרו על הילדים), שאמנם נועד במקור לסייע לגיוס תרומות לארגון בעל אותו שם, אך כפי שדווח בניו יורק טיימס - התיוג "נכבש" לאחרונה בידי תיאוריית הקונספירציה קיואנון (QAnon), וזאת לאחר שחבריה החלו למלא את התיוג בתוכן מטעמה. אגב, גם אם טרם שמעתם על קיונאנון עצמה, ככל הנראה כבר נתקלתם בעבר בחלקים מתוך אותה קונספירציה, בראשם רשת הפדופיליה אשר מופעלת, לכאורה, על ידי הילארי קלינטון וכוכבים הוליוודים נוספים. 

בעוד ניתן לחשוב כי הגולשים אשר יוצאים נגד הרמון פשוט לא שמעו על חייו החדשים של התיוג ואכן דואגים לשלומו של דור העתיד, חלק נכבד מאותם ציוצים נגד היוצר דווקא כן כוללים אלמנטים נוספים של הקונספירציה, בראשם ההאשטאג Pizzagate#. בין אלה שלא קישרו את דבריהם לקיואנון, אפשר למצוא ציוצים כמו "אני מעריצה גדולה של 'ריק ומורטי', אז זה קשה. לא אכפת לי בן כמה הסרטון הזה, דן הרמון דוחה" או "זה לא הומור שחור. זה חולה. אני עומד מאחורי כל מי שרוצה לבטל את הסדרה". 

כמו שזה נראה כרגע, אם הרמון עצמו כבר התנצל לפני שנתיים ורשת המשיכה הלאה - העתיד של "ריק ומורטי" נראה די בטוח, על אחת כמה וכמה כשהסדרה כבר חודשה לשש עונות נוספות מעבר לרביעית שנמצאת כעת בפגרה. ועדיין, אם בפעם הקודמת המקור לכעס נגד הרמון היה פוליטי, עכשיו נראה ששמו של היוצר נרשם על הכוונת של אחת הקונספירציות הגדולות בעולם.