לא מעט מדדים כבר בדקו פופולריות של סדרות בקרב הקהל. שירותי הסטרימינג השונים, למשל, בודקים את נתוני הצפייה שלהם ומחשבים על פיהם מהן הסדרות הפופולריות ביותר בפרק זמן מסוים. עכשיו, מחקר נוסף בודק סטטיסטיקה נוספת שמשקפת גם היא את העדפות הצפייה של הקהל מזווית קצת אחרת. אותו מחקר מגיע מהאתר הבריטי Money.co.uk, שדגם, בעזרת שימוש בנתונים מאתר הקולנוע והטלוויזיה IMDb, את דירוג הגולשים לסדרות שונות. IMDb הוא מסד הנתונים הגדול והנחשב ביותר בעולם לקולנוע ולטלוויזיה, ודירוג גולשיו לסרטים וסדרות מכל הזמנים נחשב למייצג של דעת קהל. המחקר של אתר Money.co.uk סקר את דירוגי הגולשים לפרקים ולעונות מסדרות אהובות משלושים השנים האחרונות (מ"משפחת סימפסון" ועד "בייק אוף"), וחזר עם כמה ממצאים מעניינים למדי אודות הפרקים השנואים והאהובים ביותר על הקהל.

חברים

הפרק השנוא ביותר לאורך כל עשר עונותיה של הסיטקום האהוב, "חברים", הוא "הפרק עם ההזמנות", הפרק ה-21 בעונה הרביעית. כך עולה. "הפרק עם ההזמנות" מציג את הדילמה של רוס לקראת נישואיו לאמילי, בעודו מתלבט אם להזמין לחתונה את רייצ'ל, האקסית המיתולוגית. הפרק שימש כתירוץ לספיישל לקט מסצנות שונות במהלך הסדרה, שמציגות את השתלשלות הרומן בין רוס לרייצ'ל, ויש שיאמרו שהעובדה שהוא הפרק עם הדירוג הנמוך ביותר בסדרה לחלוטין לא מפתיעה.

לעומת זאת, הפרק האהוב ביותר בסדרה הוא "הפרק שבו כולם מגלים" מהעונה החמישית, בו רייצ'ל ופיבי מחליטות לתמרן את מוניקה וצ'נדלר להודות בפה מלא על הרומן שניהלו בסתר במהלך העונה. הפרק, שנפתח בסצנת ה"My Eyes! My Eyes!" שנהייתה מאז לאחת המצוטטות בסדרה, נבחר גם ע"י אתר באזפיד לטוב ביותר סדרה, ואף דורג אצלנו כאחד הפרקים הטובים ביותר בתולדות הטלוויזיה. לפי המחקר, "חברים", סדרה שעם השנים רק מתעצם מעמדה כקלאסיקה בת ימינו, שמרה על אהדת קהל יציבה ובולטת לאורך כל עשר עונותיה - זאת לעומת סדרות אחרות שנבחנו.

משחקי הכס

מילים רבות נכתבו על סופה של "משחקי הכס", ולא צריך לספר לכם שרובן לא היו חיוביות במיוחד. לפי המחקר של Money.co.uk, רוב עונותיה של "משחקי הכס" דורגו גבוה על ידי משתמשי IMDb, עד העונה האחרונה - שדורגה בפער ניכר כגרועה ביותר בסדרה כולה. בהתאם, הפרק השנוא ביותר לפי המחקר הוא "כס הברזל" -הפרק האחרון בהחלט של הסדרה, שזכה לדירוג של 4.1 מתוך 10. הפרק אהוב ביותר בסדרה הוא "גשמי קאסטמר", הפרק התשיעי בעונה השלישית לסדרה, שהיה לתופעה ויראלית בפני עצמה בעקבות סצנת "החתונה האדומה" הידועה לשמצה בסופו. עוד פרקים אהובים הם "קרב הממזרים" ו"רוחות החורף", שניהם חתמו את העונה השישית של הסדרה. שלושת הפרקים האהובים זכו לדירוג של 9.9.

מלך הלילה, משחקי הכס עונה 8 (צילום: 2018 ©  Home Box Office, Inc. All rights reserved., סלקום TV)
התחילה טוב. "משחקי הכס" | צילום: 2018 © Home Box Office, Inc. All rights reserved., סלקום TV

המפץ הגדול

מבט בתוצאות המחקר מבהיר שככל שזה נוגע ל"המפץ הגדול", גולשי IMDb בבירור מעדיפים את העונות המוקדמות של הסדרה. מהעונה השמינית ואילך, הסדרה זכתה לדירוגים נמוכים יותר ויותר. ואכן, כל הפרקים שמדורגים כגרועים ביותר - למשל, "התחדשות ההכרה" מהעונה העשירית, שזכה לציון 6.8 - שייכים לאחת מארבע העונות האחרונות. עם זאת, דווקא הפרק האהוב ביותר בסדרה, "תסמונת שטוקהולם", מקורו גם הוא מאותו שלב בסדרה. למעשה, מדובר בפרק האחרון בסדרה כולה, שחתם את העונה ה-12 והאחרונה, וזכה לדירוג המכובד, 9.6.

המפץ הגדול (צילום: CBS Photo Archive, GettyImages IL)
הסתיימה טוב. "המפץ הגדול" | צילום: CBS Photo Archive, GettyImages IL

סקראבס

עוד קומדיה אהובה שדעת הקהל עליה הידרדרה מאוד לקראת סופה היא "סקראבס", שסיפרה על חבורת רופאים בבית החולים "הלב הקדוש". שמונה עונותיה הראשונות של הסדרה דורגו ביציבות בין 8.1 ל-8.3. הסדרה הייתה אמורה להסתיים עם העונה השמינית, ואכן, הפרק האחרון לעונה זו, "הסיום שלי", נכתב ובוים כפרק סיום לסדרה כולה, וזכה לציון 9.8, הגבוה ביותר לפרק בסדרה. פרק נוסף, שגם זכה לציון 9.8, הוא "הפאשלה שלי" קורע הלב מהעונה השלישית. עם זאת, גם אחרי פרק הסיום האהוב ההוא, הוחלט בכל זאת להמשיך את הסדרה לעונה תשיעית. אותה עונה עקבה אחר קבוצת סטודנטים לרפואה, וזכתה לדירוג נמוך במיוחד בהשוואה לדירוג שאר הסדרה, בין השאר בגלל שהדמויות האהובות ביותר מהסדרה - ג'יי די, טרק, אליוט וקרלה - כמעט ונעלמו לטובת דמויות חדשות שבעיני רבים היו לא מעניינות במיוחד. הניסיון ההוא להחיות את הסדרה בוטל מהר מאוד.

שובר שורות

דוגמה לסדרה שדווקא זכתה ליותר אהדה עם השנים היא "שובר שורות", שזכתה לדירוג גבוה ועקבי לאורך חמש עונותיה. למעשה, לפי תוצאות המחקר, "שובר שורות" רק השתפרה עם השנים, והפרק המדורג כטוב ביותר בתולדותיה, "אוזימנדיאס", שודר לקראת סוף הסדרה וזכה לדירוג הנדיר 10 מתוך 10. הפרק שמדורג כגרוע ביותר בסדרה הוא למעשה לא פרק טלוויזיוני קלאסי אלא סרט הטלוויזיה "אל קאמינו: סרט של 'שובר שורות'", שמספר על הימים הראשונים בחייו של ג'סי פינקמן, שולייתו של וולט, אחרי סיום הסדרה. הסרט עדיין זכה לדירוג לא רע של 7.3 מתוך 10.

שובר שורות (צילום: יח"צ באדיבות yes)
אהובה לכל אורכה. "שובר שורות" | צילום: יח"צ באדיבות yes