הדרמה ההיסטורית הגרמנית "ברברים" עלתה לנטפליקס בסוף השבוע האחרון, ולא רק שהיא הצליחה להתברג גבוה ברשימת התכנים המבוקשים של החברה - היא גם חשפה שלל קהלים חדשים לחלק מסיפור ההיסטוריה הרומית שאולי לא מאוד מוכר מחוץ לגרמניה. הסדרה המדוברת עוסקת בקרב של יער טויטובורג, עימות שהתרחש בשנת 9 לספירה לערך, בו הגרמנים נלחמו נגד הרומאים בעקבות ניסיונם לכבוש חלקים נרחבים של גרמניה ולהפוך אותם לחלק מהאימפריה הרומית המשגשגת. ולמרות שמדובר בסדרה היסטורית, מטבע הדברים יש בה חלקים שלא באמת קרו במציאות ונכנסו אליה בגלל חופש יצירתי - וזה הזמן לשיעור היסטוריה קצר שיעשה לכולנו סדר (ויכיל גם ספוילרים).

באירוע ההיסטורי האמיתי, הכוחות הגרמניים הצליחו להשמיד שלושה לגיונות רומאים, ובכך למנוע מקיסר רומא אוגוסטוס את כיבוש ארצם ממזרח לנהר הריין. המפתח לניצחונם היה סיפור אפי, שהתפתחותו הייתה אפילו הוליוודית - מה ששירת את היוצרים ששאפו לכתוב סדרה על האירועים ההיסטוריים. את הכוחות הגרמניים הוביל ארמיניוס, גרמני שנשלח לרומא בצעירותו והשתמש בידע שלו באסטרטגיה הרומית כדי לבגוד ברומאים ולהבטיח ניצחון לגרמניה. זה היה מאורע היסטורי מכונן, שמאפייניו הסיפוריים מזכירים יצירות קולנועיות בדיוניות אחרות, דוגמת סרטו של מרטין סקורסזה, "השתולים".

ב"ברברים", השחקן האוסטרי לורנס רופ נכנס לנעליו של ארמיניוס, והוא לא הדמות היחידה בסדרה שמבוססת על אדם אמיתי מאותו קרב היסטורי: אשתו, תוזנלדה (ז'ין גורסנד), היא גם דמות היסטורית אמיתית, אם כי מערכת היחסים של השניים הייתה הרבה יותר בעייתית בחיים האמיתיים. בסדרה, תוזנלדה היא חברת ילדות של ארמיניוס, והשניים מתחתנים בבגרותם. במציאות, הסיפור די מזעזע: על פי דברי הימים של טקיטוס, ארמיניוס חטף את תוזנלדה מאביה הפרו-רומאי חמש שנים לאחר קרבות יער טויטובורג, במהלך אחד הקרבות שהתרחשו בעקבותיו בין רומא וגרמניה. לאחר חטיפתה מחדש על ידי הרומאים, היא ילדה בן לארמיניוס - אך לפי מסמכים היסטוריים, השניים לא נפגשו שוב. 

דמויות נוספות שהיו קיימות גם במציאות הן האציל הגרמני סגסטס ואביו של ארמיניוס, סגימר. אדם נוסף בסדרה שדמותו מבוססת על ההיסטוריה, הוא פובליוס קווינקטיליוס וארוס (גאטאנו ארוניקה), שגם לו סיפור מעניין במיוחד, והוא הוביל את הלגיונות הרומאים שלבסוף נהרגו ביער כתוצאה מכישלון ההנהגה שלו. הכישלון הצבאי חסר התקדים הזה נגרם בעקבות אמונו של המנהיג באמיניוס, שהתגלה כבוגד. התקרית ככל הנראה רדפה את פובליוס - ומיד לאחריה הוא שם קץ לחייו.

ובעוד דמויות רבות כגון אלה מתוך הסדרה מבוססות על ההיסטוריה - דמויות אחרות בה הן פיקטיביות לחלוטין, דוגמת פולקווין וולפספיר (דיוויד שוטר), ברולף (רונלד זרפלד) ואירמינה (אווה ורנה מולר). דמויות אלה נוצרו במטרה לייצג את הלוחמים הגרמניים האמיתיים שהשתתפו בקרבות, שכן כל המקורות ששרדו ותיעדו בזמנו את הקרב היו רומאים, וכך קרה ששמותיהם של הלוחמים הגרמניים נעלמו בנבכי ההיסטוריה.