לא שהיה צורך בעוד הוכחות לכך שנטפליקס היא המלכה האם של ז'אנר הפשע האמיתי, אבל מאז השבוע שעבר נראה שכולם מדברים רק על סרט אחד: "רצח אמריקאי: המשפחה מהבית הסמוך". סיפורה הטרגי והמסתורי של משפחת ווטס, שעלה לכותרות לפני שנתיים, עומד במרכז הסרט החדש - שלא כולל ראיונות כלשהם אלא רק פוסטים מרשתות חברתיות, הודעות טקסט וצילומים מחדר החקירות - והצליח להתברג תוך רגע לראש טבלת התכנים המבוקשים בנטפליקס, שם הוא ממשיך לשלוט.

אז מה בדיוק קורה בסרט? ומה התפתח מאז שעלה? עשינו לכם סדר:

משפחת ווטס

כריס ושאנן ווטס הכירו ב-2010 ונישאו שנתיים לאחר מכן. בשנת 2013 הם הביאו לעולם את בתם הבכורה בלה מארי, ושנתיים לאחר מכן גם את בתם השנייה, סלסט קתרין. המשפחה התגוררה בקולורדו מאז שנת 2013, שם כריס עבד בחברה שעוסקת בחקר מדעי, בעוד שאנן הועסקה כנציגה עצמאית של חברת שיווק. בשנת 2015, עקב קשיים כלכליים, בני הזוג הכריזו על פשיטת רגל, ובשנת 2018 שאנן התבשרה כי היא בהיריון שלישי.

ההיעלמות והחקירה

ב-13 באוגוסט 2018 שאנן חזרה מנסיעת עבודה באריזונה בשעות הבוקר המוקדמות, וחברתה, ניקול אטקינסון, הסיעה אותה לביתה. בהמשך אותו יום, שאנן פספסה תור חשוב לרופא ולא ענתה להודעות. לאחר ששאנן פספסה פגישת עבודה, אטקינסון הגיעה לבית משפחת ווטס, ומאחר שאף אחד לא פתח לה את הדלת - היא הודיעה לכריס, שהיה בעבודה באותו הזמן, והוא התקשר למשטרה המחוזית. לאחר שאטקינסון דיווחה כי שאנן ושתי בנותיה נעדרות, המשטרה הגיעה לבית המשפחה וקיבלה אישור מכריס לבצע בו חיפוש - אך לא היה סימן לשאנן ולילדות. חקירת המשטרה בנושא החלה יום לאחר מכן, וכריס טען במהלכה כי הוא לא יודע היכן בנות משפחתו נמצאות. במהלך אותו יום, כריס התראיין למספר רשתות טלוויזיה מחצר ביתו, והתחנן בפני שאנן והילדות שישובו.

הפענוח והמעצר

יומיים לאחר ההיעלמות המסתורית של בנות המשפחה, כריס נעצר ופוטר מעבודתו. על פי תצהיר המעצר, כריס נכשל בבדיקת פוליגרף שביצע וכתוצאה מכך הודה כי הוא רצח את שאנן. כריס, כך מתברר, ניהל רומן עם אישה אחרת וביקש להיפרד משאנן טרם הרצח. במהלך החקירה הוא טען כי מתוך הזעם שלה על בקשתו להיפרד, שאנן חנקה את הילדות, וכי הוא חנק אותה והעביר את שלוש הגופות לאתר אחסון במקום עבודתו. שלושה ימים לאחר הרצח, הרשויות מצאו את הגופות, וכריס הואשם בכמה סעיפים של רצח מדרגה ראשונה, כולל סעיף שמתייחס לעובר שהיה בבטנה של שאנן. בנובמבר, על אף הודאתו המקורית, כריס הודה גם ברצח בנותיו. בראיון לד"ר פיל, עורך דינו של כריס סיפר כי בלה, בתם של הזוג, הגיעה למקום במהלך הרצח, וכי כריס אמר לה ששאנן חולה וסחב את גופתה אל עבר משאית העבודה שלו. לאחר מכן הוא חנק את שתי הילדות בעזרת שמיכה עד שגרם למותן. הוא נשלח לחמישה מאסרי עולם ללא אפשרות חנינה. 

ניקול קיסינג'ר

בחודשים שלפני הרצח, ווטס ניהל רומן עם קולגה בשם ניקול קיסינג'ר, לה הוא סיפר כי הוא בתהליכי פרידה משאנן. ווטס סיפר לחוקריו כי "כל מה שהרגשתי היה שעכשיו אני יכול להיות חופשי - שאני יכול להיות עם ניקול. באותם רגעים, אהבתי אותה יותר מתמיד ולא, לא הרגשתי שום חרטה". בסרט מתואר כי קיסינג'ר שיתפה פעולה עם המשטרה, ותרמה למאמץ הרשויות להכניס את ווטס לכלא לכל החיים. מאז פרסום פרטי הפרשה, הציבור האמריקאי חלוק בדעותיו בנוגע למעורבותה. היו ששיבחו אותה על שיתוף הפעולה, ומצד שני - יש הטוענים כי קיסינג'ר ידעה על כוונותיו של ווטס עוד לפני המעשה. אין ראיות מוצקות המעידות על כך שקיסינג'ר ידעה מה הוא עומד לעשות, אך השניים ניהלו שיחה ארוכה בליל ה-12 באוגוסט, מספר שעות לפני שרצח את אשתו ובנותיו. לאחר ההיעלמות ב-13 באוגוסט, קיסינג'ר פנתה למשטרה וחשפה כי ווטס והיא מנהלים רומן. לטענתה, ההחלטה לספר על כך למשטרה התקבלה אצלה כשגילתה ששאנן בהיריון, דבר שנודע לה רק כשנעלמה. כיום, יש הסבורים כי היא נכנסה לתכנית ממשלתית להגנת עדים, בעוד אחרים טוענים שהיא שינתה את זהותה ועזבה את ארה"ב. 

איפה כריס היום?

ווטס, כאמור, מרצה בימים אלה את עונש המאסר שלו. הוא מוחזק באגף מאובטח בכלא בוויסקונסין, לאחר שהועבר ממתקן הכליאה בקולורדו מסיבות ביטחוניות, ומעביר עשרים ושלוש שעות מתוך היממה בבידוד. מגזין People דיווח השבוע כי לפי מקורבו של ווטס, הוא מודע לסרט הדוקומנטרי שהפך לפופולרי. אותו מקור, שנמצא עם ווטס בקשר קבוע, סיפר כי "הוא לא צפה בסרט, וככל הנראה לעולם לא יצפה בו". "הוא סקרן לגבי זה, אבל הוא שונא אפילו את הידיעה שהודעות הטקסט שלו הפכו לפומביות", הסביר, "זה מחזיר אליו זכרונות נוראיים משנת 2018. כריס יודע שכל חלק בחייו חשוף לציבור בסרט. הוא שונא את זה. זה גורם לו להרגיש בושה, אבל הוא יודע שהוא הביא את זה על עצמו". לפי המקור, עובדי בית הכלא עצמם חיכו לצפות בסרט המדובר. "יש הרבה סקרנות לגביו בכלא, הוא האסיר עם הפרופיל הגבוה ביותר. מה שהוא עשה פשוט בלתי נתפס, אז כולם רוצים לדעת יותר על המקרה".

בדיווח אחר של המגזין נכתב כי ווטס "יודע שזה מגיע לו. הוא יודע שהוא עשה המון טעויות, ושזה העונש שלו". "הוא היה רוצה לחזור אחורה בזמן", הוסיף המקור, "הוא מקווה שהוא היה מטפל בדברים אחרת". "אלה החיים שלו. כל יום. כל שעה. כל דקה. מלאים בחרטה ובייסורי מצפון על הבחירות שלו".