"ארץ נהדרת" עושה את זה שוב - ובגדול: המערכון באנגלית של תוכנית הסאטירה הישראלית, ששודר שלשום (שלישי) ומתח ביקורת על האופן שבו מסקר ה-BBC את המלחמה שפרצה בעקבות אירועי ה-7 באוקטובר, מעורר גלים ברחבי העולם. אחרי שאתמול המערכון המדובר הפך לוויראלי ברשתות החברתיות וגרף מיליוני צפיות, מספר אתרים וגופי תקשורת ברחבי העולם התייחסו למערכון.

במערכון, שנפתח עם רייצ'ל, כתבת רשת השידור הבריטית BBC, מגלה אמפתיה כלפי מנהיג החמאס יחיא סינוואר אשר נותר ללא מגן אנושי של אזרחים לאחר שהאזרחים הפלסטינים לדרום הרצועה. בשלב מסוים, מתחילים לשמוע ברקע הריאיון קולות בכי של תינוק חטוף, אותו המגישה הבריטית מאשימה בהפרעה לסינוואר. המערכון נגמר בעקיצה עם רגע מההיסטוריה, בו נטען ש"ב-1944, צ'רצ'יל חסר הלב סירב להפסקת אש והמשיך במתקפה הרצחנית על גרמניה הנאצית. היום אנחנו יודעים שהרבה יותר גרמנים נהרגו במלחמה, מה שהופך אותם לקורבנות ואת בריטניה לפושעת מלחמה".

"סאטירקנים ישראלים לועגים לחדשות ה-BBC עם פרודיה על הפסקת האש של וינסטון צ'רצ'יל", נכתב ב"הטיימס" הבריטי. "תוכנית הסאטירה הישראלית, בסגנון 'סאטרדיי נייט לייב', הציגה ריאיון מדומה עם מנהיג חמאס, יחיא סינוואר, ואחריו קטע שקרא להפסקת אש במהלך מלחמת העולם השנייה. הקטע הפך לוויראלי בטוויטר".

באתר הזכירו את התנצלות הרשת לאחר שעיוותה את הודעת דובר צה"ל, דניאל הגרי, שהסביר כי הצבא נכנס עם צוותים רפואיים ודוברי ערבית לבית החולים, במטרה למנוע פגיעה בחפים מפשע. מספר שעות לאחר הדיווח הכוזב, פרסמו בשידור ב-BBC התנצלות. "אמרנו שצוותים רפואיים ודוברי ערבית נמצאים תחת התקפה וזה לא נכון. ציטטנו בצורה שגויה דיווח ברויטרס. היינו צריכים לומר שצה"ל, כולל צוותים רפואיים ודוברי ערבית, משתתפים במבצע. אנחנו מתנצלים על הטעות שהיא הרבה מתחת לסטנדרטים העיתונאיים שלנו", נאמר אז. 

לצד "הטיימס", גם העיתון ה"דיילי מייל", פרסם התייחסות למערכון. "המערכון מציג ריאיון מדומה בין 'רייצ'ל (ליאת הר לב) לבין סינוואר", הסבירו וצוטטו מתוך המערכון "'39 ימים לאחר שלוחמי החופש של חמאס פלשו לישראל בשלווה'". בהמשך הסבירו: "היא מדברת על ההתפתחויות של החודש האחרון - כולל לקיחת בני ערובה של ילדים - שלדברי סינוואר 'מענים' אותו בבכי שלהם, תוך קריאות חוזרות ונשנות להפסקת אש".

זה לא נגמר כאן - המערכון הגיע גם לברזיל, צ'כיה, יוון ואיטליה. "הצד הישראלי רואה את עמדת ה-BBC בכל הנוגע לסכסוך כשלא מאוזנת ומבקר את הרשת בעקביות על כך שהיא מעדיפה את חמאס ומקטינה את האכזריות של פיגועי ה-7 באוקטובר", נכתב באתר הצ'כי בין היתר, "אל הפוליטיקאים הצטרפו גם כמה חברי התוכנית הקומית 'ארץ נהדרת' שצילמו מערכון המחקה שידור של BBC כולל ויז'ואל של אולפן שבו הזמינו את ראש חמאס, יחיא סינוואר, לריאיון. המערכון לועג לטיעונים התכופים של מבקרי ישראל שדווקא מדינת היהודים אשמה בסכסוך, כי היא מסרבת להפסקת אש".

לאחר מכן, הם התייחסו לחלק ההיסטורי שבו. "אז מגיעה קפיצה קטנה להיסטוריה, כשה-BBC מסבירים לצופים שהבריטים היו פושעי מלחמה במלחמת העולם השנייה מכיוון שלגרמנים היו יותר אזרחים נפגעים. האבסורדיות של הטיעון הזה משמשת את הצד הישראלי כדי להסביר את עמדותיו".