הזמרת אדל הוכיחה שהיא לא רק קול יפה והנחתה בסוף השבוע את הפרק האחרון בתכנית המערכונים הוותיקה "סאטרדיי נייט לייב", ששודר גם בארץ, ב-yes. ולמרות שעיקר הסיקור (בטח מחוץ לארצות הברית, שם זוכה התכנית להצלחה גדולה יותר מבשאר העולם) על הופעתה שם עסק במהפך החיצוני הלא-לגמרי חדש של הזמרת, אדל גם, אתם יודעים, שיחקה שם במערכונים רבים. ואחד מהמערכונים הללו הצליח למשוך לא מעט אש בעקבות תוכנו. במערכון השתתפו אדל והקומיקאית קייט מקינון ("המרגל שזרק אותי"), והוא הציג שתי נשים שמעודדות תיירות מין באפריקה.

צופים רבים החמיאו לכישורים הקומיים של אדל במערכון, ושיבחו את הגישה המשוחררת שהפגינה לאורך כל הפרק, אולם חשבו שהבדיחות שסיפרה היו פוגעניות. הנשים בגילומן של אדל ומקינון פרסמו טיול לאפריקה, ועודדו נשים מערביות ולבנות נוספות לבקר ביבשת בעלת היופי הטבעי, ורמזו גם על עוד פעילויות שניתן לעשות במהלך הטיול. אדל, בפאה בלונדינית גרוטסקית ושמלה כחולה, אמרה "שמש, בריזה, ים, הרים, באפריקה היפה". מקינון הוסיפה "תראו את הפלא, המפלט, הסיפור", כשגבר שחור ללא חולצה עבר מאחוריהן כשהוא אוחז בידה של אישה לבנה.

אדל המשיכה בתיאורי הסביבה האקזוטית, וכשמקינון ציינה את "איש השבט", הזמרת התקשתה להחניק את הצחוק ולהישאר בדמות. בהמשך, הצטרפה אל השתיים אישה נוספת (בגילומה של היידי גארדנר) שסיפרה שטיילה באפריקה אחרי הגירושים מבן זוגה. אדל השתדלה שלא לצחקק ואמרה, "מצאתי חיבור עמוק מאוד", והיידי ענתה "את יכולה ממש להרגיש את זה בבטן" - שתי רמיזות לא מעודנות לסטריאוטיפ על האון המיני של הגברים האפריקאיים וגודל איברי המין שלהם. בהמשך הן רמזו פעם נוספת לפעילות מינים עם תושבי היבשת כשציינו את "מי הקוקוס" האפריקאיים המפורסמים.

View this post on Instagram

The following is a message from the Tourism Board of Africa.

A post shared by Saturday Night Live (@nbcsnl) on

מה שנראה לחלק מהצופים כסצנה משעשעת בלבד, התפרש אצל צופים רבים כפוגעני וגזעני, בטענה שהמערכון המדובר משמר יחס מקטין כלפי אנשים שאינם לבנים. גולשת אחת צייצה בטוויטר, "אדל, האישה שיוצאת עם גברים שחורים ומסדרת את השיער בקשרי בנטו (תסרוקת צמות ג'מייקנית, שג"מ), החליטה להצטרף למערכון שעוסק בגרושות לבנות שמטיילות באפריקה כדי לעשות פטישיזציה לגברים שחורים?", אחרת הביעה את דעתה בנושא וכתבה "שלוש נשים לבנות מדברות על נסיעה לאפריקה בשביל אטרקציות של תיירים... כשגבר שחור הולך מאחוריהן, כרמז לכך שהן נוסעות בשביל הגברים השחורים. (...) אבל אנשים יזכרו את זה שאדל יצאה מהדמות וצחקה". גולש אחר גרס: "תבטלו את סנ"ל שוב בגלל המערכון על אפריקה עם אדל", ואחרת הגיבה לשערורייה וכתבה כי "כל העניין הזה של נשים לבנות שנוסעות לאפריקה בשביל 'אנשי השבט' הוא די דוחה. חצי מטוויטר צוחקים על זה שאדל יצאה מהדמות, החצי השני כועסים. אבל בואו נתמקד בכמה שזה היה לא הולם. סנ"ל תתאפסו על עצמכם".

תגובות זועמות נרשמו גם בפוסטים ובתגובות באינסטגרם. גולשת אחת כתבה, "אנחנו יכולים בבקשה להפסיק לעשות פטישיזציה לשחורים?" אחרת כתבה "לא אוהבת את הנרטיב המיושן של פטישיזציה" ושלישית הגיבה, "אנשים שחורים (ואנשים שאינם לבנים באופן כללי) אינם אביזרים שמשמשים לפטישיזציה". גולש אחר קבע "מאכזב מאוד ולא מצחיק". זאת, כאמור, במקביל לגולשים ששיבחו את ההופעה הקומית של אדל. "אדל איבדה את זה במערכון אפריקה בסנל ואני אוהבת את זה", כתבה גולשת אחת. "אני אוהבת את אדל. היא כזו מגניבה, והרגה אותי כשהיא צחקה במערכון אפריקה. הרגעים האלה הם הכי טובים!" ציינה אחרת, וגולש נוסף כתב כי "היציאה של אדל מהדמות בסנל היא הדבר הכי טוב ב-2020". זאת בנוסף לאחוזי הצפייה בתכנית, שזינקו בעשרות אחוזים ביחס לפרק הקודם.

וזו לא הפעם הראשונה בה אדל גורמת לשערורייה מסוג כזה. באוגוסט האחרון, פרסמה הזמרת תמונה שלה בביקיני מעוטר בדגל ג'מייקה, כששערה אסוף בקשרי בנטו, תסרוקת מסורתית האופיינית למדינה. רבים טענו אז כי אדל עושה ניכוס תרבותי חסר רגישות לתרבות הג'מייקנית.

View this post on Instagram

Happy what would be Notting Hill Carnival my beloved London

A post shared by Adele (@adele) on