הרשת סוערת בעקבות החיקוי של הרב קנייבסקי הערב (רביעי) ב"ארץ נהדרת". בשעות הצהריים היום (רביעי), פורסם בפייסבוק של תוכנית הסאטירה על החיקוי הצפוי של הרב ונכדו, מה שעורר תגובות רבות וגועשות.

מצד אחד, עמדו אלה שטענו שמדובר בחיקוי פוגעני ומזלזל, שפוגע ברגשותיהם ואמונתם של מאמינים רבים. "מרן הרב חיים קנייבסקי שליט"א הוא רבם ומורה דרכם של רבבות יהודים, בארץ ובעולם. יצירת חיקוי פוגעני ומזלזל בו, היא פגיעה עמוקה ברגשותיהם הדתיים", צייצה שרת התפוצות עומר ינקלביץ'.

"אני מוחה על הפגיעה בכבודו של הרב חיים קנייבסקי שליט״א", צייץ ח"כ בצלאל סמוטריץ'. "אנשי הסאטירה לא מזלזלים רק ברב אלא בציבור מסורתי, דתי וחרדי אדיר שמעריץ את גדולי ישראל".

מנגד, לא מעט גולשים שיבחו את יוצרי "ארץ נהדרת" על האומץ להעביר ביקורת והעמידה על חופש הביטוי. "אף אחד לא חסין מביקורת", צייץ יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ. "מנהיגים, פוליטיקאים, במיוחד כאלה עם המון כוח, לא רשאים לאיים על מי שמבקר אותם ודורש מהם דין וחשבון".

"אם תכנית סאטירה צריכה לחשוב פעמיים לפני שהיא עושה חיקוי של רב, גדול ומכובד ככל שיהיה, אנחנו צריכים לבחון שוב את רמת חופש הביטוי במדינה שלנו", צייץ ח"כ יואל רזבוזוב מיש עתיד.

מאז שפורסם כי ב"ארץ נהדרת" חיקוי את הרב קנייבסקי, מספרו של איל קיציס הופץ בקבוצות רבות עם קריאה להטרידו באופן אישי. "המטרה זה להטריד אותו פשוט", מספר אחד המפיצים בשיחה עם מערכת "חי בלילה". "בתוך חרדי, זה מאוד פגע בי ואני לא ראיתי דרך אחרת להגיב לזה. זה דרך להביע את הכאב שלי זה הכל".

"המטרה שלי זה למחות בצורה מכובדת ומתורבבת במדינה דמוקרטית", מסביר חרדי אחר שהפיץ את המספר. "פשוט להביע כאב מהלב. זה סוג של זלזול".

להפיץ מספרי טלפון של אנשים פרטים זה קצת לא בסדר. אתה לא מסכים איתי?
"מאה אחוז. אני לא אבוא מול איל קיציס ואמחה. הדבר היחיד שאני יכול לעשות זה לשלוח הודעה ושעוד אנשים ישלחו".

בשיחה עם "חי בלילה", הגיב אריה, נכדו של הרב קנייבסקי לסערה בעקבות המערכון.  "כואב לאנשים מאוד. סבא שלי הוא דמות רוחנית שמאות אלפי אנשים לא זזים בלעדיה. בשבילם זה קשה".

לא תצפו בזה?
זה לא מעניין את סבא שלי. הוא לא אמור לדעת דבר כזה, זה לא עסק שלו. מה שמעניין אותו בחיים זה רק התורה".