כבר בנובמבר גילו הגולשים שבפרקי האודישנים של העונה ה-19 של תחרות הריאליטי המוזיקלית "אמריקן איידול" תופיע נבחנת אחת עם ייחוס משפחתי מעניין במיוחד. מדובר בקלאודיה קונוויי, בתה בת ה-16 של קליאן קונוויי, שניהלה את קמפיין הבחירות עבור נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ. השבוע, כשעלתה העונה החדשה לשידור, אותם גולשים זכו להפתעה נוספת - קליאן בכבודה ובעצמה, שנכחה באודישן ותמכה בבתה.

על פניו, נוכחות האם ברגע חשוב כל כך בחייה של בתה נראה רק כמו הדבר המתבקש, אבל בפועל, המציאות מורכבת וטעונה יותר. מעבר לעובדה שקונוויי הייתה ונותרה דמות שנויה במחלוקת עקב דעותיה והתבטאויותיה, חלק מהצופים זעמו על כך ש"אמריקן איידול" נותנים לה את הבמה להופיע דווקא כאם תומכת. זאת על רקע דיווחים רבים על היחסים הטעונים של קונווי עם בתה הצעירה. באוגוסט האחרון דווח שקלאודיה מבקשת אמנציפציה חוקית משני הוריה, בגלל שחוותה, לדבריה, "שנים של טראומה והתעללות"; בינואר דווח באתר TMZ כי המשטרה ביצעה בדיקת בית אצל המשפחה לאחר שקלאודיה הקליטה את קליאן צועקת עליה ומקללת אותה, ואף העלתה את הסרטון לחשבון הטיקטוק שלה. וזה לא נגמר כאן - בהמשך אותו החודש, קליאן פירסמה בחשבון הטוויטר שלה תמונה בה קלאודיה מופיעה ללא חלק עליון. התמונה נמחקה, אבל קלאודיה אישרה שאכן מדובר בה ושייתכן שאמה פירסמה אותה בטעות.

לאור הסכסוך המתמשך והמתוקשר בין השתיים, גולשים רבים מצאו את העובדה שקליאן הגיעה לאודישן של בתה כתמוהה למדי ואף תלושה מהמציאות - והאשימו, כאמור, את "אמריקן איידול" במוסר כפול ובניצול, מאחר ולטענתם התוכנית נירמלה את התנהגותה המפוקפקת של קליאן בכך שנתנה לה זמן מסך. גולש אחד כתב, "הם נותנים ליצור מתעלל כמו קליאן לשקם את התדמית שלה בתכנית, ומשתמשים בכאב של קלאודיה כדי להרוויח כסף. זה דוחה". אחר הביע את דעתו, "אם קליאן קונוויי הייתה שחורה הילדים שלה היו באומנה, היא הייתה בכלא והיו מדווחים בחדשות שהיא נעצרה על הפצת פורנוגרפיה של קטינים. במקום זה, אנחנו שמים אותה באמריקן איידול". גולשת נוספת לא יכולה הייתה להישאר אדישה: "היא ילדה במצוקה. מה זה, לעזאזל?" עוד גולש הגיב וכתב, "עבודה טובה של 'אמריקן איידול' בלשקם את המוניטין של אדם נורא ואיום". 

הביקורת נגד התוכנית לא הגיעה רק מכיוון הצופים ברשתות החברתיות. באתר של מגזין וראייטי התפרסמה ביקורת על פרק הבכורה עם הכותרת "כך ניצלו ׳אמריקן איידול׳ את קלאודיה קונוויי", בה נכתב כי למרות שהפרק צולם לפני שפורסמו הדיווחים על התעללות, הצפייה בקלאודיה וקליאן על המסך מעוררת אי נוחות, בעיקר כשקייטי פרי שואלת את קונוויי הצעירה אם היא בסדר והיא עונה "לא! לא וכן". המגזין פנה לרשת ABC בה משודרת התוכנית כדי לקבל את תגובתם הרשמית לביקורת, אבל מהרשת לא נמסרה תגובה.