הערב (ראשון) תקיים עיריית תל אביב-יפו בספורטק את אירוע יום הזיכרון המסורתי שלה, "שירים בכיכר", שישודר בקשת 12. ליאור אשכנזי, שמנחה את האירוע מדי שנה, התארח הבוקר באולפנו של ניב רסקין ודיבר על המופע שמתקיים בצל המלחמה. "לא ידענו כל כך מה לעשות, כל יום נופלים עוד חיילים. יום הזיכרון מאגד בתוכו חללים מכל המלחמות, אבל המלחמה כל כך נוכחת בחיינו עם כל מה שקרה, אז הערב מתחלק בין המציאות שלנו היום למלחמות שהיו", הסביר.

בערב הזיכרון יופיעו מגוון אומנים ישראלים, בהם נינט טייב, נטע ברזילי, שרית חדד, קרן פלס, יסמין מועלם, ברי סחרוף, עברי לידר ויוני רכטר. "מיטב האומנים התגייסו לבוא מתוך איזו שליחות", אמר אשכנזי וסיפר על ההפרדה שהוא מנסה לעשות בין היותו שחקן לבין היותו מי שמדי שבת מגיע לכיכר החטופים, שם הוא מנחה את העצרת המרכזית: "בכיכר יש פעמים שאני פשוט נשבר. קשה מאוד, כשזה רגשי אתה קרוע מנטלית".

ליל הכטב״מים עם יונית וניר דבורי (צילום: מתוך "ארץ נהדרת", קשת 12)
חוגגים ליל הסדר עם העיתונאים האהובים | צילום: מתוך "ארץ נהדרת", קשת 12

"ניסיתי להחזיק את עצמי בהתחלה, באיזשהו שלב אמרתי: למה אני צריך לעמוד ולהחזיק את עצמי?'", הסביר, "בחזרות שעשינו למופע היה לנו קשה, מעבר לשירים שאני מקריא של חיילים שנפלו, אני קורא גם מכתבים שחיילים השאירו, שנפלו ממש עכשיו בעזה. לפני שהם נכנסו ביקשו מהם לכתוב מכתב, לא הודעה, ביקשו לכתוב כמו פעם וזה קורע. בחזרה היה שלב שכולנו התפרקנו. אני לא עומד שם בתור שחקן, אלא כאזרח".

ביום שלישי הקרוב, מוצאי יום העצמאות ה-76, "ארץ נהדרת" תסיים את עונת המלחמה שלה עם ספיישל לכבוד החג. לפני שבעה חודשים תוכנית הסאטירה הישראלית התחילה את העונה בלי לדעת אם תצליח לסיים אותה, ואשכנזי סיפר היום: "זה קצת מורכב, האמת שמהתוכנית הראשונה, כל הזמן ניסו למצוא את הבאלאנס בין על מה מותר לצחוק ועל מה אסור. נכון שאין לנו פרות קדושות, אבל אנחנו בעיצומה של מלחמה. אתה יודע, אנחנו לפעמים עושים תוכנית ולא יודעים אם תשודר בערב, הצילומים ממש ברגע האחרון, כי כל אירוע יכול בעצם לעצור את הדבר הזה. אז הבאלאנס הוא מאוד דק - אני חושב שהצלחנו למצוא אותו".