"השומרים" היא אולי סדרה שמבוססת על קומיקס פיקטיבי לחלוטין, אבל סצנת הפתיחה בפרק הראשון שלה ששודר השבוע מתאר אירוע אמיתי שקרה במציאות, ולא ממש הסתיים עם ניצוץ של תקווה. בסדרה, ילד אפרו-אמריקאי צעיר ניצל בנס מהטבח שהתרחש בגרינווד שבטולסה, אוקלהומה, ואף מציל בעצמו תינוק, בעודו צופה בעיירה שלו עולה בלהבות לאחר מהומות על בסיס גזעני. בפועל, במהומות הגזע בטולסה (או הטבח בגרינווד) מצאו את מותם בין 100 ל-300 אנשים, רובם ממוצא אפרו-אמריקאי, עקב תקרית קטנה שהחלה במעלית.

בשנת 1921, אזור גרינווד באוקלהומה זכה לכינוי "וול סטריט השחור" עקב ריכוז גבוה של עשירים ממוצא אפרו-אמריקאי. ב-30 במאי, מצחצח נעליים בן 19 בשם דיק רולנד נכנס לאחד הבניינים כדי להשתמש בשירותים, שכן באותה תקופה הייתה הפרדה קשוחה בין לבנים ושחורים, ואלה היו השירותים הכי קרובים שבהם היה רשאי להשתמש. הוא נכנס למעלית בקומה הראשונה, וכשדלתות המעלית נפתחו בקומה השלישית, נשמעה בבניין צעקה חדה של מפעילת המעלית, שרה פייג', אישה ממוצא לבן. איש לא יודע מה בדיוק קרה שם, אבל ההשערה היא שרולנד ככל הנראה דרך בטעות על רגלה.

רולנד, בהתאם לרוח התקופה, נעצר על ידי המשטרה המקומית וכותרות העיתון שלמחרת זעקו - "כושי נעצר לאחר שתקף אישה במעלית". המון זועם וגזעני החל להתאסף מול משרד השריף בדרישה לשחרר את רולנד כדי שיכלו לבצע בו לינץ' פומבי. הוא סירב, ובמקביל החלו להתאסף פעילים שחורים כדי לנסות ולהגן על רולנד, ירייה תועה שנורתה גרמה להחרפה מיידית של העימות.

מאות אנשים לבנים זועמים החלו לרוץ ברחובות טולסה, לתקוף שחורים לרצוח אותם בדם קר. בהמשך היום, אדם אפרו-אמריקאי אלמוני נהרג בתוך אולם הקולנוע המקומי (שאף מבליח בסצנה הראשונה בסדרה), בעוד רבים אחרים נרצח בתקריות ירי ברחובות. ההמונים אף בזזו חנויות, פרצו לבתים והטרידו אנשים לבנים שעבדו בשביל אנשים שחורים.

המשטרה המקומית עשתה מעט מאוד כדי לדכא את המהומות בתחילה, והארכיונים המקומיים טוענים כי אחד השוטרים הלבנים אף "הסמיך" את ההמונים "לקחת אקדחים ולירות בכושים". כמו כן, אנשים לבנים השתמשו במטוסים כדי "להפציץ" את האוכלוסיה השחורה בפצצות קרוסין, נפט מזוקק.

לאחר שהמהומות שככו, כעשרת אלפים אפרו-אמריקאים מצאו את עצמם חסרי בית, ועם נזקים בשווי של מיליוני דולרים. עדים טוענים כי רבים מהניצולים השחורים רוכזו בתחילה במחנות ריכוז, בעוד גופותיהם של הקורבנות נקברו בקברים המוניים, כשחלקם פשוט הושלכו מגשרים אל הנהר.


האירוע כולו מכונה על ידי היסטוריונים כ"התקרית הבודדת הנוראית ביותר של אלימות גזענית בהיסטוריה האמריקאית". השחקנית רג'ינה קינג, שמככבת בסדרה, צייצה לאחר שידור הפרק לינק לכתבה המתארת את המאורעות, וכתבה -"אני רואה שהרבה צייצנים שומעים בפעם הראשונה על 'וול סטריט השחור' ולא היה להם מושג שהפתיח שלנו הציג את הטבח בטולסה, שלא נלמד בשיעורי ההיסטוריה".