הגלגול הנוכחי של תנועת Black Lives Matter הביא איתו שינויים רבים בכמה מתכניות הטלוויזיה המוכרות ביותר. כך, הסדרה התיעודית הוותיקה "COPS" בוטלה, בעוד סיטקומים שונים - בהם "רוק 30" ו"סקראבס" - הסירו משירותי הסטרימינג פרקים בהם נעשה שימוש ב"בלאקפייס" (צביעה בשחור של פניו של שחקן לבן). אל כל אלה מצטרפות ביממה האחרונה שתי סדרות אנימציה מדוברות, שגם הן נוקטות בכמה צעדים משמעותיים.

השחקנית ג'ני סלייט, המדבבת את דמותה של מיסי בסדרת האנימציה "פה גדול" של נטפליקס, הודיעה הלילה כי היא נפרדת מהתפקיד שזיכה אותה בלא מעט הערכה. הדמות אותה דיבבה סלייט היא של נערה חצי לבנה וחצי שחורה, אבל בפועל גוון העור שלה הוא כהה - מה שכבר עורר מחלוקת ברשתות החברתיות לגבי הליהוק של סלייט הלבנה כשהסדרה רק עלתה. עכשיו, סלייט מודיעה כי היא פורשת מהתפקיד, כדי לפנות אותו לשחקנית ממוצא אפרו-אמריקאי.

השחקנית בת ה-38 הודיעה על הצעד בפוסט באינסטגרם, וכתבה כך: "בתחילה תירצתי לעצמי שזה בסדר שאני אגלם את מיסי מכיוון שאמא שלה יהודיה ולבנה - בדיוק כמוני. אבל מיסי היא גם שחורה, ודמויות שחורות בסדרות אנימציה צריכות להיות משוחקות על ידי שחקנים שחורים. אני מסתכלת אחורה על הצמיחה שלי בעולם הקומדיה, ואני יודעת שעשיתי טעויות במהלך הדרך. אני לא יכולה לשנות את העבר, אבל אני יכולה לקחת אחריות על הבחירות שלי".

View this post on Instagram

A post shared by Jenny Slate (@jennyslate) on

"אני אמשיך לנקוט בצעדים משמעותיים ואנטי-גזעניים, לחשוב לעומק על המסרים שאני שולחת בעבודה שלי, להיות סקרנית ופתוחה לפידבקים ואעשה כמיטב יכולתי לקחת אחריות על הדרכים בהן אני חלק מהבעיה", הוסיפה סלייט בהודעה שפירסמה, "אבל הכי חשוב, לכל מי שפגעתי בו: אני מאוד מצטערת. קולות שחורים חייבים להישמע". 

יוצרי הסדרה ניק קרול, אנדרו גולדברג, מארק לוין וג'ניפר פלאקט שיחררו גם הם הודעה רשמית לתקשורת, בה הם תמכו בהחלטה של סלייט. "אחרי דיון ארוך איתנו ועם חברי הקאסט והצוות השחורים, ג'ני סלייט החליטה - ואנחנו מסכימים בלב שלם - שהקול של מיסי צריך ללכת לשחקנית שחורה", נכתב שם. 

"אנחנו מתנצלים בכנות ומתחרטים על הבחירה המקורית שלנו ללהק שחקנית לבנה לדמות שהיא מגזע מעורב. עשינו טעות, לקחנו את הפריבילגיות שלנו כמובן מאליו ואנחנו עובדים קשה כדי להשתפר בהמשך. אנחנו גאים בייצוג של מיסי כאישה שחורה רגישה וחכמה, ואנחנו מתכוונים להמשיך אותו ולפתח עוד יותר את הדמות כשנלהק אותה מחדש עם שחקנית שחורה. אנחנו מודים לג'ני על ההחלטה שלה ועל כך שהיא יצרה איתנו דמות כל כך מלאת השראה". 

על פי הפרסומים האלה, לא ברור אם סלייט תעזוב את הסדרה לחלוטין, או רק תפסיק לשמש כקול של מיסי ותלוהק מחדש לתפקידים אחרים. סלייט היא לא היחידה שעשתה בחירה שכזו - וגם היוצרים של "סנטרל פארק", סדרת אנימציה מבית שירות הסטרימינג של אפל, הודיעו כי קריסטן בל ("ורוניקה מארס", "המקום הטוב") לא תשמש כקולה של דמות שחורה בשם מולי בעונות הקודמות של הסדרה. 

קריסטן בל
עוזבת את התפקיד בסדרה החדשה. קריסטן בל | צילום: אינסטגרם - kristenanniebell

"קריסטן בל היא שחקנית כישרונית מאוד שהצטרפה לקאסט של הסדרה לפני שבכלל הייתה לנו דמות בשבילה, והיא נתנה מאז הופעה מצחיקה, מלאת לב ויפהפייה", אמרו יוצרי הסדרה, ביניהם ג'וש גאד שדיבב לצד בל בסרטי "לשבור את הקרח". "אבל אחרי הרבה מחשבה, קריסטן ושאר הצוות מבינים שיש לנו הזדמנות לעשות את זה נכון - ללהק שחקנית שחורה ולתת למולי קול שיכול לתפוס את כל הניואנסים והחוויות של הדמות כפי שציירנו אותה. קריסטן תמשיך להיות חלק מהתוכנית בתפקיד חדש. אנחנו מתנצלים אם גרמנו למישהו תחושה של הדרה או מחיקה", הוסיפו.