אל תוך הלילה (Into the Night) | נטפליקס | 2 עונות, 12 פרקים

יש סדרות על מטוסים שמתרסקים, יש סדרות על מטוסים שנעלמים, ורק ב"אל תוך הלילה" הבלגית האסון האמיתי הוא שהמטוס חייב להישאר באוויר. חבורת נוסעים אירופאים מגלה בעודה באוויר שהשמש החלה לפלוט קרינה קטלנית, כזו שהורגת את כל מי שנחשף אליה, והטיסה הופכת למרדף נגד הזמן והשמש: כל עוד המטוס ימשיך להתקדם לכיוון הלילה שבמערב, כולם ישרדו. ואיפה נוחתים? שאלה מצוינת, כי בדיוק עם הבעיה הזאת כל הנוסעים מתקשים. בניגוד לרוב הסדרות שנכתבו בהשראת ספר, "אל תוך הלילה" השתמשה רק בעמוד אחד מתוכו - וזה מורגש. היא מופרכת, טיפשית וגרועה להפליא. אבל אלוהים אדירים, כמה שהיא ממכרת. (רועי אבן)

מתוך "אל תוך הלילה" (צילום: Netflix)
הכי מופרכת שיש. מתוך "אל תוך הלילה" | צילום: Netflix

אבודים (Lost) | הולו | 6 עונות, 121 פרקים

אם "אבודים" הייתה עולה למסך היום, יכול להיות שהיא הייתה נבלעת בתוך בליל הסדרות המוצלחות - אבל ב-2004, מדובר היה באירוע טלוויזיוני של ממש. "אבודים" לא נראתה כמו אף סדרה שראינו לפניה. כולם דיברו עליה: הייתה בה כמות חסרת תקדים של דמויות ראשיות וקווי עלילה והיא העמיסה עוד ועוד תעלומות ושיחקה במוח של הצופים עם שלל אלמנטים על טבעיים. לא הזיק גם שהשורדים והשורדות של התרסקות טיסת אושיאניק 815 היו ברובם סקסיים לאללה, ובמשך שלוש העונות הראשונות אי אפשר היה להסיר מהם את העיניים. בעונות המאוחרות הסדרה קצת איבדה את עצמה והפינאלה שלה הוא אחד המושמצים בטלוויזיה, אבל הדרך אליו בהחלט משתלמת. (מיכל ישראלי)

מתוך הסדרה "אבודים" (צילום: Disney–ABC Domestic Television , צילום מסך)
אירוע טלוויזיוני של ממש. מתוך "אבודים" | צילום: Disney–ABC Domestic Television , צילום מסך

הצהובות (Yellowjackets) | yes | עונה אחת, 10 פרקים

את הסדרה של רשת שואוטיים, שעונתה הראשונה הסתיימה ממש השבוע, לא קשה למכור - יש בה הכל: נערות מתבגרות ששרדו במשך שנה וחצי באזור נידח של קנדה, רמיזות עבות מאוד לקניבליזם, הקמת חברה חדשה באווירת "בעל זבוב", קו עלילה לסבי (תמיד טוב) ואת הליהוק המרגש של ג'ולייט לואיס וכריסטינה ריצ'י, שחולקות לא מעט רגעי מסך וממש לא מאכזבות. כמות הרפרנסים התרבותיים לשנות התשעים תחמם את לבם של מי שהתבגרו בניינטיז, אבל זאת ממש לא סדרה רק בשבילם. "הצהובות" לפעמים קצת מתישה, ולא כל הטוויסטים שלה מתגמלים, אבל נראה שהסיבה העיקרית לכך היא שהיא מנסה לקחת את הזמן כדי לספר סיפור מורכב על התנהגות אנושית בתנאים קיצוניים והאופן בו טראומה משפיעה על האנשים שאנחנו - לנצח. (מיכל ישראלי)

מתוך "הצהובות" (צילום: Colin Bentley/SHOWTIME באדיבות yes,  יח"צ)
טראומה משנה את מי שאנחנו. מתוך "הצהובות" | צילום: Colin Bentley/SHOWTIME באדיבות yes, יח"צ

הפראיות (The Wilds) | אמזון פריים | עונה אחת, 10 פרקים

הטלוויזיה והקולנוע מנסים כבר עשורים, בדרכים שונות, להבין את עולמן הפנימי של בנות העשרה - אוכלוסיה שנמצאת תחת לחץ תמידי של ציפיות סותרות. אמנם אפשר לטעון שיש כבר סדרה שעשתה את זה באופן מושלם (היי, "באפי ציידת הערפדים"), אבל מדובר בנושא שממשיך להיות מרתק. "הפראיות" מזכירה בלא מעט דרכים את "הצהובות" - גם כאן, קבוצה של נערות מתבגרות נקלעות להתרסקות מטוס. במקרה של "הפראיות", הן נוחתות באי בודד, וצריכות לשרוד בזמן שהן עדיין סוחבות איתן מטענים מהחיים האמיתיים - שאלות של זהות, מיניות, אהבה, דימוי גוף, לחץ להצליח, חרדה כללית מהחיים וכל רעשי הרקע של גיל ההתבגרות, בעיקר בעולם המודרני. ולא רק זה - יש כאן טוויסט מטורף בעלילה: הנערות היו בדרכן למה שהוצג להן כריטריט העצמה נשית בהוואי, כשלמעשה הן חלק מניסוי חברתי - שכולל את התרסקות המטוס עצמה. (מיכל ישראלי)

מתוך "הפראיות" (צילום: אמזון פריים,  יח"צ)
נערות מתבגרות נקלעו להתרסקות מטוס. ומה הקשר בין זה לבין ניסוי חברתי? מתוך "הפראיות" | צילום: אמזון פריים, יח"צ

מניפסט (Manifest) | נטפליקס | 3 עונות, 42 פרקים

וכעת, לסדרה שלשמה התכנסנו. "מניפסט" - סדרה לא חדשה בכלל שעלתה לאחרונה בנטפליקס והתמקמה מיד בראש הטבלה - מתחילה באירוע שהוא נקודת פתיחה מושלמת לדרמה על-טבעית, מעוררת גיחוך וסוחטת דמעות בו זמנית: 191 נוסעי טיסה 828 של מונטיגו אייר מג'מייקה לניו יורק נוחתים לאחר מה שנדמה להם כשעות ספורות ומגלים שעברו חמש שנים וחצי. הם נדרשים להסתגל לסיטואציה החדשה, וכך גם בני משפחותיהם שבגדול כבר המשיכו הלאה (המשיכו הלאה = התחתנו עם החברה הכי טובה שלהם, במקרה הטוב).

עם הזמן הם מבינים גם שנוספו להם יכולות על טבעיות כמו יכולת לראות את העתיד וחזיונות משונים, ושה-NSA וגורמי ממשל מאוד מעוניינים לעקוב אחרי כל צעד שלהם כדי לגלות יותר על מה שקרה ולשלוט בתוצאות. זו באמת לא סדרה טובה בשום מובן, השחקנים בה בינוניים והאפיון של הדמויות עצלני. אבל היא מותחת וממכרת - ובואו נודה באמת, אתם לא עולים על מטוס בקרוב, אז זה כנראה הזמן המושלם לצפות בה (ונטפליקס הודיעה לא מזמן שתהיה עונה רביעית, אז יש הרבה להשלים). (מאיה לקר)

מתוך "מניפסט" (צילום: 	Warner Bros. Television Distribution, צילום מסך)
מתוך "מניפסט" | צילום: Warner Bros. Television Distribution, צילום מסך