הקרב על המקומות האחרונים בנבחרת התחיל עם הדס תומי מהרבן התזזיתית שמנסה להתקבל כבר קרוב לעשור לריאליטי שירה ללא הצלחה. הדס היא בדיוק המתמודדות שאנחנו אוהבים לראות, סטייל שונה ומגניב עם קעקוע על הצוואר שמזכיר לה לנשום. אחרי מקרא מפה קצר על הקעקועים עם השופטים, תומי שרה את "בא לי" של האולטראס הנשכחים בביצוע כובש עם גיטרה אקוסטית. במקרה שלה אין שום ספק, אנחנו רוצים לראות ממנה עוד ואפילו מסכימים עם ההערה של סאבלימינל - ברגע שהיא תפסיק להתפזר, היא תגיע רחוק.

רן קלינה הקטן, הבא שמתייצב על האיקס, הוא ניגוד גמור לתומי. מסתבר שהנער השקט כותב ומלחין מגיל 9, כתב למעלה מ-400 שירים והספיק להופיע בקיסריה עם קובי פרץ לחצי שיר. רן מבצע את "מכתב" של אביב גפן בשקט-בשקט, בלי להגיע לגבהים שהשיר דורש בשביל לרגש, ועדיין מצליח לקבל שבחים מסאב, שירי ועברי שעוד מגדיל ומספר כמה שרן הקטן מזכיר לו את עצמו בצעירותו. לנו הוא בעיקר מזכיר את רוס גלר כשהוא יושב ליד הקלידים, אבל כל עוד ועולם האסוציאציות שלו. משה מנסה להחזיר את השופטים ההוזים למציאות ואנחנו לחלוטין איתו - רן לא מוכן לתכנית עדיין. אבל מציאות לחוד ושולחן השופטים לחוד, רן מקבל "כן" מכולם חוץ ממשה ועובר לשלב הבא.

עדן רייש, המתמודדת הבאה, נראית כמו קאשה הישראלית, עם שיער ורוד-תכלת ולוק צעקני ומתאמץ. את האודישן היא מתחילה סביר אבל מהר מאוד הולכת לאיבוד באילתורים ומזייפת עד סוף השיר. לרגע נראה שהשופטים מזהים בה כישרון שירה למרות הביצוע העקום, אבל מהר מאוד מובן שהם נלחמים על הפוזה. בצדק, עדן אולי קצת מזיעה אבל יש בה איכויות פופיות שחסרות לנבחרת של "אקס פקטור" ועליה, בניגוד לרן, שווה להילחם. אחרי התפלספות ארוכה מדי על המראה שלה, עדן מקבלת הזדמנות נוספת ומבצעת את "אמא" בלי מניירות - ומרגשת אותנו על אמת. השופטים קוטעים את הסיפור שלה על הבעיות עם אמא כדי להעביר אותה בזריזות לנבחרת ולמאחורי הקלעים, שם הן יוכלו גם להשלים על הדרך. כמה נוח.

אי אפשר לסגור את שלב האודישנים בלי תוספת קטנה לראפרים בנבחרת. קבלו את אלמנטרי, שלישיית היפ הופ שנראים כאילו גילו את הראפ אתמול. בשיחה קצרה עם השופטים הם מספיקים לקדם את האלבום החדש של סאבלימינל אבל גם לחטוף מעברי על זה שהם לא מכירים את קנדריק למאר. התחלה רעועה. החברים מבצעים שיר מקורי, אך בעוד שני הראפרים די בינוניים - הזמר מפתיע עם שירה צבעונית אדירה. תכלס? במקומך היינו זורקים את החברים וממשיכים סולו. אלמנטרי עוברים גם הם לשלב הבא למרות עיקומי האף של עברי, וגם זאת נראית לנו בחירה קצת מוזרה אבל מי יודע - אולי הם באמת עוד ימצאו את אישיות הראפ האותנטית שלהם. העיקר שיפסיקו להיראות כל כך המומים.

אחרי קאשה הישראלית, קיבלנו את לנה דל ריי כחול-לבן: אילנה דל ריי (סליחה על זה). היא עולה לבמה לשיר את "Video Games" ואי אפשר להבין אם היא בלחץ מטורף או קרה כקרח, אבל הביצוע שלה קרוב למושלם. מה שלא מושלם הוא השקט המוחלט שבו אילנה נמצאה על הבמה בזמן הביקורת, היא נראתה כמו בובת חרסינה שעומדת להיסדק ואולי במת ה"אקס פקטור" היא לא המקום המתאים בשבילה. עם כל העדינות, אילנה עוברת וכמו ששירי אמרה, ההמשך שלה בתכנית תלוי רק בה והיינו רוצים לראות אותה קשוחה יותר.

עוד בחירה יוצאת דופן בשני פרקי האודישנים האחרונים הייתה להכניס כל כך הרבה מתמודדים שלא עברו. בהתחלה קיבלנו מעברון קצר בשלישי, קרינג' אחרון לעונה וחזרנו, אלא שאז הכרנו גם את נרקיס דוגמוש הדו לאומית. הסיפור שלה אמנם מעניין וחשוב, אבל לא מספיק כדי לכפר על זה שהאודישן פשוט לא היה טוב. כמה לא טוב? נרקיס קיבלה הזדמנות שנייה לשיר אחרי דרמה מעייפת עם הפלייבק שלה - וגם בה היא זייפה.

את יוגב זורע קיבלנו כסיום קליל לפרק של שלישי, אבא קרחניסט כיפי שאוהב לבלות בבלוק, שזה בדיוק מה שהיינו צריכים. התעופה העצמית הבלתי פוסקת רק מוסיפה לדמות שלו ובטוח תוסיף צבע לנבחרת. הוא שר את "ילדות בעיר הגדולה" של עברי עם פייס אקטינג קצת מוגזם, אבל גם עם המון סטייל שמזכה אותו בלחיצת יד מהשופט. אנחנו אהבנו, ולשמחתנו, גם שאר השופטים. מקווים שיוגב ישרוד את האודישנים הקבוצתיים.

המתמודד האחרון שעובר לנבחרת הוא ההגדרה לנער פוסטר: עומר ויצמן, בן 18, יחצ"ן מסיבות וחתיך במקצועו. עוד לפני שהוא אומר שלום, בנות האולם מתמוגגות בצרחות וזוכות לביצוע של "גלים" של אמיר דדון. לצערו, הוא נראה הרבה יותר טוב ממה שהוא שר - אבל לפעמים זה מה שהתכנית צריכה. כלומר, אם נתעלם משאר התוספות המוזרות לנבחרת בשני הפרקים האחרונים.

את פרקי האודישנים סוגרת עדן בן זקן עם הופעה קצרה שגם אליה היא מצליחה לדחוף את בדיחת ה"שלושים שקל" ואנחנו עוברים לשמפניות עם השופטים וסיכומים דביקים מאחורי הקלעים. מה שבאמת היה מעניין בחלק הזה הוא הטיזר לקראת האודישנים הקבוצתיים, בהם חצי מהנבחרת יילך הביתה. נקווה שההעדפה של השופטים למתמודדים פרווה בשני הפרקים האחרונים לא תשפיע הערב.

TVbee בפייסבוק