זה לקח אינספור מתמודדים, החלפת שופט אחת ושלושה גמרים, אבל "אקס פקטור" ישראל סוף סוף עשו את זה וכנראה מצאו את מתמודדת ריאליטי השירה הכי טובה והכי ראויה לזכייה שהייתה בארץ מאז נינט טייב. אחרי סיפור האגדה של רוז מהעונה הראשונה והעונה השנייה המעט נשכחת, הזוכה הגדולה של העונה השלישית, עדן אלנה, היא בדיוק מה שהתכנית הזו הייתה צריכה. 

עדן אלנה היא הזוכה שלכם! אחלו לה מזל טוב! ❤ @eden_alene

A post shared by אקס פקטור ישראל (@thexfactorisrael) on

בשני פרקי לייב אחרונים בדרך לגמר הגדול, "אקס פקטור" שלפו כל הפתעה שנשארה להם בשרוול - החל מדו -קרב דרמטי בין ים רפאלי לאלירז זאדה בחצי הגמר, דרך ביצוע ענקי של עדן אלנה לשיר בעברית (לראשונה בתכנית) ודואטים עם של המתמודדים עם השופטים, וכלה בהופעות אורח מפתיעות של מנחי ושופטי התכנית שתיקח את המשבצת של הפקטור - "Israel’s Got Talent". אהבנו במיוחד את ההופעה של משה פרץ לפני תחילת חצי הגמר שהכניסה אותנו למצב קופצני במיוחד - זו המשבצת הכי ראויה להופעות של השופטים בתכנית, ולא כשכולנו כוססים ציפורניים מרוב מתח ולא מסוגלים להתרכז בהופעה. 

במסגרת הביצועים הזוגיים בגמר, כל המתמודדים צוותו לשופט איתו הם לא עבדו העונה כדי שנוכל לקבל את שיתוף הפעולה המוצלח ביותר. לא תמיד זה עבד בצורה הכי מיטבית, הביצוע של סאבלימינל ועדן היה קצת רדום והברינקס ומשה היו חלודים, אבל עיבוד הפסנתר המתוק של עברי וגיא ל"זכיתי לאהוב" המיס אותנו לחלוטין ונתן לשיר אופי חדש. אין ספק שאחד השיאים היה גרסת הגריז לטיילור סוויפט, עם שירי מימון בתור סנדי וים בתור דני. עכשיו כשלשירי יש קשרים בברודוויי, אולי היא יכולה לסדר לים איזה תפקיד זוטר לצידה. עם איך שזה נראה בגמר - אנחנו חושבים שעלינו פה על משהו.

בסופו של דבר, שלב הלייבים של העונה הנוכחית היה שייך לחלוטין לנבחרת הצעירים של עברי. ארבעת המתמודדים שלו החזיקו מעמד כמעט עד הגמר וגם הובילו בביצועים הכי מעניינים ומיוחדים של העונה. רק על העיבודים המעולים של אלירז זאדה, שההדחה שלו בחצי הגמר ריסקה לנו את הלב, אפשר לכתוב ספר הוראות על התנהלות נכונה בתכניות שירה. גם ים רפאלי, שבגמר כבר אומץ באופן סופי על ידי בר ומשפחת רפאלי הגדולה, רק השתפר בכל פעם שהוא עלה לבמה ומה שהוא עשה ל"Feeling Good" הקפיץ אותנו מהספה ישירות על השולחן.

לא שחברי הנבחרות האחרות הגיעו לא מוכנים. גיא יהוד מוטט את מתחם ההופעות החיות עם גרסה כמעט רוקרית של "עד מתי" והראה שהוא יודע לעשות הרבה יותר מבלדות ים תיכוניות מרגשות, והברינקס הלכו לכיוון הקלאסי עם טוקסידו לבן ופסנתר כנף בחצי הגמר. אין ספק ששלב הלייבים בעונה הנוכחית, על אף כמה נפילות קטנות דוגמת ההחלקה הבלתי נסלחת של עדן, הוציא את המיטב מהמתמודדים ולא נגזים אם נאמר שגם כמה מהעיבודים הכי מוצלחים בתולדות התכנית. אלירז זאדה, אנחנו מסתכלים עליך ומחכים כבר לראות אותך שם בחוץ.

אימא יקרה לה

בגזרת ההדחות, עד הגמר הגדול לא היו הפתעות גדולות השבוע. עם כל אהבתנו לאלירז, הוא בהחלט היה המתמודד החלש ביותר ביום ראשון האחרון, המקוריות שלו נעלמה קצת וההחלטה לשיר שוב משהו שמשלב ראפ בבתים לא הייתה מוצלחת. מאוד רצינו לראות אותו בגמר אבל ים והקול המחוספס בהחלט היו פיצוי הולם. משם והלאה הדרך הייתה כבר ברורה, לפחות לנו. הברינקס לא היו חזקים מספיק כדי להגיע לשלישיית הגמר ומבחינת כשרון שירה, גיא ועדן בהחלט היו שני המתמודדים הכי חזקים לאורך העונה.

זה המקום לציין שדווקא ביצוע הגמר של עדן היה מבין הרגועים שלה, לא שציפינו שתגיע רוקרית או משהו ו-"Human" של סיה שהיא בחרה לשיר ללא ספק מדגיש את המנעד הקולי הענקי שיש לה, אבל מודים שקצת קיווינו לעוד איזה גרסה מקפיצה לשיר של מייקל ג'קסון. בכל מקרה, אחד הרגעים המרגשים של העונה היה כשעדן הבוכייה ביצעה את השיר מול אימא שלה כמה דקות לאחר הזכייה. הקשר המתוק בין השתיים והמאמץ הגדול של האימא לצאת אל העולם אחרי שנים של הסתגרות שבו אותנו לגמרי.

למרות שאנחנו לא חובבים גדולים של לעג למתמודדים המוזרים, אקס פקטור בהחלט לקחו את זה לשלב הבא כשהחזירו זוג מתמודדים שהפך לקאלט עוד בשלבי האודישן הראשון - שגיא ורחלי, "צמד הבוליווד". השניים ביצעו את "סרט הודי" כמין מעבר לפני שקיבלנו את תוצאות ההצבעות הסופיות. עם פלייבק, למזלנו. לא יודעים אם האודישן בתחילת העונה היה מבוים או לא אבל אנחנו לגמרי בעד כל מה שמוציא מבר רפאלי התפרצות צחוק כל כך אותנטית. זה גם הזמן לציין שלמרות שצחקנו עליה כל העונה, בר השתפרה פלאים בהנחיית התכנית וזכינו להמון רגעים אנושיים ממנה בשלבי הלייב.

למרות הנטייה של זוכי תכניות שירה להיעלם, אנחנו מאוד מקווים שזו לא הפעם האחרונה שנראה את עדן אלנה. הדרך לזכייה הייתה אמנם ארוכה (39 פרקים!) אבל זו רק התחלת המסע שלה ועם ניצול נכון של הכלים שהיא זכתה בהם, היא תוכל להיות כוכבת ענקית. יש לנו רק טיפ קטן עבורך מכל הריאליטי שהספקנו לראות עוד לפני שנולדת - קחי דוגמה מהשופטת האהובה עלינו בתכנית ותתנהגי כאילו זכית במקום השני, משום מה המקום השני תמיד מצליח יותר מהזוכה האמיתי.

tvbee בפייסבוק