השבוע יצאו "אקס פקטור" מהאולפן והנחיתו אותנו ישירות ב"בית השופטים", שלב הופעות אינטימיות מול השופטים באווירה ביתית. את הלחצים מהקהל החליפו לנו בשופטים אורחים שעזרו לשירי, משה, עברי וסאבלימינל לקבל את ההחלטות הקשות. אפילו את בר רפאלי קיבלנו באווירה נינוחה יותר, חסל רובוט בר שחוזר על כל דברי השופטים. הפעם נתנו לה להקריא את עמודי הוויקיפדיה של השופטים האורחים כדי שלא תשתעמם מלצפות במתמודדים שותים קפה על הדשא.

ירידת המתח אחרי שלב הכיסאות הייתה לחלוטין מורגשת בשני הפרקים האחרונים, פתאום יש הרבה יותר זמן להפסקות תוכן שיווקי, לקשקושים בין השופטים והאורחים שלהם ולפאוזות דרמטיות שמרגישות כמו נצח. את הרגעים האותנטיים קיבלנו בעיקר מהנבחרת של עברי, יש משהו בקטגוריית הצעירים שלו שפשוט תופס את הלב ומועך בכל הכוח. בסופו של דבר, לא היו הרבה הפתעות בשני הפרקים האחרונים, מרבית הפייבוריטים עברו לשלב הלייבים ומלבד כמה דרמות קטנטנות ושיגועים מצד חלק מהשופטים האורחים, "אקס פקטור" הגיעה מנומנמת השבוע.

שירי הפתיעה עם בחירת השופטת האורחת שלה והביאה לבית את מגי אזרזר. שיהיה ברור, אנחנו מתים על מגי, פשוט לא מבינים מה הקשר שלה לתחרות שירה ואם להיות כנים, אנחנו לא בטוחים שמגי בעצמה הבינה מה היא עושה שם. האינטנסיביות שלה הלחיצה את רוב המתמודדות של שירי, לין בן חמו העדינה אפילו קיבלה המחזה מופרעת במיוחד של הביצוע שלה. באופן כללי, לא כל כך הבנו את מרבית הביקורות של מגי. הרעיון שמאחורי השופט האורח הוא לבחון את המתמודדים בעיניים "נקיות", אבל מגי בעיקר עשתה המון רעש והבהילה את המתמודדות של שירי כשהתעקשה לשאול את כולן בנות כמה הן. נכון, היא הביאה אנרגיות חדשות והוציאה משירי רוח שטות שהפכה אותה לחמודה יותר, אבל אנחנו לא בטוחים עד כמה היא באמת שופטת אורחת נכונה עבור השלב הזה.

שאר הבחירות לשופטים אורחים היו כבר הגיוניות יותר - עברי אירח את ג'ורדי מפיק העל של סטטיק ובן אל (בין השאר, משה בחר בחנן בן ארי וסאב הלך על האולטראס הצעירים). מרבית האורחים לא ריחמו יותר מדי ולפעמים אפילו דחקו מתמודדים לפינה עם שאלות קצת קשות מדי. אנחנו מסתכלים עליך, חנן בן ארי, שהפחדת את גיא יהוד המסכן עד כדי כך שהוא התחיל לגמגם. עם זאת, מלבד הופעת אורח וריענון הדמויות שאנחנו רואים על המסך מדי שבוע, השופטים האורחים הסתלקו לפני שלב קבלת ההחלטות ורוב הזמן זרקו הערות כלליות מדי שהיה בעייתי להבין מהן אם הם בעד או נגד המתמודד.

למרות השבוע הרגוע, עדיין הופתענו מכמה בחירות - שירי נפרדה מטוהר קדוש המקסימה וגם מחברתה הטובה רויטל למרבה ההפתעה, והעדיפה את תמנע על פניה. את שתיהן אנחנו מחכים לראות על במה כלשהי, רק מקווים שהן ימשיכו עם העבודה הטובה שעשו במהלך התכנית. ברגע דרמטי וקשה במיוחד, משה נפרד באופן סופי מאופק המלאך שלקח את הבשורה קצת קשה מדי והתחיל לדבר על פרישה מוחלטת מעולם המוזיקה. אל תלך לשום מקום, אופק! לא יודעים מה נעשה בלי ערוץ היוטיוב שלך.

בגזרת סאבלימינל, נראה שהשופט הגיע לשלב הבית עם נבחרת לא אפויה במיוחד, כולל הרכב הבנות שהתעקש עליו למרות דעת שאר חבריו לשולחן. נראה שהמתמודדים של סאב מתפתלים, סובלים וכמעט וקרובים להתגרדות מרוב הלחץ. להוציא את אורי וטירל, כמובן - הצמד הזה תמיד בשיא הקול ושולח מבטים מלאי בטחון לכל עבר. אורי וטירל היו גם הביצוע המצטיין אצל סאבלימינל, עם עיבוד עמוס אופי ל-"Dirty" של כריסטינה אגילרה (נמסנו מהמבטים של טירל). את שאר העניין סיפקה הנבחרת של סאב מכיוון הדרמה, גילינו שבין פאנצ'ו וקארמה והאולטראס עבר פעם חתול שחור (מתים לפרטים!), מה שיצר סצנת חרדה קשה לפני שהצד שר את השיר המקורי שלו. לא יפה, אבל חייבים לציין שמאוד נהנינו לראות אותם מזיעים.

בקטגוריית הצעירים של עברי זכינו להופעה מטורפת במיוחד של ים רפאלי, ששחרר את כל העוצמות בקול שלו ושאג את נשמתו בסלון של עברי וג'ורדי כל כך חזק, שהיינו בטוחים שהפנים שלהם ימסו. בחיים שלנו לא שמענו את "פוליטיקה וסקס" של עומר אדם ככה. עוד ביצוע שהפתיע מצד הנבחרת של עברי היה העיבוד של אלירז זאדה, המבוגר האחראי של הנבחרת, למיקה. מדובר באחד המתמודדים שעבדו ועובדים הכי קשה בעונה הנוכחית, ומרגישים את זה עם כל אודישן. לעומת שני הבנים שעברו, דווקא עדן אלנה הפייבוריטית הגיעה עם ביצוע חלש בהשוואה לקודמים שלה. היא מצליחה לעבור בקושי, על חשבון אוריאן ובזכות הנוכחות והאישיות האדירים שלה. נתאכזב מאוד אם עדן תגיע ללייבים באנרגיות ירודות אחרי מה שעשתה לנו ולעברי העונה.

בסופו של דבר המתמודדים לקראת הלייבים נבחרו, כששני המתמודדים האחרונים בכל קטגוריה מקבלים את החלטת השופט שלהם ביחד. החלטה קצת תמוהה כי היא יצרה אצלנו קרינג' קשה לפני הבחירה, שלא לדבר על עשרות ההפסקות הקטנות לפרסומות כדי למשוך את הרגע, אבל מבינים - מה לא עושים בשביל עוד קצת דרמה טובה.

נראה שמשה, שירי ועברי מגיעים ללייבים בכוחות שיא עם מתמודדים מגוונים שבאמת תפסו לנו את אוזניים והעיניים לאורך העונה כולה. אנחנו עדיין לא כל כך מבינים איך סאבלימינל יצליח לשמור על כוחו עם נבחרת חלשה מאוד, איך הם יתמודדו מול הנבחרת המאוד מגוונת של עברי או הזמרים המוכשרים מדי של משה? לא ברור, אבל כדאי שאורי וטירל יגיעו לבמה עם הרבה יותר מחיוך.

tvbee בפייסבוק