את העונה הנוכחית של "חתונה ממבט ראשון" פתחנו עם שאלה עתיקת יומין: האם זוגיות של אנשים שדומים אחד לשני עדיפה, או שכמאמר הקלישאה – הפכים שנמשכים זה לזה הם התאמה טובה יותר? לפחות על פי פרק ההחלטות, התשובה היא שאין תשובה. זה עובד וגם זה עובד, נסתרות דרכיה של האהבה.

כמובן שאת האמת הגדולה יותר אנחנו נקבל רק בפרק ה"איפה הם היום", שיגלה לנו מי אמר כן רק בשביל המצלמות, מי בא כדי לנסות ולתת צ'אנס אמיתי ומי הצליח. אבל גם בחלומות הוורודים של גלעד ויעל הם לא ציפו שהעונה תסתיים עם שישה זוגות שיגידו כן במעמד ההחלטות, ארבעה מתוכם יציבים וכבר מדברים על העתיד. הצלחה כבירה, ללא ספק, אף אחד לא ראה את זה בא. עונה שהיא פרסומת לחתונמי. 

אבל אם לחזור רגע לכל עניין הזוגיות האידאלית – לשאלה הזו, אם אתם שואלים אותי, יש תשובה. הניסוי שנקרא "עונה 6" הניב תוצאות. נכון, קיבלנו שישה "כנים", אבל שניים מהם שבריריים להפליא: הארבעה היציבים – טל ורון, עינב ורז, יואנה ותומר, חן ויוסי – הם ארבעה זוגות של אנשים שדומים זה לזה. ואתם יודעים מה? בעצם, כשחושבים על זה עוד רגע, הזוג היחיד העונה שבאמת שונים באופן דרמטי אחד מהשני הם נעם ומשה, ואולי זה אומר משהו על מה שהמומחים של התוכנית חושבים על התאמות. נדמה לי שגם הם מאמינים שהסיכוי של שני אנשים דומים לפתח אהבה ביניהם גדול מהסיכוי של אנשים ששונים זה מזה. נקודה למחשבה.

רגע ההחלטה של יוסי עזרא וחן דריקס (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12)
יוסי וחן | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12

מהתאהבות לאהבה

זו סופה של תקופה – שלושה חודשים עברנו עם הזוגות הללו, כפול מהזמן שהם הצטלמו לתוכנית – וסופים צריכים לסכם. ובכן, הנה סיכום:

כן; כן; כן; כן?; לא-"לא"; חתמנו על דירה (ואנחנו כנראה כבר בהריון).

הראשונים בחדר ההחלטות הם יוסי וחן. כולנו כבר יודעים את ההכרעה, התוכנית אפילו לא מנסה לגרום לנו לחשוב שהם מתלבטים. וטוב שכך, אף אחד לא היה נופל בפח הזה. כי חן ויוסי הם אחד מהשידוכים המוצלחים ביותר בתולדות הפורמט, יש מצב שאפילו הטוב מביניהם; הם מבינים אחד את השני בלי מילים, הם נהנים מהחברה זה של זה, הם מוציאים את הטוב ביותר האחד מהשני. הם מצליחים לשלב עומק ומורכבות עם קלילות והומור, השלם גדול מסך חלקיו. איך אמר יוסי? קרה פה דבר גדול, שגדול יותר מיעל ומגלעד ומהתוכנית. הם רק השליחים. אריך פרום כתב בספרו "אמנות האהבה" שהאהבה היא כוח פעיל באדם, שתי נפשות שהופכות לאחת ועדיין נשארות שתיים. ומדהים כמה אפשר לראות את הכוח הזה פועל לנגד עינינו בכל רגע של צפייה בחן ויוסי על המסך, בעוד שהם עוברים אט אט משלב ההתאהבות לשלב האהבה. אולי זו לא "גאווה ודעה קדומה", אבל זה בהחלט סיפור אהבה יפה. יאללה מתוקים, כמו שיעל אומרת, לכו תעשו זוגיות.

ויש לנו עוד כמה סיפורי אהבה, העונה הזו סיפקה לנו כאלה בשפע. אצל עינב כולם היו זמניים, ואז הגיע רז; אצל רז הכל היה תפל, ועם עינב הוא פתאום מרגיש שיש טעם. אני מעריכה את זה שהם לוקחים את הזמן עם הדיבורים על העתיד, זה הופך את כל האירוע להרבה פחות רובוטי ומוכוון מטרה (ע"ע טל ורון) והרבה יותר אמיתי. יש להם עוד דרך לעבור ביחד עד אז, והשלב הראשון הוא להיפטר מהמצלמות ולהתחיל להתנהג בחופשיות אחד מול השני, להשתחרר באמת. כשזה יקרה, הם יוכלו להתחיל לראות קדימה.

רגע ההחלטה של רז איתן ועינב כפיר (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12)
רז ועינב | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12

בינתיים, בהווה (של התוכנית), עינב קיבלה סגירת מעגל יפה כל כך עד שהיא כמעט נראית כמעט מתוכננת. היד של רז, שעינב ביקשה להחזיק בפגישתם הראשונה מתחת לחופה (ואז רז אכל על זה כאפות), ביקשה עכשיו לאחוז בידה במעמד ההחלטות. אז גם אם זה לא תמיד נראה ככה במבט ראשון, אין כבר ספק שהשניים האלה עברו כברת דרך. קדימה, לכו לעשות זוגיות.

ועוד קצת זוגות קלים

זה לא ייאמן. החיים כל כך לא הוגנים. אני לא מאמינה שהקונפליקט המייאש בהיסטוריה של הקונפליקטים לא הגיע לכדי פתרון. עונה שלמה נאלצנו לשמוע על מחלוקת שלא מעניינת אותנו אפילו טיפה – גדרה, יבנה, יבנה, גדרה, רמת השרון, שדרות, אשקלון, התחת שלי – ובסוף גם התשובה ל"שאלה הגדולה" הזו לא הגיעה בפרק ההחלטות. איפה הצדק?

תוסיפו גם את הפרט הזה לרשימת השאלות שעליהן נקבל תשובה רק בפרק הבא. לעזאזל, בחיי שלא אכפת לי איפה הם בחרו לגור, אבל המינימום שאתם יכולים לעשות אחרי כל הסבל הזה זה לגלות לנו. בכל אופן, גם הסו-קולד סיפור אהבה הזה, שהתקדם בפאסט פורוורד, קיבל את ה"כן" המובן מאליו. החלק האופטימי יותר בסיפור של טל ורון היה בכלל הסצנה שאחרי ההחלטות; רון לראשונה מצא את הכוחות לקום מהספה, להוריד את העיניים מהנייד ולפזז עם טל באמצע הסלון, בדיוק כמו שהיא חלמה. טוב נו, מה אתם מצפים, נגמר כבר המונדיאל בשלב הזה.

רגע ההחלטה של רון שוורץ וטל רואה (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12)
טל ורון | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12

אגב, אני לא יודעת אם שמתם לב, אבל חלוקת הזוגות השנה בין הפסיכולוגים הייתה פשוט שערורייתית. בזכות הפז"ם שלה יעל "חטפה" את כל הזוגות הקלים: עינב ורז, יואנה ותומר, חן ויוסי וטל ורון, כולם ישבו מדי שבוע אצל ד"ר יעל דורון. גלעד הצעיר קיבל את כל הזוגות הכי בעייתיים בסביבה; הוא התפלש בבוץ ובזיעה בזמן שיעל לגמה מאי-תאי, נשענה אחורה בנינוחות והסתכלה על הנוף. 

אחד מהזוגות הקלים של יעל היו, כמובן, תומר ויואנה. הם באמת לא היו צריכים יותר מדי עזרה בהכוונה, הם עשו הכל כמו שצריך בזכות עצמם. שתי הנפשות התועות האלה הסתובבו אבודות בחלל, חתונמי שימשה בתור השדכנית שעזרה להם למצוא את החצי השני שלהם, ואז הקסם כבר קרה מעצמו. יואנה סיפרה במעמד ההחלטות שהיא אוהבת את מי שהיא הופכת להיות כשהיא ליד תומר, והאמת היא שזה ניכר גם מבחוץ. הם פשוט טובים ביחד. רק בגלל שאני אוהבת את תומר אני אסלח לו על זה שהוא אמר שיואנה "עדינה ונשית - וגם חזקה ועוצמתית", למרות שהפמיניסטית שבתוכי מאבדת את זה. הוא התכוון לטוב, פשוט יצא לו עקום. אין לי שום ספק שיואנה ותומר בזוגיות מאושרת עד ימינו אנו, שידוכים טובים כאלה לא רואים כל יום.

רגע ההחלטה של תומר בדוג ויואנה בויב (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12)
תומר ויואנה | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12

קשר טבורי לא מנתקים כל כך מהר

עברנו את ארבעת הזוגות שגורמים לזה להיראות קל, נותרנו עם השניים הבעייתיים יותר. נתחיל מרותם ורונן: מחלקת העריכה דפקה קטע מסריח כשהיא מיקמה אותם בתור הזוג שלפני האחרון בפרק ההחלטות. אם היו שומרים אותם לסוף זה היה צפוי שהם יגידו "כן", אבל הבחירה למקם אותם בתור הזוג החמישי כמעט גרמה לי להאמין שרונן יגיד "לא". כמובן שכל ההתבטאויות שלו כשהוא מספר שהוא "מרגיש הקלה" על רקע מוזיקה דרמטית לא עזרו. אה כן, גם לא עזר שכשגלעד שאל אותם "מה הסיפור שלכם" רונן פתח במשפט האופטימי משהו "זה סיפור מלא באתגרים". אין ספק שזה מה שכל בחורה רוצה לשמוע, שיחקת אותה. 

קשה קשה, אבל הם קשורים בקשר טבורי. רונן נראה על סף בכי לכל אורך המפגש, אבל לבסוף הוא אמר כן. אין לדעת מה צופה העתיד לצמד הזה, שלאורך 42 הימים הראשונים שלהם ביחד בעיקר הוציאו את החלקים המכוערים אחד של השני. יואנה מרגישה שהיא הופכת לאדם טוב יותר מול תומר, את ההפך הגמור אפשר להגיד על רותם ורונן. ובכל זאת, רגשות עוצמתיים בהחלט יש שם. אני מקווה שהורדת הפאניקה של המצלמות תעשה להם טוב, שהם ילמדו להכיר אחת את השני עוד יותר לעומק ושיספרו עד עשר (או עשרים, או שלושים) לפני שהם מתפוצצים, ובעזרת הרבה אורך רוח, התכוונות כנה וקצת אבק פיות – אולי תוכל לצמוח שם זוגיות בריאה. אין בי הרבה אופטימיות, אני מודה, אבל בין אם זה אחד עם השני ובין אם עם אחרים – אני מאחלת לרותם ורונן למצוא את מי שגורם להם להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמם.

רגע ההחלטה של רונן מיימון ורותם פיינברג (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12)
רותם ורונן | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12

תחילתו של עידן חדש?

איך אמרה מירי רגב? "אהבתי את כל הסיפור, את המשחק, את הנגיעות הנכונות, את המערכת המורכבת שבין גברים לנשים". זה נכון גם לגבי חתונמי.

אחרונים חביבים, יש שיגידו "הפתעת העונה", הזוג שהוא התגלמות מערכת היחסים המורכבת שבין גברים לנשים. נעם החליטה שהיא הולכת להגיד את הכן גם אם היא תשמע "לא" צורב מהצד השני, והיא עושה את זה בראש מורם. יש שיקראו לזה אומץ, יש שיקראו לזה טיפשות, אולי היא פשוט שרויה באשליות. אם יורשה לי, התיאור הטוב ביותר הוא פשוט "נעם". אדם שאין לו אגו, זו תופעת טבע.

בעוד נעם אומרת שהיא רוצה את משה בלי להתבלבל לרגע, משה פחות נחרץ. הוא מתחיל עם הנאום ונותן את כל הסיבות למה לא להמשיך בזוגיות, ואז מגיע הטוויסט. למרות כל זה, הוא מסביר, יש כאן משהו ששווה לנסות אותו. זה היה הכן הכי מסוייג ששמעתי, אבל זה היה כן. וואו. את זה לא צפיתי.

הציניים יטענו שמשה אמר "כן" מול המצלמות רק כדי להיפרד מנעם אחר כך, בדיסקרטיות, לא מול כל המדינה. הרומנטיקנים יסכימו עם הדברים החכמים של נעם, ויאמינו שמשה לא היה אומר "כן" רק כדי להגיד. אני נמנית על הקבוצה השנייה. תקראו לי נאיבית, אבל משה הוא לא אחד שימרח את בת הזוג שלו רק כדי לא לפגוע בה. זה פשוט לא הטיפוס.  

רגע ההחלטה של משה בן דוד ונעם כהן (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12)
נעם ומשה | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12

אם אני צודקת וה"כן" הזה נאמר בכוונה אמיתית - זה רגע דרמטי. כי משה היה לאורך רוב התהליך בתוך איזו קופסה מנטלית שחונקת אותו מכל הצדדים; הוא הרגיש שבחרו לו מישהי שלא מתאימה לו, והוא היה עסוק לאורך רוב התוכנית בהתמודדות עם הקושי הזה ובמאבק בגורל הזה שנכפה עליו. הרגע הזה שבו הוא אומר "כן" הוא משמעותי: הוא לא שם בגלל אילוצים חיצוניים, אלא כי הוא רוצה בכך – זה חתיכת שינוי מחשבתי דרמטי. ויש לי תקווה שזה גם יהיה תחילתו של עידן חדש בדבר הזה שנקרא "נעם ומשה".

זה יעבוד רק אם משה יתחיל להרעיף על נעם את האהבה שבאמת מגיעה לה. זה יקרה אם נעם תתרחק כמו מאש מבכיינויות ומפוזיציית המטפלת. זה יקרה אם הם ייקחו את החיים קצת פחות ברצינות ויזרמו עם האירוע, רק אם משה יראה גם למה כן ולא רק למה לא-לא. וזה ייקח זמן, אבל זה אפשרי.

יאללה, לכו לעשות זוגיות.

ועוד כמה נקודות:

*אני מודה שהבדיחה של יוסי עם המגילה קרעה אותי מצחוק, ואני מעריכה את החשיבה מראש וההשקעה

*כמה רעיונות לזוגות קצת יותר מגוונים בעונות הבאות: ערבים, אתיופים, עולים חדשים, פוליאמורים, לסביות, אנשים עם ילדים. יש עוד, אבל אלה כמה כיווני מחשבה.

*תומר כותב כל כך יפה שנראה לי שצריך ללהק אותו בתור המראקפ של העונה הבאה

*תחזית: אחרי שהיא ראתה מקרוב את ההצלחה, לעונה הבאה תלוהק שוב שירן, אחותה של עינב, והפעם לא תפרוש באמצע