זהו זה, חברים: הגענו לאמצע הדרך. כלומר, כמעט. סיימנו את הפרק השישי (או החמישי, בספירה האמריקאית) ביום ה-12, שזה כמעט 13, שהוא חצי מ-26, שזו כל העונה. ולמען הסר ספק, זה חד משמעית היה החצי המעניין פחות של העונה - ואם זה נחשב פחות, אני בכנות מתרגשת ממה שעוד מחכה לנו.

הפרק התחיל בסערה, עם אלילי החסינות שחזרו למשחק ובענק. ג'יני מהשבט הירוק מוצאת אחד, ואצה רצה אל שאן וריקארד, החברים היחידים שנותרו בשבט שלה, כדי לספר להם על המציאה. ג'יני היא באמת מיוחדת במינה: היא אמינה מאוד, חברה טובה וגם שחקנית מאוד נאיבית. הם מחליטים כשבט להשאיר את היתרון במקום מוסכם מבלי לפתוח אותו. עכשיו - בואנ'ה, כשחושבים על זה, יש פה פוטנציאל חבלה ענק. אם בשבט הירוק היו יודעים ששני השבטים האחרים מצאו את האליל, והם מושבתים עד שהירוקים לא פותחים את שלהם, יש פה אפשרות לייצר כאוס מדהים שיכול לעבוד לטובתם בהמשך המשחק. אבל הירוקים לא חושבים עד כדי כך רחוק (מה גם שזו תוכנית שיש לה בערך אלף דרכים להשתבש).

שאן וריקארד, שיכורים מכוח, בוחרים לא לסמוך על ג'יני. לא ברור למה: הרי לג'יני אין דרך לפגוע בהם, אין לה לאן ללכת ובאופן כללי היא הוכיחה את עצמה כאחלה בן אדם כששיתפה אותם במציאת היתרון. לא הספיקה להם העובדה שהם שניים-על-אחת וגם שיש בידם קול כפול, והם החליטו לקחת את האליל לעצמם מבלי לספר לה. שאן פתחה אותו, הם שיקרו לג'יני, ואמרו את משפט ההפעלה בפורום הכללי של משימת החסינות.

ואז... פלאשבק, שפעם ראשונה היה הגיוני מבחינה עריכתית, שחשף: הפלא ופלא, גם נאסיר מצא את האליל! סוף כל סוף. ברוך אתה ג'ף פרובסט, שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לַזְּמַן הַזֶּה, אמן! בשעה טובה ומוצלחת, כל אלילי החסינות נמצאו, הפכו לפעילים ומחזיקיהם קיבלו בחזרה את קולם במועצת השבט. נדמה לי ששמו לשבט הכחול שלט ענק שעליו כתוב "כאן אליל", כי אחרת הם היו מוצאים אותו בעונה 42 במקרה הטוב.

במשימת החסינות לא נרשמו אירועים דרמטיים למדי, וזו בעיקר הייתה קרקע לג'ף לחזור שוב ושוב על הביטוי האהוב עליו: עקומת למידה. הירוקים הפסידו, שוב, והבינו כי בסוף הפרק יהפכו מטריו לזוג. השבט הצהוב בחר בשאן ובליאנה לעלות על ההר, לעשות מסע משמעותי ולבסוף לקבל החלטה.

ומה אני אגיד, צינית שכמוני, אני מודה שהחיבור של ליאנה ושאן על ההר באמת ריגש אותי. ליאנה פרצה בבכי כששאן סיפרה לה על מות אימה, וזה הרגיש לי אותנטי לחלוטין ובאמת נגע ללב. שאן החליטה לשמור על הקול שלה במועצה, וליאנה בחרה באופציית הסיכון. וכשחזרה לשבט, מה רבה הייתה ההפתעה על פניה כששמעה על היתרון שהרוויחה.

יתרוֹנוֹמַאניה

המתנה שקיבלה ליאנה נקראת "ידע הוא כוח", וזה יתרון שעובד באופן הכי מילולי של הביטוי. אני אנחש איזה יתרון יש לך - ואם אני צודקת, אני מקבלת אותו בו במקום. זה קלף חזק בצורה בלתי רגילה, ועל אחת כמה וכמה כשהוא מגיע בעונה שבה אף אחד לא יודע לסתום את הפה וכולם יודעים הכל על כולם. עד כה חשבנו שאליל חסינות ביד שלך הוא ודאות שאי אפשר לערער עליה. זה כבר לא המקרה.

יותר מזה: אם ליאנה רוצה אליל חסינות, היא מקבלת אותו. ואם בא לה דווקא על קול כפול? זו גם אופציה, ומי יודע אילו יתרונות מופרכים ומשונים עוד יצוצו בהמשך שגם אותם תוכל לחטוף. טכנית, אפשר בכלל לגנוב "ידע הוא כוח" של מישהו אחר עם "ידע הוא כוח" של עצמך ואז למנוע מאדם אחר להשתמש בו. זה יתרון כל כך חזק שהוא כמעט לא מידתי. ובאופן כללי, זו עונה עם אינספור יתרונות, קולות כפולים ואלילים, עד שקשה לעקוב אחרי כולם (זכרתם שלדשון יש קול כפול?). הפורמט של "סיכון/סיכוי" אולי מחייב את ההפקה להמציא הרבה תמריצים חיוביים בצורת יתרונות שונים ומשונים, אבל גם אם הפרס שהיו מקבלים היה שק אורז במקום עוד קול כפול, זה היה עובד לא פחות טוב ומונע בלאגן מיותר.

אם צריך לנחש, בהתבסס על ההצצה לפרק הבא וגם ביחס להיגיון בריא - ליאנה תגנוב את אליל החסינות של זאנדר. נכון, אולי שווה לשמור את ה"ידע הוא כוח" לשלב מאוחר יותר במשחק. ומצד שני, זה קלף שאתה רוצה לשחק ברגע שיש לך ודאות על נכס של מישהו אחר ולא דקה אחרי זה. ליאנה גם לא כל כך מיודדת עם זאנדר, אז זה עוד תמריץ לא קטן לגנוב את היתרון שלו דווקא. 

השבט הירוק שוב הגיע למועצה, ובאמת שאין דבר כיפי כמו מועצת שבט שבה באמת ובתמים לא יודעים מי ילך הביתה. ג'יני וריקארד פשוט לא מספיק אמיצים כדי להעיף את שאן, והם גם לא מסתדרים ביניהם מי יודע מה, אז היה ברור שהמנהיגה לא הולכת לשום מקום. כביכול, מבחינת שאן, לשמור את ריקארד פירושו לבנות על האדם שסביר יותר שירצה להיפטר ממנה בהמשך - אבל לפי איך שזה הולך כרגע, ריקארד לא שחקן כל כך נועז, ובעיקר נשען על חברתו שתעשה מהלכים עבורו. יש מצב שזה ישתנה, כמובן, אבל בינתיים ברור לי לגמרי למה היא שומרת עליו לצידה. ג'יני הודחה, כשהיא בכלל לא יודעת שגנבו לה את פסלון החסינות (ושהוא פעיל). בפרק הבא: איחוד, או ערבוב כלשהו. אני מהמרת על שני שבטים מעורבבים, למרות שכבר היו דברים מעולם, ושבט של 12 הוא לא מדע בדיוני. רק נקווה ששאן וליאנה ימצאו את עצמן באותו צד, כי זה הופך לאט לאט להיות פאוור קאפל מהחלומות.