בשבוע שעבר דיברנו על כמות היתרונות הלא נורמלית שהעונה הזו הביאה איתה, ועל זה שכבר קשה לעקוב איזה יתרון יש לכל מתמודד. בהפקה שמעו את הקושי, והחליטו הפרק (הפרק ה-7 למניין הישראלי, וה-6 למניין האמריקאי), להוסיף ליד שם המתמודד איזה יתרון הוא מחזיק בכיסו. אז קודם כל, תודה על ההקשבה ואיזה כיף לשמוע שאתם מקפידים לקרוא את הריקאפ שלי מדי שבוע. ודבר שני: אם אפשר, בפעם הבאה, שתזכרו בזמן הצילומים שזה משחק שבבסיסו נשען על אמון והטעיה ולא על יתרונות וחסינויות. אם זה יהיה המצב, נוכל נמשיך להנות ממנו כמו שעשינו עד כה, ולא רק להתבאס מכמויות הטוויסטים המוגזמים של ההפקה משל היה מדובר ב"הישרדות ישראל".

ואגב דמיון לגרסה המקומית – אחרי המון, המון זמן, קיבלנו פרק ללא הדחה או יציאה כלשהי של מתמודד מהמשחק. זה לא שלא היו כאלה בהיסטוריה של התכנית, אך אפשר לספור אותם על כף יד אחת. אבל רגע, אני מקדימה את המאוחר.

אחרי המריבה הקטנה של שאן וריקארד לפני מועצת השבט האחרונה, השניים חזרו ממועצת השבט כשהם שני השורדים האחרונים שנותרו בשבט הירוק. הם היו אמורים לצאת מחוזקים מכל החוויה הזאת – שאן עמדה במילתה והצביעה לג'יני, ריקארד הבטיח להחזיר לה את היתרון לאחר המועצה – אך משום מה, הם ממש לא חזרו לסמוך אחד על השני. למרות שעל הנייר הכל בסדר ביניהם, האמון נסדק והם לא יהססו להדיח אחד את השני. כלומר, ריקארד נראה לי עדיין קצת פחדן אז אולי הוא דווקא כן ימנע מלהצביע לשאן, אבל היא חופשיה לעשות בריתות מהשבטים האחרים, וליאנה הראשונה על הכוונת.

ואז קיבלנו הצצות לשבט הצהוב והכחול. לא הייתי מזכירה את זה בכלל אם לא הייתה שם האמירה המקוממת ביותר שסידני הוציאה מפיה מתחילת העונה. סידני, שהיא מהשבט הכחול, כזכור, סיננה את המשפט: "שום דבר לא בא לנו בקלות עד כה", שזה חוסר מודעות ברמת מייקל סקוט מ"המשרד". אחותי, את רצינית? את זוכרת שעוד לא היית ב*אף* מועצת שבט, והרגע סיפרו לך שאת בדרך לאיחוד?

אה, כן! זה כמובן ההיילייט הכי חשוב של הפרק הזה: איחוד. יש לא מעט שחקנים על האי, אך פרובסט החליט שהולכים לשבט אחד מאוחד. יאללה, למה לא. אבל כמו כל דבר בעונה הזו, זה חייב לבוא עם טוויסט: 12 השחקנים יגרילו אבנים, שישלחו אותם לשתי קבוצות שיתחרו זו בזו במשימה, ומי שינצחו בה ירוויחו את מקומם בשבט המאוחד. הקבוצה הראשונה שתסיים תגיע לסעודת האיחוד המסורתית. בנוסף, הם יקבלו בנדנה של השבט המאוחד וגם לא יצטרכו להשתתף במשימת החסינות האישית הראשונה. הם מוגנים. הקבוצה המפסידה לא תתאבזר בבנדנה אופנתית, תישאר מועמדת להדחה ותישאר רעבה. בנוסף, יש שני שחקנים שגורלם לא ברור, ויקבע על ידי הקבוצה המנצחת.

אלה הרבה מילים כדי לתאר דבר די פשוט: יש שבט אחד שמתוכו חצי מוגנים מהדחה, שני מתמודדים שגורלם יקבע על ידי החצי המנצח, ושישה שנדפקו גם בלי חסינות וגם בלי פריט לבוש שהוא אולי אופנתי, אבל חסר כל משמעות כי בסוף כולם מצביעים במועצת השבט. ואלו *ממש* הרבה מילים כדי לתאר את הביטוי "משימת חסינות קבוצתית". אבל בעונה הזו אוהבים לדבר הרבה.

בדרך כלל המשימות הן החלק הכי מיותר במשחק מבחינתי, כי אני אוהבת את האסטרטגיה והבחישות בקלחת הרבה יותר מאשר את האתגר הפיזי. אבל אני מודה: זו הייתה משימת חסינות ממש כיפית. אמנם זה לא היה כוחות, אבל היה כיף ומתגמל לראות את הקבוצה החלשה נאבקת עד זוב דם כדי להצליח לעמוד בקצב ולנסות לנצח. בניגוד לדרמה המאולצת שניסו להביא בפרקים קודמים, כאן הייתי מושקעת כל כולי במשימה. נאסיר ואריקה היו השניים שהגרילו אבנים אפורות, והקבוצה שניצחה בחרה לקחת את נאסיר איתה לארוחה, ואריקה נשלחה ליומיים של גלות באי אחר. אריקה הבינה טוב מאוד שהיא בתחתית ההיררכיה, וזה למרות שאף אחד לא דיבר איתה על זה, והיא לא השתתפה באף מועצת שבט. זה די מרשים, ומרמז על כך שהיא שחקנית פחות גרועה ממה שאפשר לחשוב.

אז הגיע ג'ף, והסביר לה כי היא הפכה בזאת לישות עוצמתית שיכולה לשנות את תוצאות המשחק, ולהפוך את תוצאות המשימה האחרונה. בעונה שכולה סיכון/סיכוי, הצעתו של ג'ף הייתה די הזויה, ולאריקה אין בחירה קלה יותר לקבל. "את רוצה להיות מועמדת להדחה וכנראה גם לעוף כי אין שום סיכוי שתנצחי במשימת חסינות אישית ואף אחד לא אוהב אותך?", היה שואל ג'ף את אריקה אם הוא היה קצת יותר כן, "או שתעדיפי להפוך את עצמך ועוד חמישה אחרים לחסינים מהדחה ועכשיו הם יהיו חייבים לך?". ברור לגמרי שאריקה הולכת לרסק את הצורה של שעון החול הזה, ובצדק רב. חבל שלא נתנו לה סיכון קצת יותר מלחיץ מאשר לבאס שישה אנשים שחשבו שהם מוגנים ומגלים עכשיו שלא.

בצד השני, במחנה של השבט המאוחד, המתמודדים נפגשו לראשונה והחלו לייצר ביניהם בריתות. רגע אחד בלט לטובה במיוחד: ישיבה של שאן, ליאנה, דשון ודני שקבעו כי ישתפו פעולה, בתור חבורת האפרו אמריקאיים שנותרו על האי. זה היה מרגש במיוחד כי הם דיברו על כמה זו ברית הכרחית, בעיקר בצל השנה האיומה שעברה על הקהילה שלהם. והם הזכירו: "הישרדות" הוא אמנם משחק מנותק, "ריאליטי בועה" - אבל הוא בהחלט מחובר, משקף ומשפיע על המציאות הפוליטית והחברתית בעולם ובארה"ב. זה המשחק הכי מתקדם בטלוויזיה, והוא לא הולך לשום מקום.