את הפרק הקודם סיימנו עם דרמה גדולה: הדחה דרמטית בשבט הצהוב (וזה אולי הזמן להודיע: סליחה, אבל אין סיכוי שאזכור איזה צבע הוא יאסה ואיזה הוא לובו, אז נישאר בצבעים). ברית הנשים התלבטה אם להדיח את זאנדר או את ווצ'ה, והנבחר לבסוף היה ווצ'ה, שזו החלטה שנויה במחלוקת לכל הדעות. ורק דבר אחד לא היה ברור: האם כולן רצו להדיח את ווצ'ה, או שטיפאני כפתה את דעתה על הכלל?

בפתח הפרק הרביעי (שבספירה האמריקאית הוא בכלל פרק 3), קיבלנו את התשובה שחיפשנו מהפרק הקודם. ההדחה המשונה של ווצ'ה על פני זאנדר ממש לא עברה בפה אחד, וזו הייתה התעקשות מיותרת של טיפאני. ליאנה חסרת האונים רצתה להדיח את זאנדר, אך בלית ברירה נכנעה לרצון הכלל.

ואז לשבטים חיכתה הפתעה ליד המדורה: יתרון זהירות חדש, שאם יפתחו יאלצו לפעול בדיוק לפי הנחיותיו. חדי העין היו טיפאני מהשבט הצהוב, בראד מהירוקים וסידני מהשבט הכחול, אותה עוד לא יצא לנו להכיר. העריכה בעונה הזאת מוזרה: במקום להראות לנו את ההתרחשויות בסדר כרונולוגי, אנחנו שומעים מהדמויות מה קרה לפני חצי שעה ואז מקבלים פלאשבק בצבעים דהויים כדי להבין מה באמת קרה. למה? מה הבעיה פשוט להראות את הדברים בסדר הנכון?

ובחזרה למשחק, בראד מוצא את השליש השני מתוך אליל החסינות המשולש והמעאפן. הוא ממשיך בקו שהתחיל, והוא להיות שורד ממש גרוע, ומספר על המציאה לשאן - שנאמנותה בבירור שוכנת במקום אחר. נראה כאילו המתמודדים לא יודעים את החוק הראשון של הישרדות: ידע הוא כוח. הם ממשיכים לספר לחבריהם על היתרונות שהם מוצאים בלי לחשוב פעמיים, וזה בא בעוכריהם. עוד לא ראינו יתרון אחד העונה שלא יודעים עליו לפחות שלושה אנשים (טוב, בעצם היה אחד כזה, אבל נגיע אליו בהמשך). בראד מציג תמונה של שחקן מזליסט וחזק מדי, ולכן ממש לא מפתיע שהוא הופך להיות הבא על המוקד.

טיף, סידני ובראד נוסעים לאי אחר ונתקלים פעם נוספת בדילמת האסיר, והפעם בגרסה הרבה יותר מעניינת. הם יכולים לבחור אם לקבל ברזנט או יתרון גניבת קול. אם ננתח את המוטיבציה של השחקנים בשלב הזה, גם טיפאני וגם סידני לא באמת נמצאות בשום סכנה. הן במקום טוב ויציב מבחינת בריתות בשבט שלהן, ולא נשקפת להן שום הדחה בקרוב. נכון, מדובר בהישרדות ואף פעם אי אפשר להיות *באמת* בטוח, ועדיין.

לעומתן, בראד נמצא בסכנה מזעזעת (על אף שהוא לא מספיק חד כדי להבין את זה). הוא במיעוט בשבט שלו. לכן, ההחלטה שלהן הרבה פחות מעניינת - יפסידו קול, ירוויחו קול, ישארו אותו דבר - זה אולי יהיה רלוונטי להמשך, אבל זה לא אקוטי. לעומתן, ההחלטה של בראד תשפיע מהותית על המשך המשחק שלו (למרות שאסטרטגיה, כפי שכבר למדנו, היא ממנו והלאה).

מכיוון שבראד מצא את אליל החסינות-שאינה-חסינות, הוא יודע בנקודת הזמן הזאת שגם ככה הסיכוי שתהיה לו זכות הצבעה קטנה מאוד, וזה יקרה רק אם במקרה גם בשבט הכחול ימצאו את האליל. לכן, הסיכון שלו כמעט ולא קיים: גם ככה אין לו קול, אז מה זה משנה אם ההימור לא יעבוד והוא יפסיד את זכות ההצבעה במועצה הבאה? ואם איכשהו, במקרה, האליל יימצא והוא יקבל את זכות ההצבעה שלו בחזרה, ועדיין יפסיד קול כי נפל בדילמת האסיר – אז אליל החסינות יהיה פעיל ויוכל להציל אותו. להפך: זה התרחיש הכי טוב מבחינתו, אבל הוא צריך מינימום נס גלוי כדי שזה יקרה. לכן הבחירה של בראד ביתרון גניבת קול ולא בברזנט היא ההחלטה הנכונה בעיניי.

ואז קיבלנו משימת חסינות, פרס מעפן במיוחד בצורת פירות (מי אמר ויטמינים ולא קיבל?) וניצחון מעודד של השבט הצהוב החבול, שזהו הניצחון הראשון שלו העונה. המפסידים היו השבט הירוק, שכעת ניצב בפני מועצת שבט.

שאן קולטת את הקול הכפול של ג'יי די, שעד כה הוא שמר בסוד, ומתעמתת איתו על כך שהוא לא סיפר להם עליו. גם ריקארד מצטרף לחגיגה ומתעצבן, והשניים מנפחים את הבלון הזה למימדים גדולים ועושים מהומה רבה על לא דבר. כאילו, אוקיי, אז הוא שיקר לכולם ושמר את היתרון בסוד. על זה להעיף אותו? זה לא שהוא בגד בכם, הוא כולה שיחק הישרדות. זה ממש לא אומר שהוא לא נאמן לכם.

ההתלבטות של שאן היא בין טוב וטוב: להעיף את בראד או את ג'יי די. שניהם מעצבנים, שניהם מתלהבים, שניהם יעשו פעולה מטומטמת רק כדי לעשות "מהלך" בלי לחשוב על זה לעומק. שוב הגענו לסיטואציה שבה שאן מחליטה לבדה מי הבא בתור שהולך הביתה, והיא המנהיגה הבלתי מעורערת של השבט הזה.

ברגע של ייאוש ג'יי די מבין שהוא עלול למצוא את עצמו מחוץ למשחק, ומחליט למסור את הקול הכפול שלו לפיקדון אצל שאן. הוא מאבחן את מצבו בצורה מדויקת: זה או המהלך שיבטיח לו להישאר עוד יום במשחק, או אחד המהלכים המטומטמים בתולדות "הישרדות". העריכה לא נתנה הרבה מקום כדי לתפוס באמת את רמת הטרלול של המהלך הזה, וכמה הוא יכול לחזור כמו בומרנג ולבעוט בג'יי די בתחת.

לבסוף, במועצת השבט שאן בחרה בבראד שילך הביתה, בבחירה הגיונית וסבירה לחלוטין. הגיע זמנו ללכת, ואפשר רק לקוות שג'יי די באמת יהיה הבא בתור, כי הוא יהיה הראשון שיחליף צד במיזוג אם יחשוב למאית שנייה שזה אולי יועיל לו. ורק דבר אחד נותר לא מוסבר: מה יקרה עם החסינות המשולשת, עכשיו שבראד מחוץ למשחק? האם היא תהפוך לחסינות כפולה במקום משולשת? או שבכלל היתרון יוחבא שוב בשבט כדי שמישהו אחר ימצא אותו? אם כן, זה מציף בעיה בפורמט של החסינות הזאת: הקונספט שלה יאפשר פרצה רצינית באופן הצבעת המתמודדים. 

הנה התיאוריה: המשפטים שצריכים להיאמר בפורום הכללי הם עד כדי כך מופרכים, שהשחקנים האחרים לא יכולים שלא לשים לב כשהם נאמרים ולהבין שמשהו קורה. כך, המשתתפים יכולים לפתח שיטת עריפת ראשים יעילה ופשוטה: בגלל שמחזיק האליל גם מאבד את קולו במועצה וגם חסר כל חסינות שתשאיר אותו במשחק, יתר חברי השבטים יכולים להבין מי הם מחזיקי האלילים ולהעיף אותם במהירות האפשרית. כך אלילי החסינות ימשיכו להיות מושבתים, כי לעולם לא ימצאו אותם שלושה אנשים. אם זה יהיה המצב זה יהפוך את המשחק לצפוי ומשעמם, וניתן רק לקוות שקונספט החסינות הזה יעלם מחיינו בהקדם האפשרי.