אתם שומעים את זה? זה הגמר שהולך ומתקרב בצעדי ענק. העונה מתקרבת לשלבים האחרונים בהחלט והשורדים על האי מתחילים לחמם את הקול לנאומי הגמר שלהם. אבל רגע לפני זה, הם צריכים לשרוד גם את הדרך לשם.

אחרי שדני ודשון החליטו להתהפך במועצה הקודמת, הם חוזרים לאי כשהם לראשונה במשחק במצב רע. הברית נפטרה משאן בפרק הקודם ומנאסיר בפרק שלפניו, והסוף הטוב הוא שמרוב מוחלט מהדקה הראשונה של המשחק – הברית החזקה של העונה מצאה את עצמה במיעוט. אלו חדשות טובות לעונה עצמה, שאפשר להגיד עליה הרבה דברים, אבל משעממת הוא לא אחד מהם. אלו חדשות קצת פחות טובות לשלישיית השחורים שנותרה במשחק בשלב הזה.

החבורה העליזה הולכת כרגיל למשימת החסינות שתבטיח לאחד מהם שרשרת שתשמור אותו במשחק גם מחר. אבל הפעם ג'ף מפתיע עם טוויסט: סבבה, מישהו יקבל שרשרת, אבל האדם שייפסל ראשון במשימת החסינות ייאלץ להשתתף במשחק מזל קטלני. אם ינצח, יישאר במשחק ואף יזכה בחסינות. ולא, יודח באותו הרגע ולא תתקיים הצבעה במועצה.

זה עוד אחד מהטוויסטים המעיקים והמציקים של העונה, שמתעקשת לנסות ולהמציא מחדש את העיקרון הבסיסי ביותר של המשחק שבמסגרתו בסוף כל פרק יש הצבעה ומישהו הולך הביתה. כדי להמתיק את הגלולה, ג'ף גם מציע חלופה: לא מתאים לכם? אל תשתתפו במשימה. אמנם תאבדו את הסיכוי לזכות בשרשרת חסינות, אבל גם לא תצטרכו להשתתף במשחק המזל האכזרי. ליאנה והת'ר, בחכמה רבה, מחליטות להישאר על הספסל.

המתח במשימת החסינות מופג תוך שלוש שניות בדיוק, כך על פי פרשננו ג'ף פרובסט. דשון מפיל את הגולה ומבין שהוא זה שיועמד לצד הגרדום הערב ויקווה לשרוד. חברו הטוב דני, לעומת זאת, עומד איתן ומצליח לזכות בחסינות לראשונה העונה. אז כולם חוזרים למחנה ומנסים לרקום תכנית לשאלה מה לעשות במידה ודשון שורד את משחק המזל, ושני השמות שעולים הם ליאנה וריקארד. כמו שכתבתי בפרק הקודם, ממש לא ברור לי למה שמישהו ירצה להעיף את ליאנה; היא האדם הכי שנוא על האי, בפער, וזה שאף אחד לא ירצה לתת לו את קולו (מלבד שאן, אולי, וגם זה לא בטוח). כל אחד מהמשתתפים, מלבד הת'ר ששברה שיאים חדשים של שיממון, יוכלו רק להרוויח מלקחת אותה יד ביד היישר אל שלישיית הגמר. אבל ארבעת האנדרדוגים הנצחיים נשארים בהלך רוח מפסידני והשאיפה היחידה שלהם כרגע היא לשרוד.

השביעייה מגיעים למועצת השבט, והשיחה נסובה סביב אותה שאלה שייסרה את דשון בפרק הקודם: האם לבחור בקהילה שלו או במשחק האישי של עצמו. ג'ף שואל את ליאנה על המשמעות של להיות אישה שחורה במשחק ובעולם הזה, והיא מתפרקת מול המצלמות ושופכת את ליבה. גם חבריה לברית מצטרפים לשיחה, ודשון אף פורץ בבכי, שהיה נראה לי מעושה אם לא היה קורה גם בטסטות של הפרק הקודם. וכמו בלא מעט מקרים בעבר, "הישרדות ארה"ב" הביאה לפריים טיים את השיחה הכי רלוונטית ומעניינת כרגע: על כך שאישה שחורה יכולה להיות אלף דברים אחרים, אבל עדיין הדבר שמגדיר אותה בעולם הוא צבע העור שלה. זו הייתה עדות כנה ומכמירת לב, וזו גם הייתה שירת הברבור של הברית השחורה – שבסופו של דבר גרמה למפלה של עצמה.

משחק המזל השנוי במחלוקת של דשון מגיע, והוא יקבע האם דשון הוא זה שילך הביתה בגלל מזל רע. ג'ף מציג לו שלוש קופסאות: בתוך שתיים מהן מסתתרת גולגולת, ובתוך השלישית מצוירת להבה. דשון צריך לבחור בקופסה הנכונה על מנת להישאר בחיים.

זאנדר מזהה מיד כי מדובר בבעיית "מונטי הול" המפורסמת, שהגרסה הקלאסית שלה כוללת שלוש דלתות עם מכונית מאחורי אחת מהן. וממש לפי הספר, דשון בוחר בקופסה השמאלית, וג'ף מקשה: הוא פותח את הקופסה הימנית וחושף כי מסתתרת בה גולגולת, ושואל את דשון האם ירצה להחליף את בחירתו לקופסה השלישית והאחרונה.

מאיך שאני מכירה את הדילמה, שווה לו להחליף את הבחירה: המתמטיקה אומרת שקופסה אחת היא 33 אחוז סיכוי לזכות, ובשתי הקופסאות האחרות – יחד – מגולמים 66 אחוזי הצלחה. ברור שג'ף יחשוף מתוכן את הקופסה עם הגולגולת, אבל זה לא משנה את העובדה שהסיכוי של 66 האחוזים נשמר גם בקופסה השנייה. למרות המלצתי החמה, דשון החליט לדבוק בתחושת הבטן שלו – מה שגרם לי לצעוק "לאאאאאאאאאאאאא" מול הטלוויזיה – אבל צדק במאה אחוז, ובחר בלהבה. ותודה לאל, כי אם מישהו היה הולך בגלל ביצוע מחפיר במשימה וקצת מזל רע, זה היה נוגד כל עיקרון "הישרדות" בנתה עד היום. ההצבעה התקיימה כסדרה, ליאנה הודחה והעולם חזר להסתובב על צירו. ובפרק הבא: אתם יכולים להתחיל להיפרד להיפרד יפה מדשון או מדני, כי ימיהם ספורים. שיהיה בהצלחה.