מאיגרא רמא לבירא עמיקתא. זהו סיפורה של ברית שכילתה את עצמה. זהו גם סיפורה של עונה עם המון פוטנציאל, שהגיעה לקו הסיום עם חמישיית גמר משמימה. מקאסט מתמודדים מגוון ואפקטיבי, מלא בשחקנים כשרוניים ומסקרנים (רשימה חלקית: אווי, טיפאני, שאן, ווצ'ה, סידני) שהיו יכולים ליצור עונה מהאגדות שתיכנס לפנתיאון של הסדרה - קיבלנו חבורה שהיא אולי צבעונית חיצונית אבל מכילה חמישים גוונים של שיממון. כאילו, השחקנים כמובן עשו בשכל שהעיפו את כל האיומים האמיתיים שהיו לוקחים אותם במועצת הגמר, אבל התוצאה מבאסת תחת.

שישיית המשתתפים הסופית נפטרה מליאנה בפרק הקודם, והבא בתור לרדת מהאי היה כבר ברור: ריקארד. הוא השחקן היחיד שעוד איכשהו ראוי לניצחון ושלא יהיה בחירה שמתבססת על "הרע במיעוטו". ובעוד שהשורדים כבר החלו לחדד את עפרונותיהם לקראת כתיבת שמו של ריקארד והכינו את עצמם לפרידה ממנו, ריקארד התעלה על עצמו וזכה במשימת החסינות. זה גם משמח כי זה מעלה משמעותית את סיכוייו לקבל את המיליון, ובעיקר זה מותיר אותנו עם פרק אחרון לפני הגמר שהוא לא צפוי ומשעמם לגמרי.

כפי שצפיתי, הבאים על הכוונת היו דני ודשון. דני עשה את כל מה ששורד אחר במצוקה היה עושה, והלך לחפש אליל חסינות. הוא חזר עליז וטוב לבב, מה שגרם לשאר השבט להאמין כי הוא מצא את התליון הנכסף - הוא כמובן לא מצא אחד כזה, אבל העובדה שאחרים חושבים שיש לך אליל יכול להיות קלף עוצמתי מאוד, אם משחקים אותו כמו שצריך (והוא יכול גם להיות הדבר שיוביל למפלתך, כמו כל דבר ב"הישרדות"). אבל דני ודשון הבינו שהיום הוא היום, שההדחה של שאן אכן הייתה מוקדמת מדי ודפקה אותם כהוגן, ושאחד מהם יסיים את היום הזה מקולח ואכול ומחוץ למשחק. אז הם הלכו על אסטרטגיית הקניבליזם והצביעו זה לזה.

צריך לשבח את דני ודשון על דבר אחד: הם לא ירדו לפסים אישיים, ולא לכלכו זה על זה או ניסו לשכנע בגסות את שאר השורדים להצביע לבן בריתם. הם קיבלו בהבנה את גורלם וסיימו את הדרך כשהתחילו אותה: בתור בני ברית וחברים קרובים. אבל זה בערך הדבר הטוב האחרון שאני אגיד על הצמד הזה.

במועצת השבט דשון הגיע להבנה שהוא הולך הביתה, אז החליט לעשות את הדבר הכי מטומטם שהוא יכול היה: להתאבד. במונחים של המשחק, כמובן. הוא ביקש מג'ף להטיל "פצצת אמת", ואז חשף כי אריקה החלה לדבר על כך שאולי תצטרך להעיף מהמשחק את הת'ר. מבלי להתייחס לעובדה שאני חושבת שזה רעיון גרוע להדיח את הת'ר (אבל עוד על זה מאוחר יותר), המהלך של דשון היה מהמיותרים בתולדות התכנית. הוא אוהב לצייר את עצמו כאסטרטג גאון, כאדם אינטליגנט וכטקטיקן חד, אבל האמת היא שדשון הוא פשוט ילד מגודל. אחרי הפצצה המיותרת הוא נותר בלי אף אדם אחד שירצה לקחת אותו לגמר, בלי אף אחד שמעריך אותו או את המשחק שלו, והוא איבד את הקלף היחיד שנותר לו במשחק: אריקה. למרות זאת, ובהתאם לתכנית המקורית של השבט, פיצול הקולות התקיים בהצלחה יתרה ואחרי הצבעה חוזרת היה זה דני שנבחר ברוב קולות ויצא מהמשחק.

מהצד שלהם, השבט בהחלט עשה מהלך נכון. המושבעים הגיבו בעצבות ובבאסה כשקלטו שדני הודח, וזה רק מחזק את ההנחה שהם עשו בחכמה כששלחו אותו לחבר המושבעים. בהיותו נייס גאי לא מזיק, לא מסתכסך ושנאמן למילתו – דני היה מועמד מוביל לבוא מהדלת האחורית ולקחת את המיליון.

ועכשיו, זו הפעם האחרונה שתהיה לנו לדבר על המועמדים שנשארו במשחק עד כה ולנחש מה תהיה התוצאה. דשון הצליח להשניא את עצמו על כולם, אני ביניהם. העובדה הזו לבדה יכולה להביא אותו עד שלישיית הגמר, אבל במצב העניינים הנוכחי, הוא האחרון שהייתי מהמרת שייקח את המשחק. כן, הוא אפילו אחרי הת'ר.

הבאה בתור היא באמת הת'ר, הבלונדינית השקטה והמתמודדת המבוגרת ביותר העונה. כבר שבועות ארוכים שנדמה כי היא האדם הטוב ביותר להביא לגמר: לא ברור איזה מהלכים היא עשתה, איזה קשרים משמעותיים בנתה (מלבד שותפות הגורל עם אריקה) או איזה ערך מוסף היא הביאה. כולם, לדעתי, צריכים לשאוף להגיע לגמר עם השניים האלה. גם אריקה, שמשום מה משוכנעת אחרת. כל המושבעים ישמחו לתת את קולם אליה ולא להת'ר, כי היא הייתה המובילה של הצמד הזה, והצליחה להביא אותן מהתחתית של התחתית למתמודדות די בטוחות לגמר. זה אמנם מבאס, אבל מרשים.

 

במקום השלישי יושבים יחדיו אריקה וזאנדר. אני לא מצליחה להחליט למי מהם פוטנציאל גבוה יותר לנצח בגמר. לזאנדר יש סיפור דרך מרשים, עוד מהיותו אנדרדוג בשבט הצהוב, דרך הרגע בו היתל בליאנה עם אותו אליל מזויף ועד להגעתו לחמישייה הסופית עם אליל וקול כפול בהם לא השתמש. זה בהחלט מרשים, אבל משהו ברוח הכללית מרגיש כאילו שהחבר'ה המודחים לא מתעלפים על זאנדר. זה כמובן לא מבוסס על שום מידע קונקרטי, אבל נדמה שזהו מזג האוויר בפונדרוסה. במקרה של אריקה, מהרגע הראשון הדיבור עליה הוא על כמה היא חכמה, ואסטרטגית, ועד כמה יש להיזהר ממנה. יש לה רזומה פחות מרשים משל זאנדר מבחינת מהלכים, אבל היא יכולה להתהדר בהחלטה על חלוקת הקולות בהדחה של שאן, וכאמור בעובדה שהיא שרדה עד עצם היום הזה. זה לא וואו, אבל זה יכול להיות מספיק בעונה כזאת כדי להביא לה את הניצחון. 

ובמקום הראשון, המתמודד הבטוח לכתר הוא ריקארד. אין לי שמץ של ספק שבמקרה בו הוא יגיע בגמר – תוצאה של שורת ניצחונות במשימות חסינות ולא באף דרך אחרת – הוא ינצח את העונה. זה יהיה ניצחון ראוי, עד כמה שניתן, של טקטיקן מצוין ואדם חד באופן כללי, שיותר מהכל ידע על מי לסמוך ומתי. זו חוכמה גדולה של שורד, וניתן רק לקוות שהוא יגיע למועצת הגמר ויקח את הכסף למרות הכל.