חיכינו וחיכינו, ובסוף זה קרה: גיא זוארץ חזר לטלוויזיה, אחרי הפסקה של ארבעה ימים בלבד. עוד מישהי שחזרה, אחרי קידום אגרסיבי במיוחד: "הישרדות VIP", התכנית אליה באים בשביל לראות מפורסמים (סליחה, "עולם הזוהר", כמילותיו של גיא) רבים בגשם על מצ'טה. בניגוד לרוב המקרים של הייפ מוגזם, הפעם (לפחות לבינתיים), הוא דווקא היה מוצדק לגמרי - ו"הישרדות" הממגנטת חזרה עם פרק פתיחה שהוא לא פחות מתענוג.

מה היה כל כך מוצלח? כמו בכל ריאליטי VIP, הכל קם ונופל על הליהוק. יש כאן גיבורים מהסוג שישראלים אוהבים, כמו ירדן ג'רבי וישראל אוגלבו; נבלים פוטנציאליים וטלוויזיונים במיוחד, כמו סמיון גרפמן ואסי בוזגלו; ובעיקר: המון, אבל המון, דמויות מטורללות וחידתיות. דנה רון, אילנה אביטל, דוד דביר, ליטל סמדג'ה ואפילו נאוה בוקר אולי לא יבריקו במשימות, אבל הם כנראה יעמדו מאחורי רוב הרגעים החשובים של העונה.

החלוקה לשני שבטים בוצעה השנה באמצעות "ניסוי חברתי", שם מכובס מאוד להערכה סוציומטרית שנעשתה בתוך שדה תירס. השורדים הטריים התבקשו לדרג את הקולגות על סמך היכרות מוקדמת - גם אם בחלק מהמקרים מדובר באנשים שאיש לא מכיר ועדיין מוגדרים VIP - כאשר תשעת האהובים קובצו לשבט אחד ותשעת האחרים לשבט אחר. הנדהמת העיקרית מהמקום שקיבלה: אלה איילון, "דוגמנית בינלאומית, 22", שלא הבינה איך היא וכובע הבוקרים שלה נשלחים לשבט הדחויים. 

בשלב הבא השורדים הגיעו לגרסת האי של השעשועון "כלוב הזהב", והתחרו - סליחה, נאבקו - על מוצרים חיוניים. בין זוהר שטראוס, זוכה פרס אופיר, שנאבק על ברזנט לבין עדי ביטי שנלחמה על חצי אבן אש כאילו חייה תלויים בה, המשימה אפשרה לכולם ללמוד על ההתחלה את כל מה שצריך לדעת. למשל: ירדן ג'רבי היא לא רק מהבודדים שמצדיקים את התואר VIP, אלא גם האישה הכי חזקה על האי. למשל: סמיון אולי נראה כמו קריקטורה, אבל הוא גם אסטרטג לא קטן וערמומי במיוחד. למשל: לדוד דביר אין כוח לאף אחד מכם, אז תניחו לו בבקשה.

לצד ירדן, ישראל והכדורסלן עידו קוז'יקרו בלט במשימה גם עידן חביב, שזה הסיבוב השני שלו על האי. העריכה והקידום של העונה אולי כבר הכינו את הקרקע לזכייה מרגשת של השורד שחזר, אבל ההתנהלות החביבה של חביב עוד עלולה להתנקם בו. הגרסה האנושית של השיר "ילד של אבא" ניצל את הרגעים הראשונים במשימה כדי להשיג דברים לטובת השבט כולו, ודאג שנדע את זה. הכוונות אולי טובות והאווירה אולי חברותית, אבל מדובר באיש שלא רק יצא מהמשימה עם פסלון חסינות אישי תקוע בתוך התחתונים, אלא גם דאג להתייסר על זה אחר כך כדי שכולנו עוד נרחם עליו. אם כל כך לא נעים לך תמיד אפשר לתת אותו למישהו אחר, אתה יודע.

View this post on Instagram

"אני מגיע הפעם לנצח": התגעעתם? הזמר והיוצר הרגיש עידן חביב חוזר לאי שהוא מכיר מאוד מאוד טוב. הישרדות VIP העונה החדשה - שבת הבאה 2.5 בערוץ 13

A post shared by הישרדות - העמוד הרשמי (@survivor.israel) on

כל הדיבורים האלה הם רק הכנה לדיון החשוב באמת סביב הפרק: הלידה מחדש של דנה רון כגיבורה טלוויזיונית. יותר משהיא בוגרת "האח הגדול", דנה רון היא בוגרת אלף ואחת סטיגמות שאת רובן היא גם לא טרחה להסיר ממנה. בניגוד לאחרים, דנה השאירה את כל הפאסון בארץ ולא חשבה פעמיים לפני שנכנסה לחפש בבוץ שק אורז, ונלחמה עליו למרות הגיל וה"מעמד" שלה. שאר חברי השבט שלה (שנקרא אנטינג אנטינג, לא פחות ולא יותר) ראו את זה, בדיוק כמו שהם ראו גם את חוסר הנכונות של נאוה-הכל-בגלל-שאני-מהליכוד-בוקר לעזור במשימה - ורשמו לעצמם.

האותנטיות שנחשפה מתוך דנה ממש לא נעצרה שם. הרגע בו היא התפרקה עם ההגעה לאי ובכתה על ההחלטה שלה לבוא עם תחתוני תחרה, היה אנושי, מרגש ומעורר הזדהות. הנסיון של החברים להרים אותה, החל מרגב הוד והבדיחה המתוקה על החוט הנדטלי (מהדברים הבודדים שהשבט המפסיד השיג במשימה) ועד דוד דביר ושמלת הבוקסרים שעיצב לה, האיר לטובה את כל אחד מהמעורבים. 

מועצת השבט, שב"הישרדות" כמו ב"הישרדות" הייתה חייבת להיעצר באמצע, לא כללה הפתעות של ממש. נראה שאלא אם ההצעה המסתורית של דנה (שחתמה את הפרק) תשנה איכשהו את המשחק, נאוה בוקר בדרך החוצה. ההתגוננות של נאוה, תוך האשמה לא מאוד מבוססת שלה את אלין לוי ואלה איילון בקנוניה נגדה, כנראה רק תפגע בה. אסי בוזגלו - כאמור, נבל אפשרי בעונה הקרובה - אולי שיקר כשסיפר על הערת "מחשוף" כלשהי של חברת הכנסת לשעבר (או שמא היא ירדה בעריכה?), אבל כבר צבר לעצמו מספיק קרדיט בשבט כדי להוביל את המהלך להדחתה. תצביעו מה שתצביעו, רק אל תגעו לי בדנה.